niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskySpam w II kwartale 2015 według Kaspersky Lab

Spam w II kwartale 2015 według Kaspersky Lab

Laboratorium Kaspersky opublikował nowy raport dotyczący spamu w drugim kwartale roku.

Spam wciąż groźny

kaspersky-anti-spam-FBChociaż odsetek spamu w ruchu pocztowym zmniejszył się o 5,8% w stosunku do poprzedniego kwartału (z 59,2% do 53,4%), to specjaliści Kaspersky odnotowali znaczny wzrost groźnych maili wykorzystujących ważne światowe wydarzenia, mających na celu łatwiejsze wyłudzenie danych osobowych lub pieniędzy. Wiele spośród wiadomości mailowych zawierało fałszywe informacje z prośbą o dokonanie wpłat na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. W innych masowych przesyłkach oszuści próbowali zwabić odbiorców z sumą 2 milionów dolarów, które nowo wybrany prezydent Nigerii był podobno gotowy przekazać internautom lub fałszywymi powiadomieniami o wygranych biletach na igrzyska olimpijskie w Brazylii w 2016 roku, wymagającymi podania przez odbiorców danych osobowych.

Źródła światowego spamu i ich ofiary

Na celowniku spamerów podobnie do wcześniejszego okresu znaleźli się mieszkańcy Niemiec (19,59%), Wielkiej Brytanii (6,31%) i Brazylii (6,04%). Stany Zjednoczone, które tradycyjnie znajdowały się na czele tej listy i do obywateli których najczęściej kierowano złośliwe wiadomości mailowe, znalazły się dopiero na czwartej pozycji (5,03%), zaś znacząco wzrosła pozycja Rosji – z 10 miejsca wspięła się na piąte (4,74%).

Największymi źródłami spamu nadal pozostają USA (14,59%) i Rosja (7,82%). Trzecie miejsce zajęły Chiny (7,14%), za nimi zaś znalazły się: Wietnam (5,04%), Niemcy (4,13%) i Ukraina (3,9%).

Spam a phishing

W drugim kwartale 2015 roku system antyphishingowy Kaspersky (na urządzeniach z zainstalowanym oprogramowaniem Kaspersky) reagował ponad 30 milionów razy. Wśród ataków phishingowych szczególną rolę odgrywały trojany przesyłane w wiadomościach email, podszywających się pod znane instytucje czy firmy – banki, sklepy internetowe itp. Mają one na celu wyłudzenie osobistych danych użytkowników i wykorzystanie ich np. do kradzieży pieniędzy.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?