niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonZagrożenia internetowe według Symantec

Zagrożenia internetowe według Symantec

Symantec, producent jednego z najpopularniejszych programów antywirusowych – Norton, opublikował najnowszy Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie (Internet Security Threat Report 2014).

Internet Security Threat Report 2014To już dziewiętnasta edycja tego corocznego podsumowania, opierającego się na analizie danych dotyczących zagrożeń internetowych, z jakimi mieli do czynienia użytkownicy na całym świecie w 2013 roku. Niestety jego wyniki nie napawają optymizmem. Zgodnie z zaprezentowanymi informacjami ilość włamań i kradzieży dokonywanych przez cyberprzestępców rośnie w niebywałym tempie. Co ważne, zmienił się jednak wzór ich postępowania – zamiast przypadkowych i szybkich ataków gwałtownie wzrosła liczba ataków spersonalizowanych, skierowanych do konkretnych, starannie wybranych użytkowników (zarówno firm, jak i użytkowników indywidualnych). Zgodnie z danymi Raportu ilość takich działań wzrósł aż o 91% w porównaniu do roku 2012.

Specjaliści Symantec zwrócili również uwagę na liczne naruszenia dotyczące danych osobowych internautów. Kradzieże i wyłudzenia danych dotknęły o 62% więcej osób niż w poprzednim roku, a ich najczęstszym celem były adresy mailowe, daty urodzenia, numery ubezpieczeń, adresy i numery telefonów. Ujawnionych zostało 552 milionów tożsamości.

Należy jednak wspomnieć, że pewne rodzaje ataków i innych niebezpiecznych działań stają się mniej popularne i rzadziej wykorzystywane przez cyberprzestępców. Mowa tu przede wszystkim o ilości przesyłanego spamu (spadek o 3%) i ilości przejmujących kontrolę nad komputerem botów (mniej o 33%).

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?