poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBitDefenderNajlepsza ochrona dla Windows 8.1 według AV-Test

Najlepsza ochrona dla Windows 8.1 według AV-Test

AV-Test porównał działanie i skuteczność ochrony oferowanej przez pakiety antywirusowe na urządzeniach z systemem Windows 8.1.

Protect_Guard_Security_Shield_Protection_Privacy_Private_Safe_Secure_Defence_Deny_Denied_Virus_Antivirus_Safety_On_Ok_Confirm_Complete_Accept_Check_Allow_Available-128Porównanie skuteczności Windows Defender z pakietami antywirusowymi

Mimo że Windows 8.1 jest uważany za najlepiej zabezpieczoną wersję tego najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie, specjaliści podkreślają, że stosowanie oprogramowania ochronnego jest absolutnie niezbędne. Eksperci ośrodka AV-Test postanowili sprawdzić zasadność tej tezy – przetestowali skuteczność znanych pakietów antywirusowych i porównali ich wyniki z podstawową ochroną gwarantowaną przez Windows 8.1.

Badanie przeprowadzono w dwóch etapach we wrześniu i październiku 2014 roku w laboratoriach AV-Test. Wzięły w nim udział 23 programy w najnowszych wersjach (niektóre z nich to wersje 2014, a niektóre już 2015). Spośród testowanych pakietów 15 to oprogramowanie płatne, 8 to darmowe aplikacje. Punktem odniesienia dla wszystkich został wbudowany w system operacyjny Windows Defender.

W teście oceniano produkty pod względem skuteczności zapewnianej przez nie ochrony, obciążania systemu oraz funkcjonalności. We wszystkich trzech kategoriach mogły one uzyskać po 6 punktów, zaś w całym teście – 18 punktów.

Zwycięzcami testu i zdobywcami maksymalnych ocen w każdej z kategorii okazały się dwa programy: Avira Antivirus Pro oraz Kaspersky Internet Security. Tuż za nimi uplasowały się Bitdefender Internet Security i Norton Security, tracąc zaledwie 0,5 punktu do liderów (Bitdefender za użyteczność, zaś Norton za wpływ na wydajność systemu).

Wysoki poziom ochrony

Użytkownicy zwracający uwagę w pierwszej kolejności na skuteczność ochrony pakietów zabezpieczających powinni być uspokojeni wynikami tego przeprowadzonego w rzeczywistych warunkach testu. Niemal wszystkie programy wypadły bardzo dobrze, ponad połowa uzyskała ponad 99% skuteczność ochrony. Pięć z nich okazało się bezkonkurencyjnych, osiągając maksymalny wynik – Bitdefender Internet Security, F-Secure Internet Security, Kaspersky Internet Security, Panda Free Antivirus oraz Norton Security.

Efektywna ochrona nie musi również oznaczać spowolnień w działaniu komputera czy innych uciążliwości dla użytkowników. Najmniejszym wpływem na wydajność urządzeń mogą poszczycić się Avira Antivirus Pro, Bitdefender Internet Security, Kingsoft Antivirus oraz Kaspersky Internet Security. Dodatkowo oprogramowanie Avira, CheckPoint, Kingsoft i Norton nie zgłosiły podczas testów żadnego fałszywego alarmu. Prawie doskonałe pod tym względem okazały się także produkty Kaspersky, McAfee, i Tencent – wskazały po jednym fałszywym alarmie.

Czy Windows Defender zapewnia wystarczającą ochronę?

Rzeczywiście opinie ekspertów potwierdzają się w teście. Na tle pakietów antywirusowych Windows Defender wypada dosyć blado – zajął przedostatnie miejsce, osiągając zaledwie 10,5 punktów w ogólnej punktacji. Dla zwiększenia bezpieczeństwa swoich urządzeń, danych, tożsamości swojej i swoich bliskich warto więc skorzystać z dodatkowej ochrony oferowanej zarówno przez darmowe, jak i płatne pakiety antywirusowe.

Źródło: av-test.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?