poniedziałek, 22 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img

Smartfon na wakacjach

Przed wakacyjnymi wyjazdami warto odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo smartfonów i tabletów.

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych podczas urlopu

wakacje-smartfonMimo, że urządzenia mobilne to idealny i właściwie niezbędny towarzysz podróży, są one kilkakrotnie bardziej narażone na niebezpieczeństwa podczas wakacyjnych wyjazdów. Zawarte na nich dane – osobowe, finansowe, ale również niepowtarzalne i niemożliwe do odzyskania nagrania lub zdjęcia – a także samo urządzenie to cenne łupy dla złodziei oraz cyberprzestępców. Warto więc, zwłaszcza podczas wakacji, kiedy jesteśmy zrelaksowani, ale też mniej uważni i ostrożni, zadbać o skuteczną ochronę swoich urządzeń przenośnych. Wówczas, nawet jeśli dojdzie do nieprzyjemnych zdarzeń – kradzieży lub zgubienia smartfona lub tabletu – ich skutki mogą okazać się o wiele mniej dotkliwe.

Z pomocą we właściwym przygotowaniu do urlopów urządzeń mobilnych przychodzą specjaliści laboratorium Symantec – twórców Norton Security, jednego z najpopularniejszych programów zabezpieczających komputery i inne urządzenia przed zagrożeniami. Warto skorzystać z ich wskazówek i poświęcić kilka chwil na zabezpieczenie smartfonów i tabletów przed niebezpieczeństwami…

Zmiana haseł dostępu

Regularna zmiana haseł do kont internetowych to jedna z najważniejszych zasad bezpieczeństwa, o którą należy zadbać nie tylko przed wakacyjnym wyjazdem. To jednak dobry moment na stworzenie nowych, skomplikowanych, unikalnych, niepodobnych to wykorzystywanych wcześniej haseł.

Aktualizacja aplikacji

Nawet jeśli wydaje się to uciążliwe, należy bezwzględnie dokonywać aktualizacji oprogramowania zainstalowanego na urządzeniach i ich systemu. Aplikacje mobilne są szczególnie narażone na ataki, a większość zalecanych aktualizacji służy nie tylko poprawie działania i wyeliminowaniu błędów programu, ale przede wszystkim łataniu luk bezpieczeństwa, wykorzystywanych przez cyberprzestępców do ataków. Przy okazji warto też usunąć wszystkie aplikacje, których nie używamy.

Ograniczenie korzystania z social media

Jakże kuszące jest publikowanie zdjęć i swojej lokalizacji na ulubionych portalach społecznościowych w czasie wakacji. Nadmierne dzielenie się takimi informacjami, zwłaszcza podczas pobytu z dala od miejsca zamieszkania, to poważne zagrożenie bezpieczeństwa, również dla Twojego domu. Lepiej zaprezentuj najlepsze wakacyjne wspomnienia po powrocie z urlopu.

Pilnowanie urządzeń mobilnych

Choć pilnowanie swojego urządzenia to jedna z bardziej oczywistych zasad bezpieczeństwa, to okazuje się, że podczas wakacyjnego rozluźnienia łatwo tracimy je z oczu. Należy jednak zachować choć trochę czujności, zawsze mieć smartfon lub tablet przy sobie lub przechowywać je w hotelowym sejfie. Ważne również, aby nie zapisywać kodu PIN lub haseł dostępu i przechowywać ich w pokoju lub np. w portfelu.

Wyłączanie automatycznych połączeń

Smartfony i tablety korzystają z funkcji umożliwiających automatyczne połączenie z dostępną siecią bezprzewodową Wi-Fi lub połączeń Bluetooth. Przed wyjazdem warto je dezaktywować, zaś podczas urlopu korzystać wyłącznie z bezpiecznych i szyfrowanych połączeń internetowych.

Zachowanie ostrożności

Nawet jeśli smartfony i tablety są przygotowane do wyjazdu nie należy zapominać o czujności i ostrożności podczas pobytu na wakacjach. Unikanie szczególnie ryzykownych zachowań – pozostawiania urządzeń bez nadzoru czy łączenie się z niezabezpieczonymi sieciami – to jeden z najważniejszych sposobów na bezpieczny wypoczynek, bez kłopotów i zmartwień.

 

Źródło: community.norton.com

Marcin

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?