środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościNajgroźniejsze luki programach, które wykorzystują hakerzy

Najgroźniejsze luki programach, które wykorzystują hakerzy

Zdecydowanie nie trzeba być dzisiaj zwolennikiem przeglądania stron z pornografią, żeby „złapać” jakiegoś groźnego dla naszego systemu wirusa. Hakerzy są dzisiaj o wiele bardziej chciwi i szukają każdej możliwej drogi dostępu do naszych danych. Najlepiej, aby je zaszyfrować i zażądać okupu za ich odszyfrowanie.

Korzystasz z tych programów multimedialnych? Uważaj!

Miliony użytkowników, którzy każdego dnia korzystają z programów do odtwarzania multimediów, jak VLC, Kodu, PopcornTime oraz Stremio posiadają lukę w oprogramowaniu, którą znaleźli hakerzy i chętnie wykorzystują do prób przejmowania kontroli nad zainfekowanym urządzeniem. Co gorsza, trzeba uważać nie tylko na odtwarzacze znajdujące się na naszych komputerach, ale również te, z których korzystamy na smartfonach, a nawet smart tv, działające w oparciu o system Windows lub Android.

Odkrycie firmy Check Point

Izraelska firma wykryła nowy kierunek ataków na dosłownie – setki milionów użytkowników. Do tej pory z pewnością skontaktowali się oni z producentami wymienionych programów, jednak nie można zakładać, że ich lista kończy się w tym miejscu. Z uwagi na dobro toczącego się obecnie śledztwa w tej sprawie, eksperci z izraelskiej firmy nie publikowali żadnych bardziej szczegółowych danych technicznych.

Co jest zagrożeniem?

W tych programach multimedialnych do zarażenia komputera może dojść przez ściągnięcie (automatyczne albo manualne) spreparowanych napisów, które jednak większość z tych programów pobiera z automatu, jeśli brakuje ich w filmie. Do tej pory większość użytkowników była raczej zadowolona z takiej wygody. Aby się przed tym bronić, dobrze jest jak najszybciej zaktualizować swoje programy do najnowszych wersji i zainwestować w oprogramowanie antywirusowe, posiadające również zabezpieczenie firewall.

Wszędzie znajdzie się luka

Wiadomo, nie ma ani systemów, ani programów idealnych i każdy z nich w którymś miejscu posiadać swoją piętę Achillesową. Niedawno podobną lukę znaleziono w zabezpieczeniu Windowsa 10, która pozwala bez wiedzy czy zgody administratora na instalowanie w zasadzie dowolnego oprogramowania. Do przejęcia kontroli na komputerze ofiary wykorzystywany jest regsvr32.exe. Twórcy systemy wiedzą już o problemie, więc zapewne krótkim czasie pojawi się łatka załatwiająca ten problem. Rozwiązaniem tymczasowym może być zablokowanie w firewallu, np. w Zaporze Systemu Windows regsvr32, co spowoduje odcięcie go od źródła Internetu. Warto w tym miejscu również dodać, że znajdująca się w biznesowych wersach systemu Windows Aplikacja Applocker nie jest w stanie poradzić sobie i zablokować szkodliwego programu.

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?