niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościStatystyki dotyczące wirtualnego bezpieczeństwa infrastruktury są przerażające

Statystyki dotyczące wirtualnego bezpieczeństwa infrastruktury są przerażające

Hakerzy oraz Cyberprzestępcy robią się dzisiaj coraz bardziej chciwi i mają nadzieję panować nad światem w sensie dosłownym. Ich ataki dzisiaj nie są skierowane głównie na prywatnych użytkowników systemów komputerowych, ponieważ uważane jest to za stratę czasu oraz energii. Dzisiaj zdecydowanie bardziej opłacają się ataki uskuteczniane na instytucje związane z infrastrukturą. Jak podaje Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego, ataki przeprowadzane na systemy komputerowe obsługujące najważniejsze elementy infrastruktury, od 2009 roku wzrosły aż 17 razy.

Zagrożenie jest naprawdę poważne

O tym, jak duża jest skala zagrożenia atakami w cyberprzestrzeni świadczy fakt, że właśnie z tego względu ma odbyć się specjalne, czterodniowe referendum, na którym mają być poruszane kwestie bezpieczeństwa publicznych instytucji w Internecie. Jeśli brać pod uwagę cyfryzację wszystkich danych, jakie są gromadzone obecnie w komputerach, naprawdę będzie o czym dyskutować. Najczęstszymi obiektami ataków są takie obiekty, jak firmy telekomunikacyjne, sieci wodociągów czy elektrownie. Hakerzy, którzy są odpowiedzialni za te ataki nie zawsze pochodzą ze Stanów Zjednoczonych.

Trochę statystyki

Zagrożenie jest na tyle duże i na tyle realne, że niedawno w Stanach Zjednoczonych powstało dowództwo do spraw cyberprzestrzeni. Stojący na jego czele generał, Keith Alexander,  co prawda nie podał dokładnej liczby ataków, jakie zostały w bieżącym roku przeprowadzone na amerykańskie sieci komputerowe, jednak ze statystyk wynika, że o ile w 2009 roku było ich 9, tak obecnie ich liczba wzrosła do okrągłych 160. Przy okazji generał Alexander wspominał, aby nie łączyć ze sobą dwóch wydarzeń, jakimi są atak na irańskie systemy komputerowe oraz obecne zagrożenie w Ameryce.

Stuxnet

Stuxnet jest dzisiaj dosyć popularnym wirusem za sprawą New York Times’a, który ujawnił, że w nieodległej przeszłości irańskie elektrownie nuklearne zostały zaatakowane przez hakerów. Wirus  spowodował poważne uszkodzenia wirówek, jakie są stosowane w procesie wzbogacania uranu. Niektórzy domniemywają, że atak na irańskie zakłady jest świadomym i celowym działaniem Amerykanów, jednak nigdzie nie można znaleźć oficjalnych informacji na ten temat. Prasa w różnych krajach przypuszcza również, że zwiększona ilość ataków na amerykańską sieć komputerową ma bezpośredni związek z odwetem za wydarzenia w Iranie. Jaki jednak będzie finał tej rozgrywki, nie wie nikt, chociaż Ameryka obwieściła przygotowanie się na odpieranie tego typu ataków.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?