poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonRaport Symantec o zagrożeniach internetowych

Raport Symantec o zagrożeniach internetowych

Firma Symantec, producent oprogramowania Norton, opublikowała styczniowy raport dotyczący zagrożeń internetowych w pierwszym miesiącu 2015 roku.

Dane o zagrożeniach z całego świata

Raport Symantec ma na celu przedstawienie najbardziej aktualnych analiz i statystyk dotyczących cyfrowych zagrożeń bezpieczeństwa oraz trendów i spostrzeżeń w zakresie spamu, szkodliwych programów i innych potencjalnych niebezpieczeństw.

Analiza opiera się na wiarygodnych danych zebranych przy użyciu wszechstronnego narzędzia Symantec Global Intelligence Network, rejestrującego na świecie tysiące prób ataków każdej sekundy. Sieć ta monitoruje aktywność groźnego oprogramowania w ponad 157 krajach, w których używane są narzędzia i usługi Symantec, zwłaszcza produkty Norton.

Spam i ukierunkowane ataki phishingowe

Zgodnie z informacjami zebranymi w aktualnym raporcie, średnia liczba ukierunkowanych ataków phishingowych wzrosła do 42 dziennie (w grudniu 2014 r. było ich 33). Jednak w porównaniu do danych z ostatnich 12 miesięcy nie jest to aż tak duża liczba – w rekordowym miesiącu (luty 2014) średnia liczba ataków wyniosła aż 141 każdego dnia. Ich najczęstszym celem były małe i średnie firmy (do 250 pracowników) zajmujące się działalnością finansową i ubezpieczeniową.

W styczniu wzrosła także ilość spamu – jego ogólny wskaźnik wyniósł 54%. Już 1 na 1004 maili to próba ataku phishingowego, który miał na celu wyłudzenie wrażliwych danych oraz wykorzystanie ich przez cyberprzestępców (w grudniu 1 na 1517). Natomiast w co 207 wiadomości elektronicznej znajdował się wirus zagrażający bezpieczeństwu urządzeń i zawartych na nim informacji.

Jeśli zaś chodzi o naruszanie bezpieczeństwa danych, to styczniowe statystyki są wciąż niepełne i z pewnością pojawią się kolejne zgłoszenia. Do tej pory odnotowano ujawnienie 3 milionów danych, najczęściej są to prawdziwe imiona i nazwiska internautów, dane adresowe i numery ubezpieczenia.

W styczniu zarejestrowano także 108 tysięcy ataków ransomware, za pomocą których cyberprzestępcy blokują urządzenia i wyłudzają okup za jego odblokowanie.

 

Źródło: Symantec.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?