wtorek, 27 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaDomDziecko w internecieMonitoring komunikacji - jak kontrolować z kim rozmawia dziecko w internecie?

Monitoring komunikacji – jak kontrolować z kim rozmawia dziecko w internecie?

Zastanawiasz się, jak monitorować aktywność swojego dziecka w internecie? To dobry krok – sprawdzenie, co syn lub córka robi w sieci, pozwoli Ci zarządzać telefonem komórkowym dziecka, a także lepiej zrozumieć jego zainteresowania, hobby i inne tendencje. Taka kontrola pozwoli Ci również zareagować w odpowiednim momencie, jeśli dziecko znajdzie się w niebezpiecznej sytuacji – np. nawiąże znajomość przez internet z podejrzaną osobą lub będzie prześladowane przez rówieśników.

Jeżeli masz moralne wątpliwości, czy takie szpiegowanie jest dobre, zastanów się – czy chciałbyś wiedzieć, z kim Twoje dziecko spotyka się w realnym świecie? Tak samo musisz mieć świadomość, na kogo dziecko trafia w sieci i czym się tam zajmuje – w innym wypadku narażasz je na niebezpieczeństwo. Nie możesz zostawić młodego człowieka samego w wirtualnej rzeczywistości – kontrola rodzicielska to dziś konieczne narzędzie wychowawcze dla każdego rodzica.

Czym jest kontrola rodzicielska? To przydatny program, który umożliwia rodzicom monitorowanie aktywności dzieci w internecie, sprawdzanie ich rozmów, blokowanie groźnych treści i programów, ograniczanie czasu spędzanego na niektórych portalach (np. społecznościowych czy YouTube), a także kontrolowanie czasu, w jakim dziecko korzysta z urządzenia. Dzięki niemu nie tylko sprawdzisz, co dziecko robi na telefonie, ale też będziesz mieć realny wpływ na to, z kim Twoje dziecko rozmawia, co robi i jakich programów używa.

Zagrożenia w sieci, czyli kto może grozić mojemu dziecku w internecie?

Internet to miejsce, gdzie wiele osób czuje się anonimowo, co często prowadzi do nadużyć. Wiele osób pragnących wykorzystać dzieci posługuje się internetem jako narzędziem, które ma pomóc im dotrzeć do nieletnich, by potem ich skrzywdzić. Często czują się bezkarne – uważają, że działanie przez internet sprawia, że są nie do wykrycia. To często bardzo złudne mniemanie, jednak każdy rodzic powinien mieć świadomość, że dziecko może napotkać w sieci na pedofilów czy przestępców, którzy będą próbowali wykorzystać dziecięcą naiwność, ufność, ciekawość i dobre serce. Dotyczy to również członków sekt werbujących nowe osoby, ruchów promujących groźne zachowania, np. przesadne odchudzanie, samookaleczenia, używki i inne.

Zagrożeniem dla dzieci w internecie bywają również ich rówieśnicy. Z pozoru bezpieczne kontakty z rówieśnikami mogą wiązać się z nękaniem, wysyłaniem kompromitujących zdjęć czy filmów, podejmowaniem groźnych wyzwań itp. Warto mieć więc kontrolę nad rozmowami swojego dziecka, by móc w porę zareagować i nie dopuścić do tragedii.

Ostatnie badania pokazują, że 30% nastolatków doświadczyło nękania w internecie, a aż 90% cierpi z powodu cyberprzemocy. To przerażające statystyki, które uświadamiają, że prawie każde dziecko musi zmierzyć się z negatywnymi relacjami w internecie. Zwykle do takich sytuacji dochodzi, gdy młody człowiek korzysta z aplikacji społecznościowych, takich jak Facebook, Spapchat, WhatsApp, Tinder i tp.

Pamiętaj, że dzieci, które doświadczyły przemocy w internecie, mogą unikać rozmowy o tym z rodzicami ze wstydu, obawy przed karą lub innych powodów. Z tego względu powinieneś mieć telefon swojego dziecka pod kontrolą – nauczyć się, jak go monitorować i dzięki temu zapobiec szkodliwym i groźnym kontaktom z innymi. 

Jak sprawdzić, z kim dziecko rozmawia w internecie?

Programy do kontroli rodzicielskiej pozwalają monitorować telefon komórkowy Twojego dziecka i każde inne urządzenie, z którego korzysta – komputer, laptop czy tablet. Dzięki kontroli rodzicielskiej będziesz dokładnie wiedzieć, co Twoje dziecko pisze, gdzie dzwoni, jakie telefony odbiera.

Na rynku znajdziesz wiele programów do kontroli rodzicielskiej, które zapewniają różne opcje. Każdy program różni się w zależności od posiadanych funkcji, jednak sam proces monitorowania jest podobny. Warto jednak przed zakupem przyjrzeć się bliżej funkcjom posiadanym przez dany program, aby dobrać narzędzie najlepsze dla siebie i swojego dziecka. My polecamy programy do kontroli rodzicielskiej znanych i cenionych marek zajmujących się cyberbezpieczeństwem – Norton, Bitdefender, McAfee, AVG, Panda i ESET.

Poniżej prezentujemy najważniejsze funkcje programów do kontroli rodzicielskiej, które pozwolą Ci kontrolować kontakty Twojego dziecka z innymi osobami przez internet. Te punkty pozwolą Ci dowiedzieć się, jak używać oprogramowania do monitorowania telefonu komórkowego na urządzeniu swojego potomka.

