poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościWirusy komputerowe atakują lotniska

Wirusy komputerowe atakują lotniska

Już niejednokrotnie byliśmy świadkami tego, w jaki sposób wirus komputerowy czy złośliwe oprogramowanie może zniszczyć poprawność funkcjonowania czegokolwiek, poczynając od zwykłych stron internetowych czy korzystania z posiadanych urządzeń, kończąc oczywiście na budynkach ważnych pod względem strategicznym dla większości ludzi czy nawet dla rządu. Tym razem obiektem ataku okazało się ukraińskie lotnisko, na którym – w Boryspolu – wykryto nowego wirusa Black Energy. Ta wersja wirusa, która miała spowodować sparaliżowanie ruchu na jednym z najważniejszych oraz największych lotnisk została wcześniej wykryta w podobnej formie podczas ataku tego typu na przedsiębiorstwo energetyczne, mającego miejsce na zachodzie Ukrainy.

Jak są szacowane straty?

Takich oficjalnych informacji nigdzie nie podano, dlatego trudno na ten temat spekulować, jednak wiadomo, że atak wirusa kompletnie zdezorganizował i uniemożliwił pracę na lotnisku. Ten sam wirus był odpowiedzialny za innego typu ataki, wymierzone w najważniejsze obiekty Ukrainy.  Wtedy, w 2015 roku, wiele rodzin zostało na dłuższy czas pozbawionych prądu. Właśnie dlatego również Polacy zastanawiają się, czy ich systemy nie znajdują się w niebezpieczeństwie – wszak z Ukrainy do Polski droga jest niedaleka i również posiadamy kilka smakowitych kąsków.

W jaki sposób doszło do ataków?

W tym przypadku również, tak jak w przypadku elektrowni, do komputerów pracowników zostały wysłane wiadomości, które dzięki sprytnie uknutej manipulacji zostawały za każdym razem otwierane. Poza sama treścią wiadomości można było znaleźć również link przekierowujący do pliku graficznego, dzięki któremu hackerzy mieli dokładne informacje związane ze skutecznością przeprowadzonego przez siebie ataku. Dzięki temu hackerzy mieli dostęp do wszystkich danych, których potrzebowali. Chociaż spekuluje się, że za atakiem stoi tylko i wyłącznie Rosja, nie ma żadnych pewnych informacji, które by tę tezę potwierdzały.

Czy faktycznie jest się czego bać?

Postęp technologiczny gwarantuje nam nie tylko długą listę udogodnień oraz wszystkich możliwych zalet, jest również powodem, dla którego należy się obawiać korzystania z tych najnowszych zdobyczy techniki. Najnowsze technologie oraz generalne przetwarzanie na cyfrowe wszystkiego, co jest tylko możliwe, daje również możliwość atakowania tych systemów – precyzyjnie oraz skutecznie.  Przykładów tego typu wydarzeń nie brakuje, a wprost przeciwnie, w prasie można znaleźć coraz więcej informacji o atakach, ale nie wprost, tylko właśnie za pomocą Internetu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?