piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoKlienci banków – uwaga na fałszywe wiadomości oraz załącznik

Klienci banków – uwaga na fałszywe wiadomości oraz załącznik

Uderzanie w klientów banków, korzystających z internetowych platform jest coraz częstsze, ponieważ ludzie coraz chętniej korzystają z tych na wskroś wygodnych rozwiązań, są jednak przy tym coraz mniej ostrożni, może właśnie ze względu na rosnącą popularność tego rozwiązania i coraz częściej usypianą czujność w kwestiach bezpieczeństwa. Ostatnimi czasy klienci PKO Leasing, ale również Netii oraz nawet niezwiązani z takimi instytucjami otrzymywali e-maile z informacją o uruchomionych kredytach, fałszywe, zawirusowane załączniki oraz inne, niebezpieczne rzeczy.

PKO i uruchomienie kredytu

Sporo osób na swoich skrzynkach mailowych mogli znaleźć wiadomości wygenerowane rzekomo przez Bank PKO, informujące o przyznaniu oraz uruchomieniu kredytu. Taka informacja może nieźle wytrącić z równowagi szczególnie korzystających na co dzień z usług tego banku. Złośliwe oprogramowanie jest bardzo sprytne, ponieważ zaniepokojony użytkownik od razu otwiera wszystkie możliwe załączniki, aby dokładnie dowiedzieć się, w czym rzecz. Tu oczywiście zaczyna się problem, ponieważ załączony harmonogram spłat uruchamia szkodniki malware. Po otwarciu dokumentu zapisanego w formacie .doc wyskakuje prośba o uruchomienie makra – jeśli to zrobimy, musimy liczyć się z poważnymi problemami, włączając w to wykradanie danych wrażliwych ofiary.

Kłopoty klientów Netii

Jakiś czas temu również klienci Netii mieli niemałe problemy z otrzymywanymi drogą mailową wiadomościami, w których można było znaleźć informację o naliczeniu bliżej nieokreślonej faktury, do której wgląd widnieje w załączniku wraz z numerem konta. O ile numer konta w poszczególnych wiadomościach ulegał zmianie, tak sama faktura we wszystkich przypadkach miałą ten sam numer. Załączany do wiadomości plik ma nazwę Elektroniczne Obraz Faktura_8088423292.06.14.pdf.zip albo Elektrniczne Obraz Faktura_9941915359.06.14.pdf.zip, po odpakowaniu oczywiście otrzymujemy w pakiecie złośliwe oprogramowanie, które obecnie wykrywalne jest jedynie przez dwa programy antywirusowe, w tym przez TotalVirus.

Nie musisz być klientem

Ataki tego typu są na tyle bezczelne, że docierają również do osób, które nie są ani nigdy nie były klientami zarówno jednej, jaki drugiej firmy. W niczym to jednak nie przeszkadza atakującym. Chociaż takie wiadomości najbardziej szokują i martwią samych klientów, to wprowadzają również całą masę zamieszanie wśród innych użytkowników, którzy zupełnie nie spodziewają się takich wiadomości.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?