wtorek, 20 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoUżytkownicy smartfonów nie mogą czuć się bezpiecznie – grasuje nowy malware

Użytkownicy smartfonów nie mogą czuć się bezpiecznie – grasuje nowy malware

Trudno się dziwić tempu, z jakim rozprzestrzeniają się różnego rodzaju złośliwe oprogramowania na naszych smartfonach – to z nich zaczynamy korzystać zdecydowanie częściej niż z komputerów stacjonarnych, tabletów czy laptopów, to również one przejmują najważniejsze kwestie, związane z naszymi finansami. Im więcej elementów czy udogodnień przerzucamy na nasze telefony, tym mniej bezpiecznie możemy się czuć, używając ich. Tym razem użytkownicy smartfonów zmagają się z nowym, złośliwym oprogramowaniem o nazwie HummingBad. Wirus zainfekował już ponad 10 milionów urządzeń działających na Androidzie.

Nowa odsłona starego wirusa

Chociaż złośliwe oprogramowanie uznane jest jako nowe zagrożenie, to jednak firma Check Point Security stwierdziła, że z dużą dożą prawdopodobieństwa można zaliczyć je jako wariację oprogramowania znanego jako Shedun. Oprogramowanie jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ nie tylko pobiera i instaluje na urządzeniu użytkownika różnego rodzaju aplikacje, ów malware również wyświetla sporą ilość mocno niepożądanych reklam. Co gorsza, łamie naturalne zabezpieczenia systemu Android, co z kolei w linii prostej powoduje przejęcie praw administracyjnych do urządzenia. Efektem tego jest możliwość otrzymania dostępu przez wirusa do najbardziej newralgicznych danych, takie jak zapisane na urządzeniu hasła i dane wrażliwe.

Dlaczego HummingBad jest tak niebezpieczny?

Jego działanie opiera się przede wszystkim na wykorzystywaniu algorytmów, które w sprytny sposób nadają instalowanym aplikacjom i programom prawa, jakie posiada jedynie administrator. Można się tego rodzaju zagrożenia naprawdę obawiać, ponieważ jego skuteczność nie tylko jest potwierdzona, ale również jest naprawdę wysoka.

Dlaczego wirus atakuje?

Powodem jest najczęściej posiadanie starej wersji systemu Android, o którego aktualizację użytkownicy w ogóle nie dbają. Warto jednak pamiętać, że jedynie najnowsza wersja każdego systemu operacyjnego, z którym współpracują urządzenia, jakich na co dzień używamy, są w stanie zapewnić nam względne bezpieczeństwo – posiadają bowiem odpowiednie łatki i są uzupełnione we wszystkie niezbędne elementy, zapewniające blokowanie instalowania się na urządzeniu niepożądanych aplikacji  i programów. Warto też zawsze pamiętać, żeby ściągane programy i aplikacje zawsze pochodziły z zaufanego źródła, najlepiej ze Sklepu Play. Mają one odpowiednie certyfikaty, co również bezpośrednia zwiększa nasze bezpieczeństwo. Oczywiście jednak należy brak pod uwagę sytuacje, w których zwyczajnie mamy pecha.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?