niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościUwaga na nowe oszustwo: "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne"

Uwaga na nowe oszustwo: „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”

Dostałeś SMS o treści „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” wraz z linkiem? Pod żadnym pozorem w niego nie klikaj! To kolejny atak na użytkowników Androida.

Jak wygląda atak?

Nie jest to nowy proceder, jednak szczególne natężenie wiadomości pojawiło się 15 kwietnia. Przeglądając facebookowe grupy techniczne, lokalne i prawne być może zauważyłeś zgłoszenia tego problemu.

SMS-y do Polaków trafiają zwykle z zagranicznych numerów. Zawierają krótką informację o zatrzymaniu paczki przez służby celne oraz link, a właściwie różne linki, które przekierowują na fałszywą stronę firmy kurierskiej – zwykle DHL. Witryna oszustów zachęca do zainstalowania aplikacji, mającej na celu kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Co zrobić? Najlepiej zignoruj

Wielu Polaków zamawia rzeczy z zagranicy – choćby towary kupione na Aliexpress. Informacja o zatrzymaniu paczki może więc zostać skojarzona z konkretnym zamówieniem. Łatwo się nabrać – dlatego warto ostrzec rodzinę i znajomych.

Jeśli otrzymałeś podobnego SMS-a, najlepiej zignoruj wiadomość – nie czekają Cię za to żadne konsekwencje. Jeśli klikniesz w linka i zainstalujesz aplikację, umożliwisz cyberprzestępcom pełny dostęp do Twojego telefonu. Złośliwy program przejmie wszystkie hasła i loginy do aplikacji bankowych, gdy tylko będziesz próbował się zalogować. Następnie, przejmie również kody potwierdzające transakcję, które otrzymujesz w formie SMS-ów. W ten sposób, haker będzie mógł w dowolny sposób rozporządzać Twoim kontem.

A co, jeśli zainstalowałeś aplikację?

Jeśli dałeś się nabrać i pobrałeś niebezpieczną aplikację, musisz działać szybko:

  • Skontaktuj się ze swoim bankiem

Zadzwoń do banku i poinformuj o zaistniałej sytuacji. Zrób to jednak z innego telefonu, do którego hakerzy nie mieli dostępu. Jeśli nie logowałeś się do banku od zainstalowania złośliwej aplikacji, być może nic się nie stało, jednak pamiętaj, że złośliwy trojan mógł również uzyskać dostęp do kart płatniczych lub konta PayPal, jeśli je posiadasz.

  •  Odinstaluj złośliwą aplikację

Możesz spróbować odnaleźć aplikację w ustawieniach telefonu i ręcznie ją odinstalować.

  • Przywróć ustawienia fabryczne

Nawet jeśli uda Ci się odinstalować aplikację, nie masz pewności, czy nie zostawia ona “zapasowego ładunku” w plikach telefonu. Dla własnego bezpieczeństwa, lepiej przywrócić ustawienia fabryczne.

Posiadacze iPhone’ów mogą spać spokojnie

Jeśli korzystasz ze sprzętu z jabłuszkiem, możesz czuć się bezpieczny. Aplikacja została stworzona wyłącznie na telefony z Androidem.

Jak możesz pomóc?

Większość smsów pochodzi z niemieckich numerów, które można zgłaszać na oficjalnego maila niemieckiego urzędu zajmującego się cyberbezpieczeństwem: rufnummermissbrauch@bnetza.de. Niemiecki rząd stara się blokować wszystkie numery, z których pochodzą wiadomość, dlatego każdy kto otrzymał takiego sms, może w tym pomóc i przyczynić się do szybszego zlikwidowania ataków.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?