niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoRok 2017 – najniebezpieczniejszym dla użytkowników Internetu

Rok 2017 – najniebezpieczniejszym dla użytkowników Internetu

Z roku na rok wzrasta cyber zagrożenie dla wszystkich użytkowników Internetu – przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Hakerzy wykorzystują naiwność oraz ciekawość użytkowników, ale również słabe zabezpieczenia i kompletny brak dbałości o odpowiednie zabezpieczenie przed tego typu atakami. Statystyki są co najmniej niepokojące, a w przyszłości ataków na być coraz więcej – są również lepiej i przemyślniej przygotowywane.

Statystyki mówią same za siebie

Statystycznie coraz więcej komputerów atakowanych jest przez różnego rodzaju wirusy szyfrujące dane na naszych komputerach. W zamian za ich odszyfrowanie hakerzy wymagają zwykle sporego okupu. Ofiarom padają już nie tylko komputery indywidualnych użytkowników, ale również firm.  W 2016 roku ponad 40% europejskich firm borykało się z problemem wykradzenia danych czy właśnie zaszyfrowania danych i wyłudzenia okupu. Średni koszt odblokowania zaszyfrowanych danych w Europie to 570 Euro. Jednak nie tylko przedsiębiorcy decydują się często na zapłacenie żądanego okupu – przestój systemu czy witryny internetowej zwykle kosztuje zdecydowanie więcej, zapłacenie żądanej kwoty wydaje się więc stosunkowo niewielką stratą. Również prywatni użytkownicy płacą, aby nie stracić wszystkich cennych dokumentów i zdjęć, przechowywanych na komputerze.

Witryny nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń

Statystyki są bezlitosne również w stosunku do samych witryn internetowych, ponieważ według Google aż 46 tysięcy największych stron internetowych, portali oraz serwisów o globalnym zasięgu nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia przed atakami, co z kolei aż prowokuje do skorzystania z takiej okazji.

Jakie wirusy zagrażają nam najczęściej?

W Polsce każdego dnia zostaje zainfekowanych aż 280 tysięcy komputerów – a ich liczba z miesiąca na miesiąc rośnie. Wśród tych, które są narażone na ataki można wymienić Wirtualną Polskę, polską wersję Google, a także Onet i Allegro. Nie zawsze zagrożeniem są pojawiające się na rynku nowe wirusy, stare również bardzo dobrze sobie radzą. Dla przykładu Conficker, który pojawił się jakieś 7-8 lat temu, również dzisiaj dominuje wśród cyber zagrożeń – ponad 30% wszystkich notowanych ataków spowodowanych jest właśnie tym wirusem.

Czy można się przed nimi zabezpieczyć?

Niestety na rynku znajduje się dzisiaj zbyt duża ilość wirusów i zbyt wiele nowych pojawia się każdego dnia, aby ustrzec się przed wszystkimi. Jednak stosowanie dobrych antywirusów, wchodzenie jedynie na zaufane strony internetowe, a także częste aktualizowanie baz danych wirusów może zmniejszyć prawdopodobieństwo ataku.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?