niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoTwój Android jest zagrożony

Twój Android jest zagrożony

Korzystanie z telefonów komórkowych czy smartfonów to rzecz normalna. Jeszcze do niedawna nikt by nie przypuszczał, że wirusami będą atakowane nie tylko nasze komputery i dane przechowywane na nich, ale również właśnie smartofony, za pomocą których podejmujemy coraz więcej działań – płacenie zbliżeniowo telefonem, dane do konta oraz do mediów społecznościowych – do zdecydowanie łakome kąski dla hakerów.

Szkodniki w liczbach

Każdego dnia przybywają tysiące nowych, szkodliwych oprogramowań. Instalacja programu antywirusowego jest dzisiaj absolutną koniecznością, ponieważ nasze systemy w ciągu ostatnich kilku lat zyskały ponad 10 milion zagrożeń w postaci szkodników. Co ciekawe, aż 99% z nich zostaje tworzona z myślą o systemie Android. W ostatnim czasie użytkownikom smartfonów wydaje się, że telefon nie posiadający wgranego oprogramowania antywirusowego ostrzega nas przed potencjalnym zagrożeniem, wyświetlając komunikat o możliwości zainfekowania telefonu, w związku czym konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków.

Jaka jest prawda?

Otóż przede wszystkim należy zacząć od tego, że na dzień dzisiejszy system Android nie jest w stanie wykrywać zagrożeń oraz zewnętrznych ataków na urządzenia. Komunikaty tego typu  generowane są więc albo przez instalowane przez nas na telefonie aplikacje, albo bezpośrednio przez strony. O możliwość zainfekowania urządzenia wirusem lub szkodliwym oprogramowaniem najłatwiej, kiedy wchodzimy na strony powyżej osiemnastu lat – co jednak większości się zdarza chociaż raz w życiu na każdym urządzeniu, przez co użytkownik po wyświetleniu komunikatu o powyższej treści jest bardziej skłonny do kliknięcia w baner i zainstalowania plików podsuniętych przez stronę. Teraz możliwości są dwie: w optymistyczniejszej wersji będzie to jedynie reklama produktu antywirusowego, w gorszym – wyłudzenie pieniędzy przez wymaganie na użytkowniku zakupienia pełnej licencji. W najgorszym przypadku możemy faktycznie ściągnąć Trojana lub innego wirusa.

W jaki sposób można się bronić?

Najprostszym sposobem na uniknięcie problemów jest wyłącznie przeglądarki, zawierającej otwarty komunikat tej treści. Aby reklamy tego typu nie pokazywały się nam więcej, możemy spróbować zainstalować dodatek blokujący reklamy w przeglądarce. Telefon możemy ochronić również korzystając z mobilnego programu antywirusowego, np. Kaspersky Internet Security for Android. Ważne, aby ściągany antywirus pochodził z oficjalnego źródła. Warto również przed zainstalowaniem sprawdzić opinie innych użytkowników.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?