niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoNiebezpieczne dodatki do przeglądarki

Niebezpieczne dodatki do przeglądarki

Zwykle niewielu zwykłych, codziennych użytkowników Internetu korzysta z dodatków, jakie oferuje wykorzystywana przezeń przeglądarka internetowa, oferująca nowe opcje, udoskonalone funkcje, działania usprawniające poruszanie się w niej oraz całościowe korzystanie ze wszystkich możliwości, jakie oferuje. Jednak ci bardziej zaawansowani użytkownicy, w tym najczęściej miłośnicy filmów oraz informatycy oraz programiści z takich łatek do przeglądarki korzystają chętnie oraz zwykle regularnie. Obecnie jednak trzeba na nie solidnie uważać, ponieważ za ich pomocą można złapać niebezpieczne, złośliwe oprogramowanie.

Zaatakowane dodatki

Cyberprzestępcy wzięli sobie na tapetę najpopularniejsze dodatki Przeglądarki Chrome, z których korzysta zdecydowana większość użytkowników. Tym razem fortel się udał, a sporo korzystających otrzymało podczas aktualizacji dodatkowy, niechciany bonus. Wciąż jeszcze należy uważać na takie rozszerzenia przeglądarki, jak Web Paint 1.2.1, Web Developer 0.4.9, CopyFish 2.8.5,Social Fixer 20.1.1, a także Chrometana 1.1.3. Niebezpieczny może być również dodatek TouchVPN, jednak w tym przypadku nie udało się zlokalizować właściwej wersji oraz Betternet VPN – podobnie jak poprzednik, nie ma wskazanej konkretnej wersji, której należy się wystrzegać. Szacuje się wstępnie, że z tych wymienionych wyżej dodatków korzystało około pięciu milionów użytkowników przeglądarki Chrome, ile jest jednak dokładnie, nie wiadomo.

Skąd się wzięło zainfekowanie dodatków w przeglądarce?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że pierwszymi ofiarami zainfekowanych dodatków byli sami ich osobiści twórcy. Odbyło się to za pomocą podstawienia fałszywej strony, na której zostały wszystkie istotne informacje, takie jak login oraz hasło do systemu. W ten sposób atakujący otrzymali również dostęp do kodów elementów dodatkowych przeglądarki, w których niezwłocznie zaczęli odpowiednio mieszać, aby postawić na swoim. Podmianie legły również na przykład wyświetlające się reklamy podczas korzystania z dodatków. Najczęściej pojawiającymi się treściami podmienianych bannerów były treści przeznaczone dla dorosłych użytkowników oraz alerty o posiadanym na komputerze wirusie, którego można w jednej chwili usunąć z komputera po kliknięciu w odpowiedni guzik. W takiej sytuacji przed skorzystaniem z rozszerzeń Chrome warto sprawdzić, z jaką wersją dodatku mamy do czynienia. Można to zrobić, wchodząc w ustawienia w okienku przeglądarki, a następnie wybranie zakładki związanej z dodatkami.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?