środa, 21 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościRyzyko używania Skype

Ryzyko używania Skype

Wiadomo, Skype od wielu lat rządzi na naszych komputerach w dziedzinie komunikacji z innymi ludźmi, wszyscy go mają, a jak nie wszyscy to 99 procent. Jakość rozmów jest bardzo dobra, tak jak i strumieniowania video. Ale pod względem ochrony prywatności jest to najgorsze oprogramowanie jakie można zainstalować.
Oto najważniejsze, które sprawią, że się zastanowisz dwa razy zanim go uruchomisz jeszcze raz.

Znana Wada

Mało kto wie, że Skype podaje nasz adres IP światu zewnętrznemu jak żaden inny program.
Jeśli zrobimy Research w sieci znajdziemy całą listę serwisów i programów , które pomogą uzyskać IP ze Skype’a, a wtedy już można wszystko z nim zrobić, wyśledzić danego użytkownika wpuścić mu wirusa, a nawet podszyć pod to IP. Najdziwniejsze jest to, że Microsoft wie o tym problemie, ale do tej pory nie znalazł rozwiązania.

NSA też z tej wady korzysta

Pewnie tego też nie wiecie, ale od roku 2011 Skype zaczął współpracować z NSA, aby zwiększyć rządową inwigilacje w rozmowy Pana Snowdena z WikiLeaks. I od tej pory mamy „Wielkiego Brata” przy każdej rozmowie i video konferencji. Z tego co wiadomo, potężna ilość danych po wykupieniu Microsoftu aplikacji Skype i tak przeszła do CIA i FBI.

Zaufanie do systemu

Po tej ostatniej informacji nadal wierzysz w bezpieczeństwo i zaufanie do systemu?
Kiedy firma wie, że dane z jej aplikacji idzie do wyższych instancji i nic z tym nie robi, kto wie komu jeszcze pozwala zaglądać do naszego Windowsa, Skype itp.

Jakie alternatywy?

Jeśli chodzi o jakość komunikacji to raczej Skype nie ma równych. Lecz są też aplikacje, które warto sprawdzić i na pewno nikt ich nie będzie tak monitorował i zbierał dane. Na przykład Subrosa. Zaszyfrowany komunikator otwierany w przeglądarce – super wybór po odrzuceniu Skype’a
Kolejny to Tox, również dobry komunikator warty sprawdzenia, mimo że nie ma jeszcze pełnego sparcia, warto dać mu szansę ponieważ jego popularność rośnie.
Warto też wspomnieć o Firefox Hello , wtyczka do przeglądarki, której dużym plusem jest to, że nie jest wyłącznie do Firefox.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?