  • Stwórz filtry dla wybranych witryn internetowych i serwisów społecznościowych

Możesz sam wybrać, do których stron Twoje dziecko ma mieć dostęp, a do których nie. Jeśli uważasz, że jeszcze za wcześnie, by dziecko posiadało konto na Facebooku lub samodzielnie oglądało i komentowało filmy na YouTube, wystarczy, że za pomocą programu do kontroli rodzicielskiej zablokujesz te witryny. Jeśli dziecko spróbuje na nie wejść, otrzymasz powiadomienie.

Możesz także ograniczyć wyszukiwanie niektórych treści w internecie. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że dziecko napotka w sieci groźną osobę i nawiąże z nią kontakt.

  • Blokuj niechciane kontakty

Gdy Twoje dziecko ma kontakt z osobą, która ma na nie zły wpływ lub jest Twoim zdaniem niebezpieczna, zablokuj go za pomocą programu do kontroli rodzicielskiej. W ten sposób uniemożliwisz wysyłanie wszelkich treści między dzieckiem a tą osobą – zarówno wiadomości tekstowych, jak i innych, takich jak zdjęcia, filmy czy linki do stron. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dziecko nie angażuje się w niebezpieczne znajomości.

  • Uzyskaj dostęp do filmów i zdjęć

Korzystając z kontroli rodzicielskiej możesz zdalnie sprawdzić, jakie treści dziecko przechowuje na swoim urządzeniu. Dotyczy to filmów, zdjęć, aplikacji i programów. Niektóre programy pozwalają również na odzyskanie i wyświetlenie informacji, które zostały już skasowane przez dziecko.

  • Użyj blokady błyskawicznej

Jeśli widzisz, że dziecko brnie w rozmowę, która może mieć dla niego zgubne skutki, możesz skorzystać z blokady błyskawicznej. To przydatna funkcja, która pozwala natychmiast oderwać dziecko od smartfona w razie potrzeby.

  • Zwiększ wyniki dziecka dzięki funkcji czasu szkolnego

Wiele dzieci ma problem ze skupieniem się na nauce – co chwila sprawdza wiadomości, wysyła nowe do kolegów i koleżanek lub zajmuje się innymi niepotrzebnymi czynnościami. Równocześnie, wiele prac domowych wymaga współcześnie dostępu do treści zamieszczonych w internecie.

Aby rozwiązać ten problem, twórcy programów do kontroli rodzicielskiej pomyśleli o stworzeniu funkcji czasu szkolnego, która ogranicza dostęp dziecka do wybranych czynności na telefonie i komputerze, umożliwiając pełną mobilizację do nauki i tworzenie dobrych nawyków.

  • Przycisk alarmowy

Kontrola rodzicielska daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko Tobie, ale też Twojemu dziecku. Gdy młody człowiek będzie potrzebował pomocy, powiadomi Cię bezpośrednio, używając przycisku alarmowego. 

  • Sprawdź komunikację dziecka

Dzięki programowi do kontroli rodzicielskiej możesz wyświetlić wszystkie formy komunikacji, jakimi posługuje się Twoje dziecko – np. SMS-y, czat online, rozmowy przez komunikatory, media społecznościowe, e-maile itp. Jeśli opcje oprogramowania obejmują śledzenie GPS, możesz również śledzić lokalizację potomka.

Aplikacja do kontroli rodzicielskiej może zdalnie monitorować telefon komórkowy Twojego dziecka, co pozwoli Ci zobaczyć każdą jego aktywność na ekranie telefonu – smsy, rozmowę na czacie, wiadomości tekstowe, e-mail, zdjęcia, filmy, WhatsApp, komunikatory, Facebook. Będziesz mieć pełną wiedzę na temat tego, z kim i o czym rozmawia Twoja pociecha.

Możesz także zdalnie sprawdzić, z kim Twoje dziecko prowadzi rozmowy telefoniczne i jak długo trwała taka rozmowa. Takie działania pozwolą Ci wyeliminować złe kontakty z życia Twojego dziecka.

  • Otrzymaj raporty i alerty

Po pobraniu oprogramowania do kontroli rodzicielskiej i zainstalowaniu go na urządzeniach – swoim i dziecka – możesz zlecić aplikacji regularne tworzenie raportów na temat aktywności swojej pociechy w sieci, a także ustawić wysyłanie alertów, które natychmiastowo powiadomią Cię o podjęciu przez dziecko określonych działań.

Nie musisz martwić się o to, co Twoje dziecko robi w sieci, z kim i o czym rozmawia, a nawet gdzie znajduje się, gdy jest poza domem. Aplikacja do kontroli rodzicielskiej da Ci wiedzę, jakie wiadomości dziecko wysyła i otrzymuje, z kim rozmawia w mediach społecznościowych i po jakie aktywności w sieci sięga najczęściej.

Warto tu wspomnieć, że programy do kontroli rodzicielskiej są tak skonstruowane, by umożliwić współpracę rodzica z dzieckiem, a nie tylko śledzenie jego aktywności. Zwykle instalowane są dwie aplikacje – na telefonie dziecka i telefonie rodzica. Pozwalają one na komunikację i wspólne wypracowywanie zasad korzystania z internetu. Przykładowo, dziecko może poprosić o wydłużenie czasu przed ekranem, aby skorzystać z aplikacji do nauki gry w szachy czy angielskiego – a Ty, jeśli się zgodzisz, będziesz mieć pewność, że rzeczywiście tym się zajmuje.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?