niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBitDefenderNajlepsza ochrona przed phishingiem

Najlepsza ochrona przed phishingiem

Nowy test AV Comparatives przeanalizował skuteczność ochrony antyphishingowej oferowanej przez wiodące pakiety antywirusowe.

Skuteczna ochrona antyphishingowa

phishing_2015Jednym z najczęstszych działań cyberprzestępców jest próba wyłudzania najcenniejszych danych użytkowników – haseł i loginów do kont internetowych, danych kart kredytowych czy innych osobistych informacji – które mogą być wykorzystane do oszustw i przejęcia środków finansowych. Coraz groźniejszy staje się tzw. phishing, gdzie niebezpieczne, specjalnie przygotowane strony www lub wiadomości mailowe podszywają się pod doskonale znane i zaufane serwisy i skłaniają ich adresatów do przekazania poufnych danych. Dlatego tak ważna staje się efektywna ochrona przed tym wyjątkowo podstępnym zagrożeniem. Ośrodek AV-Comparatives przeprowadził szczegółowy test najważniejszych rozwiązań antywirusowych tylko w tym wąskim, lecz ważnym zakresie.

Test rozwiązań antyphishingowych

Badanie opierało się na symulacji typowych codziennych sytuacji – przeglądania stron internetowych oraz sprawdzania kont mailowych – kiedy użytkownicy polegają na ochronie antyphishingowej oferowanej przez zainstalowane na ich urządzeniach pakiety antywirusowe. Test przeprowadzono między 29 lipca a 3 sierpnia 2015 roku na komputerach z systemem Windows 7 Professional 64-bit, wyposażonych w przeglądarkę Internet Explorer 11. Wszystkie rozwiązania antywirusowe mogły korzystać ze swoich domyślnych ustawień.

W teście wzięło udział 10 pakietów antywirusowych, których zadaniem było wykrycie niebezpiecznych witryn lub wiadomości mailowych, a także jak najmniejsza liczba fałszywych alarmów. Do tej części badania wykorzystano 500 popularnych stron bankowości online z całego świata i sprawdzono czy oprogramowanie traktuje je jako bezpieczne i zezwala na korzystanie z nich. Okazało się jednak, że spośród wszystkich testowanych pakietów w całym badaniu tylko raz został zgłoszony fałszywy alarm. Pakiety świetnie poradziły sobie więc z tym wyzwaniem.

Jeśli natomiast chodzi o wykrywanie i blokowanie stron phishingowych, to najlepszym wynikiem może poszczycić się pakiet Kaspersky Internet Security, który osiągnął 98% skuteczności. Oprócz oprogramowania Kaspersky jeszcze 4 programy wyróżniały się wysoką, ponad 90% skutecznością w ochronie antyphishingowej – są to Fortinet FortiClient (92%), Bitdefender Internet Security i Trend Micro Internet Security (po 91%) oraz ESET Smart Security (90%).

 

Źródło: av-comparatives.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?