niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBitDefenderNajlepsza ochrona dla Android

Najlepsza ochrona dla Android

Ośrodek AV-Test wystawił na próbę 25 aplikacji zabezpieczających urządzenia mobilne z systemem Android.

Test aplikacji chroniących urządzenia mobilne

Właściwe zabezpieczenie urządzeń przenośnych, zwłaszcza tych wyposażonych w system Android, to dziś prawdziwa konieczność. Specjaliści wciąż ostrzegają bowiem o rosnącej ilości zagrożeń ich dotyczących oraz o wykorzystywanych przez cyberprzestępców luk bezpieczeństwa w zainstalowanych aplikacjach, umożliwiających zainfekowanie systemu złośliwym oprogramowaniem. Ochrona smartfonów i tabletów nie powinna zresztą ograniczać się do zabezpieczenia przed zagrożeniami internetowymi, ale również zapewniać możliwość tworzenia kopii zapasowych danych, zdalnej kontroli w przypadku ich zgubienia lub kradzieży czy szyfrowania informacji.

Skuteczna ochrona i użyteczność aplikacji

image_android_droid_6colsOśrodek AV-Test przeprowadził badanie skuteczności ochrony 25 aplikacji bezpieczeństwa. Wśród nich znalazło się 12 programów bezpłatnych, które oprócz podstawowych zabezpieczeń nie oferują zbyt wielu dodatkowych funkcji, wykraczających poza tradycyjną ochronę antywirusową, tak jak robią to płatne pakiety. Test polegał na sprawdzeniu skuteczności ochrony przed znanymi i najnowszymi rodzajami zagrożeń w czasie rzeczywistym oraz zablokowaniu pobrania i instalacji 3,4 tysiąca znanych i 3,5 tysiąca nowych zainfekowanych aplikacji.

Oprócz tego szczególną uwagę zwracano na użyteczność programów. Pakiet antywirusowy powinien cechować się stałą aktywnością, lecz dyskretnym działaniem w tle, nieuciążliwym dla użytkowników. Odbywa się to jednak niejednokrotnie kosztem wydajności i zużyciem zasobów baterii.

Mimo wysokiej poprzeczki postawionej przez analityków AV-Test, aż 16 spośród 25 testowanych aplikacji osiągnęło maksymalny wynik w zakresie wykrywania szkodliwego oprogramowania. Wśród nich znalazły się m. in. Bitdefender Mobile Security, ESET Mobile Security, G Data Internet Security, Trend Micro Mobile Security. Niemal doskonałe okazały się natomiast wyniki w zakresie użyteczności aplikacji bezpieczeństwa – 24 na 25 programów uzyskało maksymalne noty.

Dodatkowe funkcje ochrony dla Android

Każda z testowanych aplikacji miała także szansę uzyskania dodatkowego punktu za dodatkowe wyposażenie w narzędzia, które zwiększają zakres ochrony danych, urządzeń i ich użytkowników. Mowa tu chociażby o funkcjach antykradzieżowych, blokadzie połączeń, szyfrowaniu i kopiach zapasowych danych czy kontroli rodzicielskiej. Ze względu na to, że każda z testowanych aplikacji miała choć jedno z tych narzędzi, wszystkie one otrzymały ten dodatkowy punkt. Specjaliści podkreślają jednak, że to opcjonalne wyposażenie jest niezwykle zróżnicowane, a ich szersza oferta znajduje się jedynie w pełnych, płatnych wersjach aplikacji.

Najskuteczniejsza ochrona smartfonów i tabletów

Podsumowując wyniki testu AV-Test okazuje się, że aż 20 spośród 25 analizowanych programów uzyskało 12,5 lub maksymalne 13 punktów. Wśród 15 bezbłędnych, najbardziej użytecznych i najlepiej wyposażonych w kompleksowe narzędzia ochrony znalazły się m.in. Bitdefender Mobile Security, ESET Mobile Security, G Data Internet Security, Kaspersky Internet Security i Norton Mobile Security.

 

Źródło: av-test.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?