poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościOchrona danych, ochrona konta

Ochrona danych, ochrona konta

Ochrona danych oraz swoich środków finansowych na koncie to jeden z najważniejszych aspektów, o który każdy powinien zadbać. Włączając w smartfonie Wi-Fi nie zdajemy sobie sprawy z tego, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia. Po pewnym czasie może się okazać, że nasze konto w banku jest puste. Jest to niestety cena za korzystanie z publicznego Wi-Fi.

Zamienniki Wi-Fi

Szacuje się, że do roku 2020 na całym świecie będzie istniało już 454 milionów publicznych sieci Wi-Fi. Hotspoty mamy obecne niemalże na każdym kroku, a jedynie 1% populacji Polaków w trakcie wypoczynku wakacyjnego decyduje się na wyłączenie swojego smartfona. Nie czytamy regulaminów związanych ze zgodą na dostęp do sieci, a tymczasem to właśnie tam mamy zawarte informacje na temat realnych zagrożeń związanych z dostępem do sieci.

Wedle przeprowadzonych w Londynie badań, wiele osób wyraziło zgodę na oddanie swojego pierworodnego dziecka w zamian za dostęp do Wi-Fi. Korzystanie z Wi-Fi jest ryzykowne, aczkolwiek można się w pewnym stopniu zabezpieczyć przed utratą danych lub środków na koncie w banku. Przede wszystkim koniecznym elementem jest dokładne czytanie regulaminów. Nie jest to przyjemne, ale bardzo ważne.

Niezwykle istotnym faktem jest to, że hakerzy nie próżnują i w trakcie, gdy my jesteśmy na wakacjach, oni działają ze zwiększoną siłą. Nawet w prestiżowych hotelach lub korzystając z sieci Wi-Fi wielkich miast nie mamy pewności związanej z bezpieczeństwem. Publiczne hotspoty w większości przypadków nie są konfigurowane pod kątem bezpieczeństwa. Nawet, jeśli musimy znać hasło, to ono jest tylko wstępnym zabezpieczeniem, które wiele nie znaczy i nie chroni nasze dane całkowicie. Do najbardziej popularnych ataków cyberprzestępców zaliczymy Man-in-the-Middle. Hakerzy wnikliwie monitorują informacje oraz ruch sieciowy pomiędzy serwerami oraz użytkownikami. Stwarzając specjalny hotspot bardzo przypominający ten będący własnością hotelu czy też miasta uzyskują dostęp do haseł, kont i danych. Tymczasem dany użytkownik tych elementów się pozbywa.

Sposób na ochronę danych

Nikt nie jest bezbronny w wyżej wymienionej sytuacji. Należy jednak przyjąć odpowiednie działania. Poza tym również warto jest zastosować odpowiednie programy. Przede wszystkim należy wyłączyć opcję automatycznego łączenia się z publicznymi sieciami. Oprócz tego warto jest wykasować dane do logowania automatycznego w odniesieniu do tych sieci, do których już się logujemy. Poza tym należy sprawdzać czy punkt logowania, na pewno należy do danego miejsca. Następnym krokiem, jaki należy podjąć jest zainstalowanie VPN. Jest to oprogramowanie, które jest odpowiedzialne za ruch sieciowy. Przez to uniemożliwiamy cyberprzestępcom możliwość przejęcia dostępu do haseł i do naszego konta bankowego. Jeśli nie mamy możliwości zainstalowania VPN, to warto jest skorzystać z przesyłu danych komórkowych, które są oferowane przez naszego operatora sieci komórkowej. Jednocześnie mamy w tym względzie jeszcze jedną możliwość. Chodzi mianowicie o to, aby utworzyć własną, osobistą sieć bezprzewodową. Można to zrobić przy użyciu routera podróżnego z przedpłaconą kartą SIM.

Dedykowane aplikacje

Kolejnym krokiem, jaki warto jest podjąć, jest korzystanie tylko i wyłącznie z aplikacji dedykowanych. W odróżnieniu od przeglądarek internetowych, tutaj mamy do czynienia z dosyć solidnymi zabezpieczeniami, które minimalizują ryzyko przejęcia danych przez cyberprzestępców. W tym względzie należy zauważyć, że hakerzy próbują stworzyć podobne aplikacje, ale nie jest to takie proste.

Inne kroki

To nie wszystko, co można zrobić, aby zabezpieczyć się przed cyberprzestępczością. Ważnym krokiem jest ustalenie silnych haseł do swoich ważnych kont. Dobrze będzie jeśli takie konto będzie miało dwustopniową weryfikację. Poza tym również należy stale aktualizować swoje oprogramowanie oraz wykonać kopię zapasową. Powinna się ona znaleźć nie tylko w chmurze, ale także na zewnętrznym dysku.

Opcja dla ochrony połączeń Wi-Fi

Chcemy tu wskazać na dwie zasadnicze opcje programów chroniących nasze dane. Są to programy:

  • ochrony danych w połączeniach z publiczną siecią Wi-Fi
  • ochrony danych przy korzystaniu z urządzeń działających w oparciu o system Android

Bitdefender Internet Security 2019 stanowi kompleksowe zabezpieczenie sieci. W programie tym mamy do czynienia z bardzo inteligentnym antywirusem, z blokowaniem ataków. Poza tym należy zwrócić uwagę na taki element jak:

  • wielowarstwowa ochrona przed ransomware
  • blokowanie niebezpiecznych witryn internetowych
  • bitdefender autopilot
  • ochrona online
  • wspomniany wyżej VPN
  • kontrola rodzicielska

Bardzo zaawansowany program, dzięki któremu nasze dane są znacznie bezpieczniejsze i tym samym korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi nie jest obarczone tak dużym ryzykiem.

Program kompatybilny z systemem Android nazywa się Bitdefender Mobile Security. Dzięki niemu można bez większych ograniczeń oraz ryzyka korzystać z dostępu do sieci w każdych warunkach. Oprócz ochrony związanej z ryzykiem utraty danych mamy tu opcję oszczędzania baterii urządzenia.

Są to elementy, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego urządzenia mobilnego. Nie można tego zagadnienia bagatelizować, ponieważ cyberprzestępcy nie śpią. Jeśli jest taka możliwość, warto się odpowiednio zabezpieczyć.

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?