poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościUstawa węzłowa przyjęta

Ustawa węzłowa przyjęta

Świat cyberprzestrzeni stale się zmienia i w bardzo szaleńczym tempie się rozwija. Dlatego też, aby móc swobodnie korzystać ze zdobyczy techniki, ze zdobyczy informatyki, należy dostosować obowiązujące prawo. W związku z tym powstała tak zwana ustawa węzłowa, którą w ostatnim czasie polski parlament przyjął w głosowaniu. Głównym celem przyjętej ustawy jest możliwość korzystania z dostępu do banków oraz wszelkich urzędów przy pomocy jednego loginu. Chodzi oczywiście o dostęp do usług internetowych świadczonych przez te instytucje.

Węzeł krajowy

Głównym celem owej ustawy jest stworzenie tak zwanego węzła krajowego. Jest to system, narzędzie, za pomocą, którego możliwe staje się zidentyfikowanie tożsamości osób korzystających publicznych usług online. Według obietnic Ministerstwa Cyfryzacji, w niedalekiej przyszłości ma być bezpiecznie, wygodnie oraz prosto. Rzeczywistość pokaże, na ile te obietnice będą miały pokrycie.

Korzyści z ustawy

To element, który z punktu widzenia każdego obywatela jest tym najważniejszym. Wszakże przecież chodzi o połączenie owej wygody, prostoty oraz bezpieczeństwa. W dobie rozwoju cyberprzestępczości jest to kluczowe. Jakie zatem korzyści możemy wynieść z zapisów owej ustawy? Należy wskazać na:

– nie będzie konieczności zapamiętywania różnych metod do logowania do wielu różnych systemów, – dostawca usługi online nie będzie miał żadnego problemu z identyfikacją czy osoba podająca się za X jest nią faktycznie

  • jest zapewnione bezpieczeństwo z obu stron

Użytkownik wybierze jeden z dostępnych środków identyfikacji elektronicznej i będzie go mógł użyć, jako potwierdzenie dostępu do publicznych usług online. Weryfikacja danej osoby nastąpi po podłączeniu się do Węzła, a ten uwierzytelni daną osobę na właściwym poziomie bezpieczeństwa. W Węźle będą mogły funkcjonować, będą się do niego mogły podłączać tylko systemy spełniające określone wymagania. To jest gwarancją tego, że będzie on bezpieczny dla dostawcy usługi jak i jego odbiorcy. W ustawie mamy jeszcze jeden bardzo ważny zapis. Chodzi mianowicie o dostęp do specjalnej aplikacji stworzonej do przechowywania dokumentów w smartfonach.

Elektroniczna karta miejska, bilet miesięczny czy też innego rodzaju dokument dostępny w formie elektronicznej to bez wątpienia narzędzie ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Węzeł Krajowy ma w założeniach być także łącznikiem z Węzłem Transgranicznym. To pozwoli na identyfikację obywateli innych krajów Unii Europejskiej. Bez wątpienia w założeniach wygląda to bardzo dobrze.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?