poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonSpam – wiadomości niechciane i niebezpieczne

Spam – wiadomości niechciane i niebezpieczne

Specjaliści firmy Symantec – producenta oprogramowania antywirusowego Norton – ujawniają kilka sposobów na unikanie zagrożeń związanych z niebezpiecznym spamem.

Wiadomości spam – groźne załączniki lub linki

img_spam_mail_242x212Spam jest wszechobecny w Internecie. Możemy go napotkać w postaci natrętnych reklam w serwisach społecznościowych czy jako denerwujące wyskakujące okienka pop-up. Tymczasem to email spam wydaje się być szczególnie niebezpieczny i o wiele bardziej podstępny, również dlatego, że dostawcy usług poczty elektronicznej (np. Google) dokładają ogromnych starań i stosują zaawansowane rozwiązania, które mają na celu filtrowanie niechcianych i potencjalnie niebezpiecznych wiadomości. Aby ominąć te zabezpieczenia, spam musi więc być coraz trudniejszy do wykrycia i zablokowania.

Do niedawna spam kojarzył się wyłącznie z uciążliwymi i niepożądanymi wiadomościami e-mail, które natychmiast trafiały do kosza. Zwykle miały one zachęcić do zakupów lub wzięcia udziału w konkursach i były automatycznie rozsyłane do przypadkowej, anonimowej grupy internautów oraz były nieszkodliwe.

Z czasem jednak email spam stał się poważnym narzędziem w rękach cyberprzestępców. Jego najważniejszym celem stało się skłonienie odbiorcy do kliknięcia w podany link, otwarcia załączonego pliku lub podjęcia innych działań. To zwykle wystarczy, aby na komputerze zainstalowane zostało złośliwe oprogramowanie, np. blokujące urządzenie i żądające w zamian za jego odblokowanie okupu ransomware. Łącza z kolei przekierowują użytkowników na strony łudząco podobne do witryn banków online lub portali medycznych i skłaniają odbiorców do uzupełnienia lub zaktualizowania danych osobowych. Dzięki temu w niepowołane ręce mogą dostać się cenne informacje, łącznie z loginami i hasłami dostępu do bankowości internetowej.

Jak uniknąć zagrożeń związanych z otrzymywaniem spamu?

Z pomocą przychodzą nam specjaliści Symantec. Producent oprogramowania antywirusowego Norton ujawnia bowiem kilka sposobów na unikanie zagrożeń związanych z niebezpiecznym spamem.

Aby zapobiec próbom przejęcia danych lub zainfekowania urządzeń za pomocą wiadomości spam, należy przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się otrzymanej wiadomości przed kliknięciem w łącze lub otwarciem załącznika. Jeśli nie rozpoznajesz nadawcy, temat wiadomości jest podejrzany lub masz wątpliwości co do wiarygodności jakiegokolwiek elementu lub witryny, na którą zostałeś przekierowany – zachowaj dużą ostrożność. Sprawdź czy adres strony zaczyna się od HTTPS i jest poprzedzony symbolem kłódki. Jeśli brakuje tych podstawowych zabezpieczeń, nie uzupełniaj swoich prywatnych danych, haseł i loginów i natychmiast opuść witrynę.

Warto ćwiczyć swoją czujność podczas korzystania z poczty elektronicznej, zadbać o dodatkową ochronę urządzenia i zainstalować oprogramowanie z wyspecjalizowanym modułem antyspamowym. Brak ostrożności może spowodować, że nieświadomie staniemy się ofiarą kradzieży środków finansowych lub tożsamości. A to może wiązać się z o wiele większymi problemami…

 

Źródło: community.norton.com
Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?