wtorek, 20 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPinnacle / AvidCzy warto korzystać z VPN?

Czy warto korzystać z VPN?

W ostatnim czasie świat niemal oszalał na punkcie bezpieczeństwa w Internecie, ale przede wszystkim prowadzenia polityki prywatności. Od czasu zdemaskowania rządowego programu szpiegującego, stworzonego przez Amerykanów, każdy, kto może, szuka sposobu na odrobinę anonimowości w sieci. Dobrym sposobem na to wydaje się być właśnie VPN, czyli wirtualna siec prywatna.

Szyfrowanie danych to konieczność

Od czasu konieczności szyfrowania połączeń w celu ich dodatkowego zabezpieczenia, takie programy jak CyberGhost VPN to niezbędny element wyposażenia każdego użytkownika. Dzięki niemu możliwe jest utworzenie swoistego tunelu pomiędzy konkretnymi dwoma punktami w publicznej przestrzeni sieciowej.

Działanie VPN jest banalne

Tradycyjne łączenie się z Internetem powoduje, ze nasze ID komputera jest w pełni jawne, a co za tym idzie, podczas korzystania ze stron http, można nasz ruch sieciowy w banalny sposób przechwycić, a następnie odczytać oraz wykorzystać. Wszystkie informacje o nas, takie jak loginy, hasła, czy inne, często naprawdę istotne kwestie, są przez nas samodzielnie wysyłane w eter sieci internetowej. W publicznej sieci narażeni jesteśmy również na różnorodne ataki na przykład złośliwego oprogramowania. Zupełnie inaczej jest w przypadku korzystania z VPN.

Virtual Private Network

W wirtualnej sieci prywatnej wszystkie rodzaje połączeń są dodatkowo szyfrowane, a w następnej kolejności przesyłane wygenerowanym tunelem na serwer, dopiero na którym następuje połączenie z Internetem. Z tej prostej przyczyny w chwili połączenia się z siecią widoczne IP będzie dotyczyło jedynie serwera, który pośredniczy w połączeniu, a nie naszego własnego. W ten sposób jako użytkownicy Internetu uzyskujemy utraconą anonimowość oraz prywatność.  Szczególnie ważne jest to w przypadkach częstego korzystania z otwartych sieci internetowych, dostępnych na przykład na lotniskach,  w galeriach handlowych czy w restauracjach, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na różnego rodzaju ataki – najczęściej skuteczne ze względu na słabe zabezpieczenia systemowe czy nieuwagę użytkowników.

Sposób na ominięcie blokad

IP naszego serwera nie jest w takich chwilach rozpoznawane, co daje nam możliwość korzystania z międzynarodowych stron internetowych, w Polsce na przykład z jakiś względów niedostępnych czy ograniczonych. Dla zagranicznych serwerów będziemy widoczni jako „swojacy”. Trzeba mieć jednak nieco cierpliwości, ponieważ korzystanie z bezpiecznego połączenia zajmuje więcej czasu niż w standardowych przypadkach.

Jaki VPN wybrać?

Na rynku znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań, które zapewnią Ci najwyższy poziom ochrony i skuteczne szyfrowanie. Pamiętaj jednak, że nie każda usługa VPN jest tak samo skuteczna. Odradzamy korzystanie z bezpłatnych opcji – zwykle posiadają wiele wad, które skutecznie zniechęcają do korzystania z VPN. Oto najczęstsze problemy z darmowymi programami do VPN:

  • zbyt mało transferu,
  • wolny transfer,
  • korzystanie z ograniczonej liczby serwerów,
  • słaba wydajność serwerów,
  • słaba pomoc techniczna,
  • niestałe, niestabilne łącze,
  • niepełne wymazywanie śladów sieciowych użytkownika.

Kolejny problem z bezpłatnymi programami to kwestia bezpieczeństwa – nie masz pewności, przez jakie dokładnie serwery przechodzą Twoje dane i co się z nimi dzieje. Zdarza się również, że korzystanie z darmowej wersji wymaga podania numeru karty kredytowej, a po okresie próbnym opłata zaczyna być naliczana. Jeśli nie chcesz płacić, musisz więc pamiętać, by zrezygnować w odpowiednim terminie.

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie dostępu do solidnej usługi VPN jest wybór płatnego programu. My polecamy tę listę programów do VPN, na której znajdziesz wyłącznie sprawdzone, przetestowane usługi, działające szybko i niezawodnie. Zwróć uwagę zwłaszcza na Surfshark VPN – najszybszy, wielokrotnie nagradzany VPN, który zapewnia  ochronę nieograniczonej liczbie urządzeń z systemem Windows, MacOS, Linux, iOS i Android.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?