piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościZabezpiecz skutecznie swój domowy Internet

Zabezpiecz skutecznie swój domowy Internet

To, że korzystasz z Internetu oraz z wi-fi jedynie w domowych warunkach, z jednego routera oraz nie wchodzisz na żadne podejrzane strony nie oznacza wcale, że nie powinieneś zadbać o jego bezpieczeństwo. Nawet korzystanie w prywatnych warunkach z takiego sprzętu musi posiadać odpowiednią ochronę, gdyż dzisiejsze szkodliwe oprogramowania są w stanie wyrządzić naprawdę wiele zła.

Prawda jest dla wielu zaskakująca

Nawet dla małych firm czy prywatnych użytkowników Internetu najbardziej narażoną rzeczą na ataki hackerów oraz inne internetowe niebezpieczeństwa nie jest żadne konto bankowe ani hasła dostępu do wszystkich możliwych stron internetowych, a właśnie router. Pada najczęściej ofiarą ataków, ponieważ jest punktem stykającym wszystkie domowe urządzenia ze światem Internetu. Największym problemem jest tutaj jednak brak świadomości zagrożenia – kupując router wprost od dostawcy Internetu mało kto interesuje się ustawieniami czy zadaje sobie trud poszukania routera na własną rękę. A to czasem wiele zmienia.

Jak skutecznie się ochronić przed atakami z sieci?

Powinieneś zrezygnować z korzystania i kupowania routerów oferowanych przez ISP, ponieważ wykazują one znacznie mniejsze bezpieczeństwo użytkowania niż te pochodzące od profesjonalnych producentów tego rodzaju urządzeń. Często również takie dawane przez operatora routery nie mają możliwości zdalnych ustawień, przez co pozostają narażone na wszystkie możliwe zagrożenia.

Kolejnym punktem, o którym trzeba pamiętać, jest zmiana hasła domyślnego, należącego do administratora routera. Takie hasło jest dostarczane wraz ze sprzętem i właśnie na takie dane hackerzy najczęściej polują, a zdobycie takich informacji nie nastręcza im zbyt wielu trudności.

Musisz również zadbać o to, aby strona, za pomocą której zarządzasz zdalnie swoim routerem, nie mogła być dostępna przez połączenie internetowe – tak po prostu. Zwykły użytkownik najczęściej nie potrzebuje zmieniać żadnych ustawień urządzenia poza swoją lokalną siecią, czyli LAN.

Zabezpiecz również dostęp do swojej sieci internetowej za pomocą naprawdę solidnego hasła do wi-fi oraz zadbaj o mocny protokół bezpieczeństwa. Sprawdź, czy urządzenie oferuje opcję WPA2, gdyż jego starsze odpowiedniki, a więc WPA i WEP nie są odporne na ataki brute-force. Jeśli występuje taka opcja, bez problemu możesz dzięki niej wydzielić odrębną sieć dla wszystkich korzystających z wi-fi gości i proś ich, aby korzystali właśnie z tego źródła Internetu, nie zaś z głównego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?