poniedziałek, 22 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBitDefenderTest wytrzymałości antywirusów dla Android

Test wytrzymałości antywirusów dla Android

Raport AV-Test podsumowuje półroczne badania skuteczności pakietów antywirusowych przeznaczonych na urządzenia przenośne z systemem Android.

image_android_phone_5colsCoraz więcej smartfonów i tabletów

Koniec roku to okres podsumowań również w zakresie bezpieczeństwa IT. Ośrodek AV-Test opublikował kilka interesujących wyników długoterminowych badań. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje sześciomiesięczny test pakietów chroniących urządzenia mobilne wyposażone w system Android.

Przełom roku, a zwłaszcza okres świąteczny, to czas kiedy liczba nowych smartfonów i tabletów gwałtownie rośnie. Liczba urządzeń i ich użytkowników na całym świecie, szacowany już na około 2 miliardy, działa na wyobraźnie nie tylko sprzedawców i producentów sprzętu elektronicznego. To także cele ataków cyberprzestępców, poszukujących coraz bardziej zaawansowanych sposobów na przejęcie najważniejszych danych i pieniędzy ich posiadaczy. Dlatego też ilość próbek złośliwego oprogramowania rośnie lawinowo – AV-Test potwierdza rekordową liczbę 4 milionów w 2014 roku (aż dwa razy więcej niż w 2013 r.).

Wśród urządzeń przenośnych największą popularnością cieszą się te z systemem operacyjnym Android i to one są wciąż najbardziej narażone na działanie szkodliwego oprogramowania.

Najlepsza ochrona urządzeń z Android

Ośrodek AV-Test, chcąc umożliwić właścicielom skuteczniejszą ochronę ich urządzeń mobilnych, przeprowadził długotrwały, sześciomiesięczny test 35 aplikacji. Badanie przeprowadzono w trzech seriach, 26 programów ukończyło wszystkie trzy etapy testów.

Najważniejszymi kryteriami, które miały wpływ na ustalenie ostatecznych wyników testu wytrzymałościowego była efektywność ochrony (wykrywania i blokowania szkodliwego oprogramowania), użyteczność aplikacji oraz dodatkowe funkcje, w jakie zostały wyposażone.

Maksymalna punktacja jaką można było uzyskać w tym wymagającym teście to 13 punktów (po 6 pkt. za skuteczność ochrony i funkcjonalność oraz jeden dodatkowy punkt za dodatkowe narzędzia i funkcje). Spośród 26 programów biorących udział we wszystkich testach 7 uzyskało tę maksymalną ocenę. Wśród nich znalazły się programy Cheetah Mobile, Qihoo, Bitdefender Mobile Security oraz ESET Mobile Security And Antivirus. Kolejnych 10 pakietów osiągnęło również doskonały wynik powyżej 12 punktów (np. Kaspersky Internet Security czy Trend Micro Mobile Security).

Skuteczność w wykrywaniu zagrożeń

Warto zwrócić szczególną uwagę na wyniki w najważniejszym zakresie – skuteczności ochrony zapewnianej przez badane oprogramowanie. Najistotniejsze jest to, że żaden z 26 programów nie wykrył mniej niż 94,8% zagrożeń. Co więcej, 8 aplikacji osiągnęło 100% skuteczności (m.in. Cheetah Mobile, ESET Mobile Security & Antivirus, Bitdefender Mobile Security), zaś kolejnych 11 – ponad 99% (np. Kaspersky Internet Security – 99,9%, Norton Mobile Security – 99,9% czy Baidu Mobile Security – 99,9%) Wygląda więc na to, że użytkownicy smartfonów i tabletów z Android, którzy zdecydowali się na zainstalowanie zabezpieczeń, nie muszą obawiać się o własne bezpieczeństwo.

 

Źródło: av-test.org

Marcin

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?