środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoNajwiększe zagrożenie dla naszych danych – ransomware

Największe zagrożenie dla naszych danych – ransomware

Dane, jakimi posługujemy się w Internecie, nigdy nie są do końca bezpieczne. Jak się okazuje, nie tylko nasze dane nie są do końca bezpieczne – na atak narażone jest nieraz całe urządzenie, dostęp do którego blokuje złośliwe oprogramowanie. Cyberprzestępcy liczą w ten sposób na okup sprawdzając, ile jesteśmy w stanie zapłacić za odzyskanie dostępu  do swojego komputera, smartfon czy tabletu. Ci sami Cyberprzestępcy uciekają się również do kradzieży i zaszyfrowywania haseł np. do kont bankowych czy portali społecznościowych.

W jaki sposób działa ransomware?

Obecnie jesteśmy w stanie określić trzy rodzaje tego szkodliwego oprogramowania. Pierwszy z nich, określany jako „screen-locker” blokuje użytkownikowi możliwość korzystania z komputera przez zablokowanie ekranu, jednak ten przypadek nie wymaga konieczności płacenia hakerowi okupu, jeśli użytkownik posiada odpowiednią wiedzę, jak obejść zaporę. Kolejnym jest „crypto-ransomware”, szyfrujący nie tylko lokalne pliki, ale również dane znajdujące się w „chmurze”. Kolejnym krokiem jest zaoferowanie ofierze deszyfratora, który przywróci możliwość korzystania z danych. Najczęstszą kwotą proponowaną za deszyfrator jest 300-900$. Jest to o tyle niebezpieczne, że szkodliwe oprogramowanie wykorzystuje dokładnie ten sam typ szyfrowania, co nasze banki czy wojsko. Najnowszym tworem ransomware’owym jest disk-encryptor, zaszyfrowujący cały dysk i uniemożliwiający uruchomienie komputera.

Bitdefender stworzył program chroniący przed ransomware

Jako, że ransomware jest dzisiaj jednym z największych oraz najpopularniejszych zagrożeń, jakie czyhają na użytkowników Internetu, lider programów antywirusowych roku 2017 przygotował specjalny moduł zabezpieczający przed takimi właśnie atakami. Bart v1 Decryptor został stworzony we współpracy z Europolem oraz rumuńską policją program, służący odszyfrowywaniu zaszyfrowanych danych, treści, filmów oraz dostępu do komputera w ogóle.  Jest to część zapoczątkowanej przez Europejskie Centrum Cyberprzestępczości  inicjatywy zatytułowanej „No More Ransome”.

Dlaczego warto zainwestować w program „Bart”?

Program stworzony przez Bitdefender został okrzyknięty hitem, a to za sprawą możliwości, jakie daje program do walki ze szkodliwym oprogramowaniem. „Bart” przede wszystkim usuwa istniejące punkty przywracania systemu, a następnie generuje materiał niezbędny do utworzenia klucza szyfrującego. Możliwe jest to za pomocą informacji z komputera ofiary. Pliki są wyliczane oraz szyfrowane przygotowanym kluczem. W dalszej kolejności użyty zostaje MASTER KEY do szyfrowania klucza szyfrującego pliki.

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?