poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / Norton(Nie)bezpieczne publiczne Wi-Fi

(Nie)bezpieczne publiczne Wi-Fi

Publiczna sieć bezprzewodowa to ogromna wygoda i oszczędność dla korzystających z Internetu na urządzeniach mobilnych. Nie zawsze jednak jest bezpieczna.

Zagrożenia w publicznej sieci Wi-Fi

wifi_stickerDostęp do bezprzewodowych sieci Wi-Fi oferują popularne miejsca – lotniska, kawiarnie, centra handlowe, restauracje, hotele. Zapewniają one możliwość darmowego korzystania z Internetu wszystkim znajdującym się w ich zasięgu. Nic więc dziwnego, że podczas picia kawy, oczekiwania na środek transportu czy zakupów często łączymy się z nimi bez większego zastanowienia. Logujemy się na konta, sprawdzamy pocztę, serwisy społecznościowe, a nawet stan rachunku bankowego. Tymczasem łączenie się z siecią za pośrednictwem publicznego Wi-Fi wiąże się z ogromną ilością zagrożeń, które mogą się wiązać z poważnymi konsekwencjami dla użytkowników.

Rodzaje zagrożeń w publicznych sieciach bezprzewodowych

Jednym z najpopularniejszych niebezpieczeństw w publicznej sieci bezprzewodowej są ataki Man in the Middle. Polegają one na przechwytywaniu danych przekazywanych między urządzeniem mobilnym a serwisami i stronami internetowymi. Prywatne informacje, często niezwykle wrażliwe, mogą więc dostać się w ręce niepowołanych osób.

Nie zawsze wiadomo również, jakie środki zabezpieczające zostały zastosowane przez administratorów sieci. Zalecanym sposobem ochrony jest szyfrowanie sieci. Pozwala ono na zakodowanie danych przesyłanych między urządzeniem a routerem i uniemożliwia ich odczytanie przez osoby trzecie. Podczas korzystania z publicznego Wi-Fi nie mamy jednak gwarancji właściwej konfiguracji routera i uruchomienia szyfrowania.

Luki w zainstalowanym na urządzeniu mobilnym oprogramowaniu to kolejne poważne zagrożenie. Podczas korzystania z sieci publicznej może bowiem dojść do ich wykorzystania i zainfekowania systemu złośliwym oprogramowaniem bez wiedzy właściciela.

Cyberprzestępcy stosują też jeszcze bardziej zaawansowane metody przejęcia cennych danych. Dzięki podsłuchiwaniu sygnałów Wi-Fi mogą oni uzyskać dostęp informacji o aktywności użytkowników w Internecie – wizyt na stronach www, logowaniach itd. Niejednokrotnie zdarza się także tworzenie złośliwych hotspotów, podszywających się pod zaufane ogólnodostępne sieci Wi-Fi. Tymczasem może to być groźna, fałszywa sieć, służąca jedynie do przejęcia poufnych danych.

Bezpieczeństwo podczas korzystania z Wi-Fi

Specjaliści laboratorium Symantec – twórcy cenionego i popularnego oprogramowania antywirusowego Norton – oprócz ostrzeżeń o możliwych zagrożeniach związanych z korzystaniem z publicznego Wi-Fi, przygotowali kilka ważnych wskazówek ułatwiających zachowanie bezpieczeństwa. Najskuteczniejszym sposobem ochrony jest stosowanie VPN – wirtualnej sieci prywatnej podczas korzystania z ogólnodostępnej sieci bezprzewodowej. VPN zapewnia skuteczne szyfrowanie i bezpieczne przesyłanie danych.

Jeśli jednak nie jest to możliwe, wówczas użytkownicy urządzeń mobilnych nie powinni pozwalać na automatyczne łączenie się z sieciami Wi-Fi oraz wyłączać Bluetooth. Nie należy także logować się na konta za pomocą aplikacji, lecz przez stronę www, chronioną protokołem https oraz logować się do sieci, która nie jest chroniona hasłem. Warto również wyłączyć udostępnianie plików i wylogowywać się z kont po zakończeniu korzystania z nich.

Źródło: community.norton.com

Marcin

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?