środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPinnacle / AvidLiczba ataków na urządzenia z Android rośnie

Liczba ataków na urządzenia z Android rośnie

Raport firmy Kaspersky informuje o czterokrotnym wzroście liczby ataków ransomware na użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android w ciągu roku.

Ransomware a smartfony i tablety z systemem Android

android-security-ransomwareNajnowszy raport specjalistów laboratorium Kaspersky przynosi kolejne niepokojące wiadomości dla użytkowników smartfonów i tabletów z systemem Android. Eksperci przeanalizowali dane dotyczące zagrożeń mobilnych z okresu od kwietnia 2015 r. do marca 2016 r. i porównali je z wcześniejszym  analogicznym okresem (04.2014 – 03.2015). Zgodnie z ich wynikami liczba użytkowników urządzeń mobilnych, którzy stali się ofiarami ataków mobilnego ransomware, wzrosła niemal czterokrotnie!

Badania te szczególnie podkreślają wzrastającą rolę ransomware w atakach na użytkowników smartfonów i tabletów. Choć do niedawna ten rodzaj złośliwego oprogramowania uznawany był za powszechny problem dotyczący bezpieczeństwa komputerów PC czy laptopów, to coraz częściej jego ofiarami są posiadacze urządzeń mobilnych, co wyraźnie odzwierciedlają wyniki zawarte w raporcie Kaspersky. Działanie ransomware polega na uniemożliwieniu dostępu do danych zawartych na urządzeniu poprzez zablokowanie ekranu lub szyfrowanie plików oraz żądaniu zapłaty „okupu” za ponowne jego odblokowanie.

Rekordowa liczba ataków ransomware na urządzenia mobilne

Zgodnie z wynikami przeanalizowanymi przez Kaspersky Lab, liczba użytkowników będących ofiarami ataków mobilnego ransomware w ciągu roku zwiększyła się niemal czterokrotnie – z ponad 35 tysięcy w okresie 2014-2015 do ponad 136 tysięcy w okresie 2015-2016. Znacząco wzrósł też udział ransomware wśród złośliwego oprogramowania atakującego smartfony i tablety z systemem Android – z 2,04% do 4,63%. W przeciwieństwie jednak do ataków na komputery PC, w których najczęściej wykorzystywaną przez cyberprzestępców jest metoda szyfrowania plików, w przypadku urządzeń mobilnych zwykle stosowane są blokady ekranów, uniemożliwiające dostęp do zawartości urządzenia. Najczęstszymi ofiarami ataków mobilnego ransomware na świecie są mieszkańcy Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Mimo, iż nadal aktualna liczba użytkowników urządzeń mobilnych zaatakowanych przez ransomware jest niższa, a tempo wzrostu wolniejsze niż w przypadku ataków ransomware na komputery PC, to specjaliści przestrzegają przed ignorowaniem tego zagrożenia. Tym bardziej, ze na początku okresu porównawczego średnia liczba zaatakowanych użytkowników była bliska zeru, zaś pod koniec osiągnęła prawie 30 tysięcy.

Ochrona przed atakami

Jednocześnie Kaspersky Lab podaje kilka sposobów na lepsze zabezpieczenie przed zagrożeniami mobilnymi typu ransomware:

  • Ogranicz instalowanie aplikacji pochodzących z innych źródeł niż oficjalne sklepy
  • Stosuj zaufane i sprawdzone rozwiązania bezpieczeństwa, wykrywające złośliwe pliki lub linki na swoich urządzeniach
  • W przypadku instalowania aplikacji spoza oficjalnych źródeł zwróć szczególną uwagę na żądania dostępu aplikacji. Nie instaluj ich dopóki urządzenie nie będzie chronione przez oprogramowanie zabezpieczające, wykrywające potencjalne zagrożenia.
  • Edukuj siebie i swoich bliskich na temat najnowszych typów złośliwego oprogramowania

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?