poniedziałek, 22 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBitDefenderKontrola rodzicielska na smartfonach

Kontrola rodzicielska na smartfonach

Nowy test AV-Test sprawdza działanie aplikacji zabezpieczających dzieci podczas korzystania z ich smartfonów.

Kontrola rodzicielska dla smartfonów

parental-controls1To już nic nadzwyczajnego, że dzieci w wieku 7-14 lat posiada własne smartfony, które pozwalają im na stałe łączenie się z Internetem. Warto więc, oprócz odpowiedniego zabezpieczenia domowych komputerów, zadbać o optymalną ochronę najmłodszych korzystających z własnych urządzeń mobilnych. Ośrodek AV-Test zbadał aplikacje oferujące narzędzia kontroli rodzicielskiej dla urządzeń przenośnych, zwłaszcza ich skuteczność w wykrywaniu niewłaściwych treści oraz możliwości monitorowania i kontroli działań dzieci.

Większość dostępnych na rynku smartfonów wyposażonych jest w system Android i to pakiety przeznaczone dla takich urządzeń zostały poddane analizie. W badaniu wzięło udział 12 aplikacji – znalazły się wśród nich klasyczne programy antywirusowe, obejmujące moduły kontroli rodzicielskiej (4 z nich) oraz odrębne programy służące wyłącznie ochronie najmłodszych podczas korzystania ze smartfonów (pozostałe 8).

Wykrywanie i blokowanie nieodpowiednich treści

Test sprawdzał funkcje zabezpieczające oferowane przez programy, zakres ich działania oraz skuteczność i wydajność w wykrywaniu zagrożeń. Wszystkie aplikacje wykorzystywały ustawienia dla 7-letniego dziecka korzystającego ze smartfona. Pakiety miały przede wszystkim na celu zablokowanie dostępu dzieci do groźnych, zawierających nieodpowiednie treści stron www, choć ich filtrowanie odbywa się w różny sposób w zależności od analizowanego oprogramowania. Pakiety opierają się bowiem na zdefiniowanej białej liście dozwolonych witryn lub analizują je (ich nazwy i zawartość). Podczas testu aplikacje musiały się zmierzyć z ponad 6 tysiącami stron, które są niewłaściwe dla najmłodszych oraz 4,5 tysiącami stron odpowiednich dla dzieci. Co ciekawe na czele najskuteczniej filtrujących aplikacji znalazły się dobrze znane pakiety antywirusowe, a nie jak można się było spodziewać wyspecjalizowane programy kontroli rodzicielskiej. Oprócz Norton Family są to bowiem Quick Heal Total Security, F-Secure Mobile Security oraz Trend Micro Mobile Security.

Dodatkowa ochrona najmłodszych

Badane aplikacje różnią się między sobą dodatkowym wyposażeniem, np. ochroną już podczas wyszukiwania w przeglądarkach internetowych, ograniczaniem czasu dostępu do Internetu czy korzystania z urządzenia (oprócz telefonów na numery alarmowe), blokowaniem pobieranych aplikacji, monitorowaniem serwisów społecznościowych. Zgodnie z wynikami testu najbogatszy zestaw dodatkowych narzędzi znajduje się w pakietach Bitdefender Parental Control oraz Norton Family.

Specjaliści AV-Test zbadali również możliwości zdalnego zarządzania kontrolą rodzicielską przez opiekunów oraz przekazywania im czytelnych raportów na temat zachowań najmłodszych, a także lokalizowania smartfona za pośrednictwem strony internetowej. Najbogatsze możliwości monitorowania działań dzieci oferuje Bitdefender Parental Control, Salfeld oraz Norton Family.

 

Źródło: av-test.org

Marcin

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?