niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościTest antywirusów chroniących dostępu do naszych kont bankowych

Test antywirusów chroniących dostępu do naszych kont bankowych

W dobie świetnie zorganizowanych i ułatwiających życie systemów internetowych trudno się dziwić, że to właśnie one najczęściej ulegają atakom hackerów oraz że to właśnie ich zabezpieczenia – a także zabezpieczenia samych użytkowników – każdego dnia poddawane są praktycznym próbom wyłudzenia oraz przejęcia danych. Użytkownicy internetowych bankowości wciąż jednak nie do końca zdają sobie sprawę ze skali zagrożenia, chociaż jest ona przytaczana przy każdej możliwe okazji. Tym razem najlepsze laboratoria wzięły pod lupę najlepsze systemy antywirusowe, mające za zadanie chronić nasze konta oraz nasze dane.

Jak wyglądał test?

Zadania testowe podzielono na dwa etapy, gdzie w pierwszym miała zostać sprawdzona ochrona, kiedy moduły antywirusowe są wyłączone jedynie po to, aby unaocznić samym zainteresowanym, dlaczego podczas każdorazowego logowania Siudo swojego konta internetowego powinni korzystać ze wszystkich dostępnych i możliwych form ochrony swojego komputera.

Drugim etapem, przeprowadzanym na ustawieniach domyślnych, była praca z włączonymi wszystkimi dostępnymi opcjami ochrony, a także sprawdzenie tak zwanych bezpiecznych przeglądarek oraz ich faktycznych możliwości. Tutaj również testy przeprowadzane były zarówno z włączonymi, jak i wyłączonymi modułami dodatkowej ochrony.

Jakie były wyniki testu?

Test obejmował czternaście różnorodnych zadań,  podczas których symulowane były różnorodne formy ataku, wykorzystującego w pełni możliwości złośliwego oprogramowania, a także wszystkich innych narzędzi, za pomocą których użytkownik sieci LAN może być w każdej chwili zaatakowany za pośrednictwem publicznych sieci wi-fi, również tych pozornie zabezpieczonych. Jeśli więc sytuacja zmusza nas do wykonania błyskawicznego przelewu, lepiej jest do tego wykorzystać Internet pochodzący od operatora niż ten udostępniany jako sieć publiczna, chociaż także istnieje możliwość jego podsłuchania.

Jak się zabezpieczać podczas korzystania z bankowości internetowej?

Podstawowym działaniem powinno być zainstalowanie w swojej przeglądarce internetowej rozszerzenia HTTPS Everywhere, dzięki któremu każdorazowo strony będą wczytywane za pomocą szyfrowanego protokołu, utrudniającego przedostanie się niechcianych tworów. Musi być jednak w jego przypadku wdrożony również certyfikat SSL.

Jeśli chcesz korzystać z Internetu w miejscach publicznych, zdecydowanie lepiej jest korzystać z Internetu, jaki daje nam operator niż z sieci publicznych. Cena takich pakietów Internetu u operatorów komórkowych dzisiaj to w zasadzie groszowe sprawy, więc warto o tym pamiętać.

W systemie Windows znajdziesz tak zwane moduły do ochrony bankowości, z których zawsze warto skorzystać – to znacznie bezpieczniejsze niż korzystanie podczas logowania się na stronie banku ze zwykłej przeglądarki.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?