niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościNiebezpieczne paczki – uważaj na kuriera!

Niebezpieczne paczki – uważaj na kuriera!

Cyberprzestępcy znajdą  i wykorzystają absolutnie każdą sposobność na to, żeby skorzystać z twojej naiwności, pośpiechu czy nieuwagi. Szczególnie często takie przypadki mają miejsce w chwilach, kiedy szykujemy się na święta, kupujemy prezenty, biegamy za załatwieniem miliona i jednej sprawy, zapominając na chwilę o konieczności zachowywania bezpieczeństwa w absolutnie każdej sytuacji.

Wkrótce odwiedzi cię kurier

Tego typu wiadomości, a także zawierające w tytule: „Powiadomienie o planowanej wizycie kuriera”, „Powiadomienie o nadejściu przesyłki”, nie są niczym zadziwiającym w chwili zamawiania wszystkich świątecznych drobiazgów właśnie za ich pomocą – żeby było wygodniej, no i oczywiście  szybciej. Dla cyberprzestępców to idealna okazja, której aż żal nie wykorzystać.

Zwykły, ale niebezpieczny mail

W skrzynkach całego mnóstwa osób można było znaleźć wiadomości zawierające bardzo podobna informację o nadaniu przez klienta przesyłki, której szczegóły można znaleźć oczywiście w załączniku. Jak się nietrudno domyślić, załącznik nie zawierał przyrzeczonych informacji, a jedynie specjalnie skonstruowanego wirusa.

Różne wersje wydarzeń

W każdym przypadku w wiadomości „generowanej automatycznie” można znaleźć informację, że paczka ma być wysłana za pomocą firmy kurierskiej Geis, w  drugim przypadku występuje DPD, ale możemy spotkać się również UPS. Pliki załączone do wiadomości wyglądają bardzo niepozornie – przynajmniej do momentu, kiedy spojrzeć na ich rozszerzenia. Wersje plików pojawiających się w mailach były cztery: Potwierdzenie_nadania_przesylki_PDF_www.polkurier.pl. z; SzczegolyDotyczacePrzesylkii_PDF. Z; SzczegolyDotyczacePrzesylki_PDF. zip oraz Potwierdzenie_nadania_przesylki_PDF. uu. Wszystkie z wymienionych plików  należą do archiwów RAR, a po rozpakowaniu otrzymywano dwa pliki z zrozszerzeniem .bat oraz jeden z rozszerzeniem .js. Faktycznie zagrożeniem w tym przypadku jest wirus szyfrujący komputery, znany jako Vortex. W przypadku wskazanych powyżej plików adresami kontaktowymi są: Hc@ goat.si oraz vortex@ deszyfracja.int.pl, zaś serwery są sprytnie ukryte pod adresem strony: https: //kuchnia-marty.eu/.

Co można zrobić w takim przypadku?

Najważniejsze zawsze jest zachowanie pełnej ostrożności w odbieraniu wiadomości od nieznanych nadawców czy nawet od firm kurierskich. Dobrze jest zwracać uwagę również na samo rozszerzenie załączanych do wiadomości plików, a jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, po prostu usuńmy wiadomość, nigdy więcej do niej nie wracając.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?