niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAVGSkuteczna naprawa urządzenia po infekcji

Skuteczna naprawa urządzenia po infekcji

Czy pakiet bezpieczeństwa potrafi skutecznie wyczyścić i naprawić system Windows po zainfekowaniu szkodliwym oprogramowaniem? AV-Test podsumowuje badania przeprowadzone w 2015 roku.

Nietypowy test naprawczy programów antywirusowych

csm_0216_Aufmacher_Repair_Tools_2__01_fbbc88470dTo jedno z najciekawszych podsumowań 2015 roku. Zespół AV-Test podsumowuje wyniki 4 rund nietypowego testu, jakiemu zostało poddanych 7 produktów antywirusowych. Tym razem nie chodziło bowiem o skuteczność zapewnianej przez nie ochrony, wykrywania i blokowania zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, a o pozbycie się za ich pomocą złośliwych programów, które już znajdują się na urządzeniu. Celem badania jest więc sprawdzenie popularnych pakietów antywirusowych pod kątem ich możliwości czyszczenia oraz naprawy zainfekowanego systemu.

Mimo obiegowej opinii krążącej w sieci, która jako jedyny sposób na efektywne pozbycie się infekcji (zwłaszcza w przypadku trojanów) zaleca ponowną instalację systemu, to wyniki testu naprawczego AV-Test wydają się temu wyraźnie przeczyć. Laboratorium przeanalizowało skuteczność działania pakietów zabezpieczających przyjmując dwa scenariusze: w przypadku zainstalowania oprogramowania antywirusowego na już zainfekowanym urządzeniu oraz w przypadku niewykrycia przez niezaktualizowane lub tymczasowo dezaktywowane oprogramowanie antywirusowe zagrożeń i ich przedostanie się do systemu komputera. Co ciekawe, w tym pierwszym przypadku zdarzało się, że szkodliwe programy uniemożliwiały zainstalowanie niektórych pakietów bezpieczeństwa, a co za tym idzie – nie pozwoliły sprawdzić skuteczności naprawy systemu w przypadku zainstalowania na już zainfekowanym urządzeniu.

Antywirusy skutecznie wyczyszczą i naprawią system

W zeszłorocznym badaniu wzięło udział 7 popularnych rozwiązań antywirusowych: AVG Internet Security, Avira Antivirus Pro, Bitdefender Internet Security, ESET Smart Security, G Data Internet Security, Kaspersky Internet Security oraz Microsoft Security Essentials. Wyniki testu okazały się być bardzo obiecujące. W obu scenariuszach badania przeprowadzonego w 2015 roku prawie wszystkie zainfekowane systemy zostały skutecznie wyczyszczone, a programy były w stanie usunąć wszystkie aktywne składniki złośliwego oprogramowania. Produkty AVG, Avira, Bitdefender, G Data i Microsoft pozbyły się wszystkich szkodliwych elementów z systemu. Jedynie pakiety ESET i Kaspersky pominęły 1 z nich.

Jeśli natomiast chodzi o całkowite możliwości naprawcze oprogramowania antywirusowego, to zwycięzcą testu naprawczego w 2015 roku okazał się Bitdefender Internet Security, uzyskując 98pkt. na 100 możliwych do zdobycia. Tuż za nim uplasowały się Avira Antivirus Pro i G Data Internet Security (97/100 pkt.) oraz Kaspersky Internet Security i AVG Internet Security (96/100 pkt.). Jedynym programem, który zdobył mniej niż 90 pkt. w tym teście okazał się Microsoft Security Essentials.

Oprócz tego, że pakiety antywirusowe okazują się być skutecznym narzędziem naprawczym, świetnie sprawdzającym się w usuwaniu infekcji z urządzeń, najważniejszym wnioskiem z przeprowadzonego testu jest konieczność wcześniejszego instalowania oprogramowania zabezpieczającego. Czyszczenie i naprawa komputera bez wcześniejszego posiadania systemu ochronnego może okazać się o wiele bardziej kłopotliwa ze względu na możliwość blokowania przez złośliwe oprogramowanie instalacji pakietu naprawczego na już zainfekowanym urządzeniu. Wtedy pozostaje już tylko o wiele bardziej kłopotliwa konieczność ponownej instalacji systemu.

 

Źródło: av-test.org
Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?