niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaDomDziecko w internecieMożliwości ograniczania czasu dziecka spędzanego przed ekranem i w internecie

Możliwości ograniczania czasu dziecka spędzanego przed ekranem i w internecie

Widok młodego człowieka przed ekranem to dziś częsty obrazek – zarówno w domach, szkołach, jak i na podwórku. Dzieci zaczynają korzystać z komputerów, tabletów i smartfonów coraz wcześniej – i bardzo szybko się do nich przyzwyczajają. Przed ekranem można zobaczyć nawet kilkulatki, sadzane przez rodziców dla chwili spokoju czy odpoczynku. Sytuację pogłębiła pandemia, kiedy to nawet dzieci, które dotychczas miały mocno ograniczony czas przed ekranem, ze względu na szkołę musiały spędzać przed nim większą ilość czasu.

Nic więc dziwnego, że rodzice często szukają odpowiedzi na pytania: “Jak rozwiązać kłótnie z dzieckiem o telefon?”, “Ile czasu dziecko może spędzać przed komputerem?”, “Jak poradzić sobie z dzieckiem, które domaga się tabletu?”. To, co początkowo może wydawać się ułatwieniem, pozwala chwilę odetchnąć czy ugotować obiad, urasta do rangi rodzinnego problemu. Dla wielu współczesnych dzieci świat wirtualny jest równie ważny, co rzeczywisty – a czasem nawet ważniejszy.

Na szczęście, istnieje kilka sposobów, które pozwalają chronić dzieci przed siłą ekranu, nawet jeśli nie jesteś rodzicem o zaawansowanych umiejętnościach technicznych. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

1. Zacznij od siebie

Dziecko to doskonały obserwator – świetnie wie, jak dużo czasu spędzasz, patrząc w smartfon i scrollując media społecznościowe. Pamiętaj, że Twoje zachowanie to dla niego wzór, podstawowy i pierwszy punkt odniesienia – jeśli pierwszą rzeczą, jaką robisz po przebudzeniu, jest sięgnięcie po telefon, nie dziw się, że ono robi to samo.

Zanim zdecydujesz się na rozmowę z dzieckiem na temat ograniczenia czasu przed ekranem, zastanów się, ile czasu Ty sam przy nim spędzasz, a także jakie są nawyki innych domowników w tym zakresie. Aby reguły korzystania z technologii miały sens, inni powinni być dla dziecka przykładem.

2. Ustal zasady wraz z dzieckiem

Zgodnie z badaniami, w aż 60% domów dzieci nie mają żadnych zasad korzystania z internetu. Wielu uczniów deklaruje, że ich rodzice w ogóle nie interesują się tym, co robią przed ekranem. To duży błąd!

Aby ograniczyć kontakt dziecka z technologiami, stwórz listę zasad, których powinno przestrzegać – ale koniecznie zrób to razem z dzieckiem! Młody człowiek, który bierze udział w ustalaniu granic, chętniej będzie ich potem przestrzegał. Poczuje się również doceniony i traktowany na poważnie.

Pamiętaj też, że zasady, które ustalisz z dzieckiem, powinny być dla niego możliwe do zrealizowania. Jeśli chcesz, aby dziecko się ich trzymało, sam staraj się ich przestrzegać – np. jeżeli ustaliliście, że podczas posiłków nie używacie telefonu, również trzymaj się tej zasady.

3. Pomagaj uspokoić emocje w trudnych momentach

Najprawdopodobniej sam zdążyłeś już doświadczyć, jak bardzo wciągające potrafią być social media, rozmowy przez komunikatory internetowe czy gry wideo. Twojemu dziecku jest znaczne trudniej kontrolować ilość czasu spędzanego przy tych czynnościach – nie ma jeszcze świadomości szkodliwości ich nadmiaru, a także odpowiednio rozwiniętej sfery emocjonalnej.

Musisz pamiętać, że rozstanie się z ekranem może być dla dziecka bardzo trudnym przeżyciem – zwłaszcza, jeśli właśnie grało w grę internetową, która jest tak zaprojektowana, by jak najmocniej zaangażować gracza. Może pojawić się złość, smutek i płacz, a także inne emocje.

Twoim zadaniem jako rodzica jest pomóc dziecku przejść z wirtualnego świata do realnego. Zachowaj spokój i nie krytykuj jego emocji. Nie zmuszaj młodego człowieka, aby natychmiast się uspokoił, ale daj czas, pomóż i wspieraj.

4. Edukuj

Dziecko spędzające czas przed ekranem, a zwłaszcza to, które już samodzielnie korzysta z internetu, powinno mieć świadomość czyhających na nie niebezpieczeństw. Twoje zadanie to pokazanie mu, na jakie sytuacje należy uważać i jakie informacje chronić.

