wtorek, 20 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyWykradanie danych przez sieć WiFi

Wykradanie danych przez sieć WiFi

Wykradanie danych przez sieć WiFi to poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa informacji. Dziś coraz więcej osób korzysta z bezprzewodowych sieci, aby połączyć się z Internetem – czy to w domach, kawiarniach, parkach czy też na lotniskach. Niestety, nie każda sieć WiFi jest bezpieczna, a hakerzy mogą wykorzystać luki w ich zabezpieczeniach, aby uzyskać dostęp do podłączonych pod sieć urządzeń. Ta wygodna i często udostępniana bezpłatnie metoda połączenia się z siecią niesie ze sobą ryzyko wycieku danych osobowych i poufnych informacji. W tym artykule omówimy, jakie są główne sposoby wykradania danych przez sieć Wi-Fi oraz jak zabezpieczyć się przed takimi atakami.

Czy korzystanie z WiFi jest ryzykowne?

Kradzież danych to nie jedyne ryzyko związane z korzystaniem z otwartych sieci Wi-Fi. Haker zyskuje możliwość instalacji na naszym urządzeniu wirusa, może też nagrywać obraz i dźwięk za pomocą wbudowanego w sprzęcie mikrofonu i kamery, a za pomocą tak zwanych keyloggerów – rejestrować każdy naciśnięty przez użytkownika klawisz. A to oznacza, że w konsekwencji cyberprzestępca będzie w stanie odtworzyć nasze dane dostępowe, prywatną korespondencję, a nawet służbowe dokumenty. 

Co gorsza – najczęściej osoba zaatakowana kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, co się dzieje. Użytkownicy smartfonów i laptopów nie mają pojęcia, jak łatwo cyberprzestępcy kradną dane osobowe przez Wi-Fi. Czy to oznacza, że powinniśmy całkowicie przestać korzystać z bezprzewodowego połączenia z internetem? Odpowiedź brzmi: nie, ale pod pewnymi warunkami.

Jak hakerzy kradną dane przez WiFi?

Istnieje wiele sposobów na kradzież danych za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Poniżej przedstawiamy pięć najczęściej spotykanych ataków, na jakie narażony może być każdy użytkownik sieci Wi-Fi.

1. Atak Man-in-the-Middle

Jedną z najczęstszych metod wykradania danych przez sieć WiFi jest tzw. atak Man-in-the-Middle (MitM). Polega on na podsłuchiwaniu i przechwytywaniu ruchu sieciowego, a także jego modyfikacji. W tym przypadku atakujący podszywają się pod legalną sieć Wi-Fi i przekierowują ruch sieciowy na swoje komputery. Dzięki temu mogą przechwytywać dane przesyłane przez użytkowników, a także podszywać się pod nich poprzez przejmowanie haseł i danych osobowych oraz uzyskiwać dostęp do ich kont w różnych serwisach internetowych czy też informacji finansowych. Dzieje się to niezauważalnie dla użytkowników. 

2. Atak Evil Twin

Hakerzy mogą tworzyć fałszywe sieci WiFi, które wyglądają jak prawdziwe – dlatego takie punkty dostępowe nazywane są “złym bliźniakiem”. Są tworzone w celu kradzieży danych. Dosłownie każdy może paść ofiarą takiego ataku – hakerzy próbują przekonać użytkowników, że sieć jest “bezpieczna”, a po podłączeniu uzyskują dostęp do danych, np.: za pomocą ataku phishingowego. Po udanym przechwyceniu, dane przesyłane są bezpośrednio do hakera, a połączenie z fałszywym punktem Wi-Fi zostaje przerwane.

