środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAVGWyniki długotrwałego testu antywirusów AV-Comparatives

Wyniki długotrwałego testu antywirusów AV-Comparatives

Laboratorium AV-Comparatives podsumowuje kolejne 4 miesiące dynamicznych testów oprogramowania antywirusowego.

prot_dec_2015Najskuteczniejsze programy antywirusowe w II połowie 2015 r.

Grudzień to tradycyjnie miesiąc podsumowań i analiz dotyczących bezpieczeństwa internetowego w mijającym roku oraz prognoz na kolejne 12 miesięcy. To jednak także jeden z dwóch momentów w roku, w którym poznajemy wyniki długotrwałego, dynamicznego testu ośrodka AV-Comparatives. Tym razem dotyczy on okresu sierpień-listopad 2015 roku.

Specjaliści AV-Comparatives po raz kolejny wskazują na wyraźną zmianę zachodzącą w szkodliwych programach atakujących użytkowników urządzeń połączonych z siecią. Coraz większe zagrożenie z ich strony nie wynika jedynie z rosnącej ich ilości, ale również ze zmiany ich natury. Złośliwe programy koncentrują się na użytkownikach i ich rutynowych działaniach w Internecie, podstępnie kierując ich na zainfekowane strony www, zachęcając do instalowania groźnych aplikacji czy otwierania niebezpiecznych załączników do wiadomości email. Na szczęście wraz z rozwojem zagrożeń internetowych rozwijają się również pakiety antywirusowe, oferujące coraz szerszy zakres ochrony i szybsze wykrywanie niebezpieczeństw.

Real World Protection Test, prowadzony od wielu lat długotrwały i dynamiczny test antywirusów, ma za zadanie sprawdzić skuteczność ochrony i przeciwdziałania infekcjom w tych wciąż zmieniających się, realistycznych warunkach. Skupia się on nie tylko na klasycznym blokowaniu groźnych plików, ale także zapobieganiu tym bardziej wyrafinowanym metodom ataków – podczas odwiedzania stron www czy pobierania i instalowania programów. Dopiero bowiem to pozwala mieć pewność, że komputer i jego użytkownicy korzystają z kompleksowej ochrony.

Bezpieczeństwo użytkowników i brak fałszywych alarmów

Opublikowany przez AV-Comparatives raport dotyczy testów Real World Protection, które odbywały się w ciągu 4 miesięcy (sierpień – listopad 2015 roku). W tym czasie 21 programów antywirusowych w swoich najbardziej aktualnych wersjach, wykorzystując domyślne ustawienia i używając wszystkich dostępnych narzędzi i funkcji, musiało zmierzyć się z tysiącami zagrożeń, z jakimi mają do czynienia użytkownicy domowi każdego dnia. Testy prowadzono na urządzeniach z najpopularniejszym na świecie systemem Microsoft Windows 7 (wersja Home Premium SP1 64-bit).

Najważniejszym kryterium oceny programów była skuteczność wykrywania i ochrony przed różnorodnymi zagrożeniami. Zgodnie z wynikami testu, żaden pakiet biorący w nim udział nie uzyskał gorszego wyniku niż 90%. Co więcej, osiem programów antywirusowych może poszczycić się niemal maksymalną skutecznością, powyżej 99%. Wśród nich znalazły się Bitdefender Internet Security (99,9%), Kaspersky Internet Security (99,9%), Panda Free Antivirus (99,9%), Avira Antivirus Pro (99,9%), Trend Micro Internet Security (99,9%), F-Secure Internet Security (99,4%), AVG Internet Security (99,3%), oraz Emsisoft Antimalware (99,1%).

Ośrodek opublikował również informacje dotyczące ilości zgłaszanych przez testowane programy fałszywych alarmów, uciążliwych dla użytkowników, blokujących dostęp do bezpiecznych stron lub aplikacji. Tu liderami okazały się programy AVG i Kaspersky, które w całym okresie badania nie zgłosiły żadnego fałszywego alarmu. Tuż za nimi uplasowały się m.in. pakiety Lavasoft (1), ESET (2), Bitdefender (3), Emsisoft (5,5). Średnio badane programy zgłosiły 15 fałszywych alarmów.

Źródło: av-comparatives.org

Marcin

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?