wtorek, 27 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyCzy korzystanie z Discord jest bezpieczne?

Czy korzystanie z Discord jest bezpieczne?

Discord to platforma, która w krótkim czasie zyskała ogromną popularność wśród nastolatków. Stała się jednym z narzędzi najczęściej używanych do budowania różnego typu społeczności, a zwłaszcza społeczności graczy. Umożliwia wysyłanie wiadomości głosowych, wideo oraz tekstowych. To ogromna wygoda, jednak należy pamiętać, że Discord – podobnie jak każde miejsce, w którym treści generują sami użytkownicy – może być wykorzystywany do różnego rodzaju nadużyć.

Dowiedz się, czym dokładnie jest Discord, na co trzeba uważać, korzystając z niego, a także co zrobić, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Co to jest Discord?

Discord to bezpłatna usługa internetowa, uruchomiona w 2015 roku, której działanie opiera się na chmurze. Umożliwia komunikację za pomocą wiadomości tekstowych, głosowych i wideo. Daje również możliwość przesyłania zdjęć.

Usługa Discord dostępna jest na wiele sposobów –  z poziomu przeglądarki internetowej, aplikacji komputerowej na systemach z rodziny Microsoft Windows, Linux, macOS oraz aplikacji mobilnej na systemach z rodziny Android oraz iOS.

Discord zaprojektowano początkowo z myślą o graczach komputerowych, jednak z czasem zaczął być wykorzystywany również do budowania innego typu społeczności. Aktualnie zrzesza ponad 250 milionów zarejestrowanych użytkowników. W grudniu 2020 r. odnotowano aktywność ponad 140 milionów z nich.

Discord posiada również płatną wersję premium (Discord Nitro), która daje użytkownikom dodatkowe możliwości, takie jak np. dostosowanie swoich profili, używanie innego awatara na każdym serwerze, używanie niestandardowych emotikonek, dostęp do lepszej jakości filmów, większych rozmiarów przesyłanych plików itp.

Jak działa Discord?

Discord działa przy użyciu serwerów, które są skonfigurowane z naciskiem na jakiś temat, tak aby użytkownicy mogli spotykać się online w celu rozmów i wymiany obrazów, linków i informacji. Serwery te oferują różne drogi komunikacji – kanały tekstowe i czat głosowy dostępny za pośrednictwem mikrofonu na używanym urządzeniu.

W kanałach tekstowych użytkownicy mogą wysyłać nie tylko wiadomości, ale też obrazy czy GIF-y. Kanały tekstowe, które cieszą się największą popularnością, oznaczone są hashtagiem (#). 

Kanały głosowe oznaczone są ikoną głośnika. Gdy użytkownik dołącza do takiego kanału, słyszy wszystkie trwające rozmowy i może się w nie włączyć. W trakcie korzystania z kanału głosowego użytkownicy mogą skorzystać również z funkcji czatu. Dzięki temu możliwa jest komunikacja na kilka sposobów równocześnie.

Aby dołączyć do kanału, można wyszukiwać linki do nich online lub uzyskać dostęp poprzez zaproszenie. Osoba będąca założycielem danego kanału zwykle ustala podstawowe zasady uczestniczenia w nim, takie jak np. dla kogo jest przeznaczony, jakie zachowania są dozwolone itp. Może ustawić również filtrowanie wulgarnych treści. Kanały mają różną tematykę – np. są związane z polityką, ulubioną grą, wysyłaniem memów na jakiś temat itp.

Jakie zagrożenia niesie za sobą Discord?

Discord to przydatna platforma, która umożliwia nastolatkom poznawanie osób o podobnych zainteresowaniach i budowanie społeczności. Niesie jednak za sobą pewne zagrożenia, których świadomość powinny mieć zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

Warto pamiętać, że niektóre kanały Discord zawierają treści dla dorosłych i są oznaczone jako dostępne tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Mogą one zawierać treści nieodpowiedne dla dzieci. Dzieci muszą mieć świadomość, że nie powinny korzystać z kanałów oznaczonych w taki sposób. Minimalna granica wieku dla korzystania z platformy o ogóle to 13 lat – nie należy jej przekraczać.

Zagrożenia związane z Discord to jednak nie tylko nieodpowiednie treści, na jakie może się natknąć niepełnoletni użytkownik. Ostatnio przeprowadzone badania sprawdzające bezpieczeństwo platformy Discord ujawniły, że jest ona narażona na kilka scenariuszy cyberataków związanych z usługą czatu. Chodzi tu zwłaszcza o szkodliwe oprogramowanie, szkodliwe boty i przejmowanie kont.

Szkodliwe oprogramowanie na Discord

Pliki przesyłane za pośrednictwem Discorda dają cyberprzestępcom świetną okazję do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania do dużej ilości osób na raz. Udostępnianie plików za pośrednictwem Discorda jest bardzo łatwe – każdy plik przesłany na platformę otrzymuje stały adres URL. Aby uzyskać dostęp do pliku, wystarczy posiadać link do niego. Linki są skonstruowane w następujący sposób:

cdn.discordapp.com/attachments/{identyfikator kanału}/{identyfikator pliku}/{nazwa pliku}

Za pośrednictwem linków w serwisie Discord hakerzy mogą więc przesyłać szkodliwe oprogramowanie. Serwery Discorda są znacznie mniej narażone na blokowanie przez rozwiązania chroniące przed szkodliwym oprogramowaniem, co ułatwia zadanie cyberprzestępcom. W ten sposób hakerzy omijają ograniczenia dotyczące pobierania plików z niezaufanych źródeł.