3. Atak phishingowy

Bardzo popularną metodą pozyskania danych jest tzw. atak phishingowy – jego pierwszą częścią jest atak Evil Twin, który polega na podszywaniu się pod legalną sieć WiFi. Hakerzy tworzą złośliwy punkt dostępu Wi-Fi, który jest łudząco podobny do legalnej sieci. Następnie mogą próbować oszukać użytkowników skłaniając ich do udostępnienia swoich danych logowania np. poprzez wyświetlanie im łudząco podobnych do oryginałów stron internetowych. W ten sposób przejmują loginy i hasła, a także inne dane wrażliwe. 

4. Sniffing

Jednym z najczęstszych sposobów wykradania danych przez sieć Wi-Fi jest tzw. „sniffing”, czyli podsłuchiwanie ruchu sieciowego. Atakujący używają specjalnego oprogramowania lub sprzętu, który rejestruje ruch, aby przechwytywać pakiety danych przesyłane przez sieć Wi-Fi. Dzięki temu cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do haseł, numerów kart kredytowych, danych osobowych itp. 

5. Złamanie hasła

Hakerzy mogą używać programów do automatycznego próbkowania różnych haseł, aby złamać hasło dostępu do sieci WiFi. Najskuteczniej działa to w przypadku stosowania słabych haseł do sieci WiFi. Cyberprzestępcy często wykorzystują też luki w oprogramowaniu routerów, co pozwala im z łatwością uzyskać dostęp do urządzeń podłączonych pod daną sieć.

Jak chronić się przed kradzieżą danych?

Nie tylko hakerzy dysponują szeregiem sposobów na kradzież danych. Użytkownicy mogą się przed taką sytuacją maksymalnie zabezpieczyć – ale muszą wiedzieć, co robić. Poniżej lista metod, które warto wykorzystać, by chronić się przed cyberatakami za pośrednictwem Wi-Fi.

Zaufana i szyfrowana sieć

Aby chronić się przed wykradaniem danych przez sieć WiFi należy przede wszystkim korzystać tylko z zaufanych i szyfrowanych sieci. Warto zawsze sprawdzać, czy połączenie z siecią jest szyfrowane (np.: poprzez protokół WPA2) i czy nazwa sieci na pewno jest prawidłowa.

Zmiana hasła do routera

Jedną z ważniejszych rzeczy jest też zmiana domyślnego hasła dostępowego do routera, ze względu na fakt, że wiele routerów ma ustawione proste hasło, które można łatwo znaleźć w Internecie. Zmiana hasła na silne i trudne do odgadnięcia, pomaga zabezpieczyć router przed nieautoryzowanym dostępem. Trzeba pamiętać, że publiczne punkty dostępowe Wi-Fi są często niezabezpieczone lub zabezpieczone słabymi hasłami, co ułatwia hakerom dokonywanie ataków.

Stosowanie różnych haseł 

Dla swoich kont online twórz silne hasła i unikaj używania tych samych haseł dla różnych profili. Hasła powinny być trudne do odgadnięcia i składać się z różnych znaków, takich jak duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne. Warto też rozważyć korzystanie z menedżerów haseł, które pomagają generować i przechowywać silne hasła.

Unikanie logowania podczas używania publicznego Wi-Fi

Kolejnym ważnym krokiem jest unikanie logowania się do poufnych kont, serwisów internetowych, które wymagają podania hasła lub danych osobowych, czy też dokonywania transakcji finansowych podczas podłączenia pod publiczne sieci WiFi. Mimo wszystko dobrze jest unikać korzystania z publicznych punktów dostępowych Wi-Fi, szczególnie w miejscach, w których przetwarzanie poufnych informacji może być ryzykowne, takich jak banki czy kantory. W miarę możliwości należy unikać też korzystania z nieznanych i niepewnych sieci WiFi.

Instalacja oprogramowania antywirusowego

Przyda się też instalacja oprogramowania antywirusowego oraz firewall, który będzie chronić przed atakami hakerskimi. Firewall to zapora, tarcza, która monitoruje ruch przychodzący i wychodzący, przez co chroni przed ewentualnym włamaniem hakerskim.

