poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoComodo Internet Security 10 i Comodo Cloud Antivirus – które wybrać?

Comodo Internet Security 10 i Comodo Cloud Antivirus – które wybrać?

AvLAb przeprowadziło niedawno testy, mające sprawdzić, jak bardzo są do siebie podobne, a jak bardzo się różnią te dwa darmowe programy, w założeniu mające działać na tych samych obszarach. Warto jeszcze dodać, że drugi z produktów miał całkiem niedawno swoją premierę.

Co wspólnego mogą posiadać te dwa programy?

Test, o którym mówimy, przeprowadzony był pod koniec zeszłego roku  i właśnie wtedy oba programy posiadały automatyczną piaskownicę, skaner działający zawsze w czasie rzeczywisty, reputacją plików w chmurze czy modułem Viruscope, monitorującym wszystkie działające w danej chwili procesy. Comodo Cloud Antivirus nie posiada wspomnianego modułu, za to ma jedną ekstra piaskownicę w chmurze, będącą autorskim sandboxem Comodo, którego nazwano na cześć mitologicznej córki Odyna, Valkyrie. Tuż po zalogowaniu się użytkownik ma pełny dostęp i możliwość wysyłania do analizy konkretnych plików. System Valkyrie dostępne są w obu programach, jednak w przypadku Comodo Cloud Antivirus użytkownik ma możliwość skorzystania z pełnego dostępu, a w przypadku biznesowej wersji Comodo mamy dowyboru dwie subskrypcje: podstawową analizę w wersji darmowej oraz dającą opiekę techniczną i szczegółowe raportowanie w wersji odpłatnej.

Błąd, który nie powinien się pojawić

Z przyczyn bliżej nie znanych testującym, wersja Beta 10 programu Common nie brała pod uwagę automatycznego sadnboxa ani jej ustawień. W każdym normalnym przypadku powinno być tak, że plik, który nie zostanie w pierwszej kolejności rozpoznany przez sygnatury, po wymianie informacji z chmurą, powinien otworzyć się w bezpiecznym środowisku piaskownicy, jednak tak się nie stało, a producent nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlatego taka sytuacja w ogóle miała miejsce. Testujący zrzucili to na karb wersji nieprzygotowanej jeszcze ostatecznie do sprzedaży.

Jakie nowości ma dla nas Comodo 10?

Bardzo przydatną dzisiaj funkcją jest zabezpieczenie robionych przez Internet zakupów. Moduł, który został nazwany Bezpieczne Zakupy ma za zadanie ochronę naszych danych bankowych oraz zakupów podczas łączenia się z Internetem za pomocą wirtualnego środowiska lub za pomocą bezpiecznej przeglądarki lub jedynie poprzez stronę, którą użytkownik wskaże jako domyślną.

Wyniki testu

Wszystkie testy wskazują na fakt, że dzisiaj żadna wersja programów, również tych znajdujących się w „chmurze” nie jest w stanie ochronić nas na etapie naszych przeglądarek internetowych. Comodo jednak posiada jedną bardzo ważną rzecz, a mianowicie ochrona – i to skuteczna! – przed pojawiającym się w sieci nowym, złośliwym oprogramowaniem.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?