Powyższy problem wskazuje na potrzebę wdrożenia przez programistów platformy Discord przynajmniej niektórych podstawowych środków zabezpieczających użytkowników. Rozsądnym posunięciem byłoby tu sprawdzanie i automatyczne blokowanie znanego szkodliwego oprogramowania. Na ten moment użytkownikom pozostaje korzystanie z programów atywirusowych, które są w stanie analizować nie tylko źródło pobierania, aby określić poziom zagrożenia, jakie może stanowić plik. Takie programy natychmiast wykrywają szkodliwą funkcjonalność pliku, jeśli tylko użytkownik spróbuje go pobrać. Warto więc zabezpieczyć komputer, na którym dziecko korzysta z Discorda za pomocą pakietu antywirusowego renomowanej firmy, takiej jak Norton (Norton 360 Standard, Norton 360 Deluxe, Norton 360 Premium, Norton 360 Platinum), Bitdefender, Panda, ESET, McAfee lub AVG.

Szkodliwe boty

Kolejne zagrożenie na Discordzie to boty. Discord oferuje szeroki wachlarz opcji dostosowywania własnych czatów, jednak zdarza się, że użytkownicy szukają dodatkowych opcji. W ten sposób mogą natrafić na złośliwe boty związane z czatem, które mają rzekomo rozszerzać funkcjonalność serwera.

Jeden z przykładów złośliwego kodu związanego z czatem pojawił się jakiś czas temu w serwisie GitHub. Pozwalał on atakującemu wykonanie dowolnego kodu na komputerze użytkownika, korzystając głównie z możliwości zapewnianych przez interfejs DISCORD API. Jak widać, zainstalowanie bota z niezaufanego źródła może mieć poważne konsekwencje.

Przejmowanie kont użytkowników na platformie Steam i w grach

Złośliwe oprogramowanie i podejrzane boty to nie jedyne zagrożenia związane z Discordem. Za pośrednictwem tej popularnej platformy oszuści kradną również konta Steam i konta w grach. Jak wygląda ten proceder?

Cyberprzestępcy korzystają z Discorda, aby wyłudzić od użytkowników ich dane logowania. Zwykle wszystko zaczyna się od atrakcyjnej oferty – oszuści oferują np. darmowy miesiąc subskrypcji Discord Nitro twierdząc, że wystarczy zalogować się swoim kontem Steam na witrynie rzekomej promocji.

Jeśli ofiara zdecyduje się kliknąć w link przesłany przez oszusta, zostaje przekierowana na fałszywą stronę Discord. Gdy spróbuje się zalogować, pojawi się mniejsze okno z witryną usługi Steam. Nie jest to jednak prawdziwy element przeglądarki, a część spreparowana przez oszustów. Gdy użytkownik poda swoje dane logowania do platformy Steam, otrzyma komunikat o nieprawidłowych danych. Jego login i hasło trafią jednak w ręce przestępców.

Po uzyskaniu danych logowania użytkownika, oszust może zalogować się na jego koncie, a następnie zmienić jego dane logowania, blokując mu w ten sposób dostęp do jego własnego konta.

Uważa się, że oszuści przejęli do tej pory co najmniej kilkadziesiąt kont. Wiadomości ze złośliwym linkiem rozpowszechniane są m.in. za pomocą skradzionych profili prawdziwych użytkowników, co utrudnia rozpoznanie oszustów. Konieczna jest więc ostrożność i unikanie klikania w linki, a zwłaszcza podawania swoich danych na niesprawdzonych stronach.

Jak chronić się przed zagrożeniami na Discordzie?

Zagrożenia wymienione powyżej dotyczą wszystkich użytkowników Discorda, jednak najczęściej celują one w graczy. Z tego względu warto podczas korzystania z Discorda zachować te same praktyki bezpieczeństwa, co w każdym innym miejscu internetu:

  • unikaj odwiedzania niebezpiecznych i nieznanych stron internetowych – zwróć uwagę zwłaszcza na podejrzane linki,
  • pobieraj pliki tylko z zaufanych źródeł. Jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa pliku, nie pobieraj go,
  • podczas pracy z botami Discord unikaj uruchamiania botów z nieznanych źródeł,
  • uważaj na oferty, które brzmią zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe,
  • nie udostępniaj żadnych danych osobowych ani finansowych,
  • loguj się na swoje konta wyłącznie za pośrednictwem oryginalnych stron. Nigdy nie loguj się poprzez strony przesłane w linkach,
  • używaj zawsze aktualnej ochrony antywirusowej sprawdzonej marki, np. Norton, Bitdefender, Panda, ESET, McAfee lub AVG,
  • nigdy nie wyłączaj ochrony antywirusowej podczas instalowania oprogramowania lub dodawania botów do serwera czatu.

Przestrzeganie powyższych praktyk znacznie uchroni Cię przed zagrożeniami związanymi z platformą Discord. Warto, abyś nauczył swoje dziecko ich przestrzegania. Jeśli dziecko kliknie w niebezpieczny link, koniecznie przeskanuj urządzenie za pomocą programu antywirusowego. W sytuacji, gdy dziecko podało dane logowania do swojego konta na niebezpiecznej stronie, jak najszybciej zaloguj się na jego konto i zmień dane logowania. W przypadku przejęcia dostępu do konta, jedyna droga odzyskania go to kontakt z platformą Steam.

Pamiętaj – Discord nie jest wolny od hakerów. Cyberprzestępcy mogą użyć Discorda do rozsyłania złośliwego oprogramowania, np. przez złośliwy link. Bezpieczeństwo zależy głównie od roztropności użytkownika – zadbaj więc o siebie i swoje dziecko.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?