piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBitDefenderWpływ antywirusów na działanie komputera

Wpływ antywirusów na działanie komputera

Test AV-Comparatives sprawdził wpływ ochrony oprogramowania antywirusowego na wydajność i działanie chronionego urządzenia.

Skuteczna ochrona i wysoka wydajność urządzenia

av-wydajnoscTym razem specjaliści AV-Comparatives przeprowadzili badanie mające na celu sprawdzenie wpływu aktywnej ochrony oferowanej przez często wybierane rozwiązania antywirusowe na wydajność systemu chronionego urządzenia. Test przeprowadzono na komputerach z systemem Microsoft Windows 7, który choć nie najnowszy, to nadal jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Miał on miejsce w kwietniu br., zaś jego uczestnikami było 19 znanych i cenionych programów antywirusowych, które w trakcie badania miało zapewnione stałe połączenie z Internetem i możliwość korzystania z usług w chmurze.

W przypadku rozwiązań antywirusowych wyjątkowo pożądane jest połączenie skuteczności ochrony –  wykrywania i blokowania potencjalnych zagrożeń – z minimalnym oddziaływaniem na wydajność systemu urządzenia. Tym bardziej, że zbyt wolne działanie może być uciążliwe dla użytkowników, a w najbardziej skrajnych przypadkach skłaniać ich do dezaktywacji wybranych funkcji zabezpieczających lub zrezygnowania z korzystania z oprogramowania antywirusowego, a co za tym idzie – zmniejszania skuteczności ochrony lub jej braku oraz narażenia na groźne infekcje czy ataki. Dlatego też podczas badania analizowano działanie i wykorzystywanie przez pakiety zasobów systemowych w trakcie zwykłych, codziennych czynności, z którymi mają do czynienia właściciele komputerów – kopiowania plików, ich archiwizowania i przywracania, instalowania i odinstalowywania aplikacji, ich uruchamiania oraz pobierania plików.

Wyniki testu wydajności programów antywirusowych

Zwycięzcami testu AV-Comparatives, czyli programami które umożliwiły zachowanie najwyższej wydajności i prędkości działania systemu mimo aktywnej ochrony przed zagrożeniami internetowymi, okazało się pięć pakietów. Wśród nich znalazły się: Avira Antivirus Pro, ESET Smart Security, Bitdefender Internet Security, Kaspersky Internet Security oraz Avast Free Antivirus.

Należy jednak pamiętać, że ten test skupiał się wyłącznie na wpływie oprogramowania antywirusowego na wydajność komputera. Jego wyniki warto porównać więc z rezultatami klasycznych badań skuteczności ochrony i sprawdzić, czy efektywne zabezpieczenie urządzenia musi wiązać się ze spowolnieniem jego działania oraz większą uciążliwością dla jego użytkowników.

 

Źródło: av-comparatives.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?