Aktualizacje systemu i oprogramowania

Trzeba również pamiętać o uaktualnianiu systemu operacyjnego oraz wszystkich posiadanych programów i uważać na to, jakie aplikacje i programy instalujemy na swoim urządzeniu. Niektóre aplikacje mogą być złośliwe i zbierać nasze dane bez naszej wiedzy. Dlatego ważne jest, aby instalować je tylko z oficjalnych sklepów, takich jak Google Play czy App Store oraz upewnić się, że aplikacje, które już mamy zainstalowane, są aktualne i pochodzą od zaufanego producenta. Przed jej zainstalowaniem, warto sprawdzić opinie innych użytkowników oraz przeczytać politykę prywatności, aby upewnić się, że aplikacja jest bezpieczna i nie przetwarza danych w sposób niezgodny z naszymi oczekiwaniami. Wiele ataków hakerskich wykorzystuje luki w zabezpieczeniach, które zwykle zostają naprawione w aktualizacjach.

Korzystanie z VPN

Jeśli pracujesz z wrażliwymi danymi, powinieneś rozważyć skorzystanie z sieci VPN. Czym jest wspomniany VPN? To skrót od angielskiego Virtual Private Network i oznacza usługę, która pozwala na tworzenie bezpiecznego połączenia pomiędzy komputerem a siecią. Dzięki VPN wszystkie dane przesyłane przez użytkownika są szyfrowane, co oznacza, że nie są dostępne dla osób trzecich. To pomaga zabezpieczyć je przed wykradaniem przez podsłuchiwanie ruchu sieciowego i atakami typu MitM.

Zasada ograniczonego zaufania – nawet gdy chodzi “tylko” o Wi-Fi

To może być dziwne, ale ważne jest, aby nie udostępniać swojego połączenia Wi-Fi innym osobom, szczególnie jeśli nie znamy ich dobrze. Udostępnienie swojego połączenia oznacza, że osoby postronne będą mogły uzyskać dostęp do naszej sieci i przechwytywać nasze dane – właściwie za naszym przyzwoleniem. Możesz też skorzystać z funkcji blokowania adresów MAC, która pozwala na zablokowanie dostępu do sieci dla określonych urządzeń. Dzięki temu, tylko dozwolone i kontrolowane przez nas urządzenia, będą mogły połączyć się z naszą siecią Wi-Fi.

Audyty bezpieczeństwa

Jeśli jesteś właścicielem lub administratorem sieci Wi-Fi, ważne jest, aby regularnie monitorować swoją sieć i wykonywać audyty bezpieczeństwa. Dzięki temu, będziesz mógł wykryć i naprawić luki w zabezpieczeniach, zanim zostaną one wykorzystane przez cyberprzestępców.

Korzystaj z internetu świadomie

To bardzo ważne, aby być świadomym i uważnym podczas korzystania z sieci Wi-Fi. Bagatelizowanie problemu może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa i prywatności. Jeśli zauważysz jakieś podejrzane aktywności, takie jak nieoczekiwane reklamy czy dziwne strony internetowe, natychmiast zakończ połączenie z siecią i skontaktuj się z dostawcą usług internetowych w celu uzyskania dalszych instrukcji. Ponadto korzystaj z silnych haseł, unikaj połączeń z nieznanymi sieciami, korzystaj z programów antywirusowych i firewalli, aktualizuj oprogramowanie, korzystaj z sieci VPN oraz uważnie dobieraj aplikacje i programy. 

Wykradanie danych przez sieć Wi-Fi jest poważnym problemem, ale dzięki odpowiednim środkom bezpieczeństwa, możesz skutecznie chronić się przed takimi atakami. Hakerzy stale udoskonalają swoje metody ataków, dlatego regularnie sprawdzaj swoje ustawienia bezpieczeństwa i dostosowuj je do zmieniających się potrzeb. Dzięki temu ochronisz się przed najnowszymi zagrożeniami płynącymi z korzystania z sieci.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?