piątek, 19 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaNEWSZagrożeniaNowe zagrożenia i oszustwa internetowe – podsumowanie miesiąca - wrzesień 2022

Nowe zagrożenia i oszustwa internetowe – podsumowanie miesiąca – wrzesień 2022

Ostatni miesiąc obfitował w liczne oszustwa, bazujące przede wszystkim na nieuwadze i braku wiedzy użytkowników internetu. Ty nie daj się nabrać – poznaj najnowsze zagrożenia i ostrzeż przed nimi rodzinę oraz znajomych!

1. Klienci polskich banków na celowniku

Polskie banki znajdowały się w ostatnim miesiącu pod prawdziwym “ostrzałem” hakerskim. Cyberprzestępcy próbowali atakować ich klientów za pomocą różnych sztuczek, które są starymi, ale wciąż skutecznymi sposobami.

W przypadku banku PKO Bank Polski, oszuści stworzyli fałszywe strony, na których przekonują do zainwestowania swoich środków i kuszą łatwym zyskiem. Strona wymaga dokonania rejestracji. To bardzo niebezpieczna pułapka, która może prowadzić do utraty swoich oszczędności.

To nie jedyna kampania wymierzona w klientów Banku PKOBP. Drugi atak opiera się na wysyłaniu nieprawdziwych wiadomości z podziękowaniem. Wiadomość jest wysyłana ze skrzynki polisy.sme@pkobp.pl i ma dołączony groźny załącznik z rozszerzeniem .rar. Pod żadnym pozorem go nie otwieraj – zawiera złośliwe oprogramowanie.

To jeszcze nie koniec ataków na banki w tym miesiącu. Ofiarami przekrętu zostali również klienci banku ING Bank Śląski. Na fałszywych stronach oszuści kusili ich możliwością otrzymania rzekomego rabatu, a w rzeczywistości próbowali wyłudzić dane karty płatniczej.

W sieci pojawiły się również fałszywe strony bankowości takich banków, jak Alior Bank S.A. oraz Bank Pekao S.A., na których oszuści poza poświadczeniami logowania wyłudzają m.in. informacje o dowodzie osobistym i paszporcie.

Pamiętaj – tego typu ataki to sposób przestępców na pozyskanie danych ofiar i okradzenie ich z pieniędzy. Warto więc nie ufać kuszącym ofertom i każdorazowo dokładnie sprawdzać adres strony banku podczas logowania.

2. Kupujesz w Ikea i Decathlonie? Uważaj na nowe oszustwo

Na Facebooku pojawiły się nowe przekręty. Mają postać fałszywych konkursów, w których można rzekomo wygrać cenne nagrody. W przypadku sklepów Ikea użytkownicy są kuszeni możliwością wygrania krzeseł lub łóżek. Z kolei klienci Decathlonu otrzymują wabik w postaci szansy na wygranie roweru.

W rzeczywistości oba typy “konkursów” są nieprawdą – to sprytna pułapka oszustów, która ma na celu przejęcie danych osobowych. Jeśli zobaczysz w social mediach podobny konkurs, nie daj się zwieść – w żadnym wypadku nie klikaj łącza i nie podawaj swoich danych.

Pamiętaj, że możliwości zdobycia atrakcyjnych nagród – zwłaszcza w dużej ilości – zdarzają się stosunkowo rzadko. Zanim zdecydujesz się wziąć udział w konkursie, sprawdź dokładnie na oficjalnej stronie sklepu, czy taka promocja rzeczywiście ma miejsce.

3. Dostałeś maila od rządu? To może być poważne zagrożenie

W ostatnim czasie na skrzynki pocztowe Polaków trafiają fałszywe wiadomości, które wykorzystują wizerunek rządu. Atakujący podają sie za biznes.gov.pl

W wiadomości znajduje się groźny załącznik – makro, w którym ukryto plik VBS. Jeśli go uruchomisz, na Twoim sprzęcie zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie.

Co prawda ze szkodnikiem razi sobie wbudowany w Windows program Microsoft Defender, jednak nie warto ryzykować. Jeśli otrzymałeś taką wiadomość, od razu ją skasuj.

4. Inwestujesz w kryptowaluty? Uważaj

Popularność kryptowalut jest coraz większa – nic więc dziwnego, że inwestuje w nie wielu użytkowników. Wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy tworzą fałszywe kryptowaluty, by za ich pomocą wyłudzić od ofiar prawdziwe pieniądze.

Oszuści kuszą możliwością zarobku na kryptowalutach za pośrednictwem mediów społecznościowych. Fałszywe waluty, jakie oferują, to m.in. Icoin, Coin pl, McCoin czy PayPal Coin.

Zachęcając do inwestycji w kryptowaluty, cyberprzestępcy chcą tak naprawdę okraść nieuważnych użytkowników ze zgromadzonych pieniędzy. Dlatego nie warto wierzyć w obietnice szybkiego zarobku bez ponoszenia większych kosztów i posiadania odpowiedniej wiedzy. Taka “inwestycja” może Cię kosztować utratę nawet wszystkich oszczędności zgromadzonych na koncie.

5. Oszuści grożą odłączeniem prądu. To pułapka!

Kampanie phishingowe to częsty sposób cyberprzestępców na wykradanie pieniędzy i danych. Tym razem oszuści podszywają się pod PGE i straszą odłączeniem prądu, podając nawet rzekomą datę odłączenia za pośrednictwem SMS-ów.

Wiadomości zawierają link z prośbą o uregulowanie zaległej należności. Nie warto w niego klikać – prowadzi do fałszywej bramki płatności, za pomocą której oszuści próbują przejąć dane logowania do Twojej bankowości elektronicznej. Gdy je podasz, może to skutkować nawet całkowitym wyczyszczeniem konta bankowego.

Jeśli otrzymasz podobnego SMS-a, zignoruj go. PGE, wysyłając wiadomości z przypomnieniami dotyczącymi płatności, zawsze podaje Twój numer klienta, który możesz sprawdzić np. na swojej fakturze. Nigdy też nie podaje linków kierujących bezpośrednio do systemów płatności internetowych.

Zagrożenia i oszustwa internetowe to codzienność współczesnego, cyfrowego świata. Warto mieć ich świadomość i zachować ostrożność w każdej sytuacji, gdy korzystasz z sieci. Przy okazji dobrze zrobisz, jeśli zabezpieczysz swoje urządzenia programem antywirusowym, chroniącym prywatność i zabezpieczającym dane. Warto postawić tu na znane i sprawdzone rozwiązania, takie jak Norton, Bitdefender, Panda, ESET, AVG i McAfee.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?