niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoKto powinien korzystać z serwera VPN?

Kto powinien korzystać z serwera VPN?

Znany już od jakiegoś czasu serwer VPN – virtual private Network – wykorzystywany jest jako narzędzie umożliwiające korzystanie z Internetu bez świadków, anonimowo. Dzięki nim odwiedzane przez nas strony oraz wszystkie zapisane na komputerze czy w historii przeglądania strony nie będą widoczne, nie będą również obiektem szpiegowania dla nikogo – zarówno dla cyberprzestępców, jak i dla agencji rządowych. Kto jednak najczęściej oraz najchętniej korzysta z tego rozwiązania i dla kogo jeszcze może być ono przydatne i praktyczne?

Dla kogo jest to idealne rozwiązanie?

Takie właśnie narzędzia wykorzystywane są najczęściej przez osoby niekoniecznie chcące pozostać anonimowymi podczas przeglądania stron z pornografią- cele korzystania takiego serwera mogą być związane na przykład z chęcią pozostania anonimowym w Internecie lub z chęcią przekazania komuś naprawdę ważnych, osobistych informacji. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że jak każda rzecz, również i serwer VPN może być wykorzystany zarówno dobrej, jak i w złej mierze.

Najczęściej stosowane praktyki

Do jednych z najczęściej wykorzystywanych celów jest omijanie cenzury w Internecie – chociaż w świecie wolności słowa raz nieograniczonego przepływu informacji takie kwestie wydają się nieco irracjonalnie brzmiące. Bardzo często, jak się okazuje, treści, jakie można znaleźć w Internecie, są dokładnie przeglądane oraz filtrowane przez rządy poszczególnych krajów, gdzie najlepszym tego przykładem są Chiny oraz ich tak zwany „Wielki Firewall”. Takie blokady stosowane są najczęściej w celu zakamuflowania pojawiających się w różnych miejscach niewygodnych faktów, najczęściej politycznych. Jednym ze sprytnie stosowanych narzędzi jest blokowanie konkretnych adresów IP oraz poszczególnych, bardzo konkretnych fraz wpisywanych przez użytkowników do swoich wyszukiwarek internetowych.

Nieco rozrywki

Serwery pozwalające na anonimowość w Internecie świetnie sprawdzają się również jako okazja do ściągnięcia czy obejrzenia ulubionych seriali, których normalnie nie można nigdzie dostać, w tym na przykład przedpremierowych odcinków, których ściąganie, odtwarzanie oraz przechowywanie nawet na własny użytek może wiązać się z niemałymi sankcjami prawnymi. Najpopularniejszym miejscem, w jakim wykorzystywany jest ów serwer, jest Netflix. Kolejnym powodem stosowania tej złotej tarczy jest hazard. W Polsce obecnie wszystkie strony bukmacherskie oraz w jakikolwiek inny sposób związane z hazardem zostały zablokowane, a VPN umożliwia ukrycie geolokalizacji, a tym samym daje furtkę do skorzystania z ulubionej rozrywki.

Jaki program do VPN wybrać?

Szukając programu do VPN, znajdziesz w sieci wiele rozwiązań – zarówno darmowych, jak i płatnych. Jeśli oczekujesz najwyższego zabezpieczenia swojej prywatności, postaw na te płatne. Darmowe VPN kusi, jednak zwykle szybko zniechęca do użytkowania. VPN, za który nie musisz płacić, zwykle oferuje zbyt mało transferu, być mógł swobodnie z niego korzystać. Zwykle działa wolno, liczba serwerów, z których korzysta, jest ograniczona, a serwery te nie są wystarczająco wydajne. Darmowe VPN to często słabe, niestabilne łącze. Nie możesz również liczyć na wsparcie pomocy technicznej.

Dużym problemem w przypadku darmowego VPN jest również kwestia bezpieczeństwa. Zdarza się, że bezpłatne programy nie wymazują całkowicie śladów sieciowych użytkownika.

Pamiętaj również, że VPN to nie wszystko – by zapewnić swoim danym najwyższy stopień bezpieczeństwa, powinieneś połączyć działanie dwóch usług jednocześnie na każdym z Twoich urządzeń – VPN oraz dobrego programu antywirusowego. Współpraca VPN i antywirusa gwarantuje kompleksową ochronę większości obszarów Twojej aktywności w internecie.

My polecamy programy z tej listy programów do VPN. Gwarantują one szybkie, bezpieczne i niezawodne korzystanie z usługi VPN. Szczególnie polecamy Surfshark VPN – zaawansowane rozwiązanie, które zabezpieczy wszystkie Twoje urządzenia, niezależnie od ich liczby i rodzaju. Korzystając z Surfsharka, masz pewność, że chroniona jest Twoja prywatność i dane, ukrywany jest adres IP, a Twoja aktywność w internecie nie jest śledzona.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?