Naucz dziecko, aby nie ufało osobom poznanym za pośrednictwem internetu – nigdy nie wiadomo, kim naprawdę są. Wyjaśnij, że nie powinno nikomu w sieci podawać swojego nazwiska, numeru telefonu, adresu domowego czy adresu szkoły, do której chodzi. Przestrzeż przed otwieraniem niesprawdzonych linków i załączników. Uświadom też, że długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną problemów, np. w szkole. Przypomnij, że ważne jest spędzanie czasu na innych zajęciach, niezwiązanych z ekranem, np. sportach, spotkaniach z przyjaciółmi, hobby itp.

5. Słuchaj i rozwiązuj problemy razem z dzieckiem

Aby czas spędzany przed ekranem nie był powodem częstych napięć, nie zapomnij o tym, aby wysłuchać argumentów dziecka i postarać się zrozumieć jego punkt widzenia. Spróbuj spojrzeć na problem oczami syna lub córki – to pomoże Ci znaleźć rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla Was obojga.

Gdy dziecko będzie czuło się wysłuchane i zrozumiane, chętniej podejmie próby rozwiązania problemu. Nie odrzucaj od razu wszystkiego, co proponuje – jego pomysły mogą okazać się wspaniałą pomocą nie tylko dla rozwiązania kwestii czasu przed ekranem, ale też dla budowania Waszej relacji. Przykładowo, możecie wspólnie zdecydować o ograniczeniu tylko niektórych mediów lub przeznaczyć czas na zrobienie czegoś przed ekranem razem – np. pogranie w grę lub obejrzenie filmu.

6. Skorzystaj z kontroli rodzicielskiej

Kontrola rodzicielska to program, który stanowi współczesne narzędzie wychowawcze umożliwiające ochronę dziecka w sieci. To aplikacja posiadająca inteligentne algorytmy, monitorujące działania najmłodszych, a także w razie konieczności blokujące niektóre poczynania.

Dzięki kontroli rodzicielskiej wprowadzisz ograniczenia czasowe w korzystaniu z internetu, zablokujesz wybrane programy i aplikacje, a także włączysz tryb szkolny, który pomoże skupić się dziecku wyłącznie na nauce. Możesz skorzystać również z blokady błyskawicznej, umożliwiającej natychmiastowe oderwanie dziecka od ekranu.

Programy do kontroli rodzicielskiej to świetne narzędzia wspierające realizację ustalonych wraz z dzieckiem zasad korzystania z ekranu. Aby było to możliwe, instalowane są dwie aplikacje – na telefonie dziecka i telefonie rodzica. Pozwalają one na komunikację i wspólne dopracowywanie zasad korzystania z internetu.

Programy do kontroli rodzicielskiej mogą różnić się między sobą funkcjami – warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru i korzystać z programów sprawdzonych marek, np. Norton, Bitdefender, McAfee, AVG, Panda czy ESET.

7. Poproś o profesjonalną pomoc

Spędzanie czasu przed ekranem i w internecie samo w sobie nie jest złe, jednak zdarza się, że dziecko uzależnia się od urządzeń elektronicznych. Jeśli zauważasz wiele niepokojących znaków, np. silne negatywne emocje, gdy dziecko nie ma dostępu do internetu, zbyt duże przywiązanie do telefonu, problemy z koncentracją, porzucenie dotychczasowych zainteresowań na rzecz korzystania z telefonu czy komputera – nie bój się poprosić o profesjonalną pomoc.

Istnieje wiele organizacji społecznych, które dbają o ochronę dzieci w internecie, np. Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę czy Fundacja Zobacz… JESTEM. W ramach ich działania możesz skorzystać z wielu form pomocy, np. konsultacji psychologicznej, indywidualnej terapii, konsultacji telefonicznych oraz online.

Ufaj i kontroluj

Pamiętaj – czas spędzany przez dziecko przed ekranem powinien być kontrolowany i dostosowany do wieku dziecka. Takie praktyki, jak zajmowanie malucha smartfonem podczas jazdy samochodem, puszczanie bajki, aby zjadło posiłek czy zasnęło, mogą ułatwiać funkcjonowanie rodziny, jednak nie wspierają prawidłowego rozwoju dziecka. Smartfon to nie lek na nudę, złe zachowanie czy płacz. Aby pomóc dziecku, postaw na rozwijanie więzi z dzieckiem – to najlepszy sposób na wzmocnienie jego odporności psychicznej i pewności siebie.

Im wcześniej zaczniesz naukę dobrych nawyków korzystania z ekranu, tym łatwiej będzie Ci wypracować dobre rozwiązania, gdy dziecko będzie starsze. Warto wspomóc się tu programem do kontroli rodzicielskiej, który da Ci ogląd na to, co dziecko robi w internecie i ile czasu spędza przed ekranem. Jeśli czujesz, że coś poszło nie tak i dziecko ma problem z uzależnieniem od internetu, koniecznie sięgnij po fachową pomoc.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?