piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBiznesInneOchrona bankowości internetowej

Ochrona bankowości internetowej

Czasy, gdy stało się godzinami w kolejkach w banku, aby załatwić najmniejszą czynność rachunkową, to już przeszłość. Wraz z postępem techniki banki wyszły naprzeciw potrzebom swoich klientów, tworząc bankowość internetową. Dzięki niej większość transakcji finansowych możesz wykonać za pośrednictwem internetu z dowolnego miejsca na świecie. To ogromna wygoda – prowadzenie domowych finansów stało się szybką i łatwą czynnością, którą możesz prowadzić nawet za pomocą telefonu komórkowego w drodze do pracy.

Bankowość internetowa przynosi wiele korzyści, jednak korzystanie z niej wiąże się z koniecznością stosowania praktyk bezpieczeństwa oraz odpowiedniej ochrony za pomocą programów antywirusowych. Dowiedz się, jak chronić bankowość internetową i zapewnić bezpieczeństwo swoim finansom.

Czy bankowość internetowa ma tylko zalety?

Bankowość internetowa to doskonałe rozwiązanie dla wielu osób. Pozwala na dostęp do konta z dowolnego miejsca na świecie, świetnie sprawdza się więc dla tych, którzy podróżują czy pracują zdalnie. Osobom starszym czy młodym rodzicom pozwala na załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu.

Bankowość elektroniczna wraz z mobilnymi aplikacjami bankowymi pozwala w szybki i wygodny sposób wykonywać niemal wszystkie operacje finansowe – zlecać przelewy, opłacać rachunki, robić zakupy online, a nawet wnioskować o kredyt czy wydanie karty płatniczej. W ten sposób unikasz długotrwałych wizyt w placówce banku i oszczędzasz czas na dojazd do nich. Nic więc dziwnego, że z roku na rok bankowość elektroniczna staje się coraz bardziej popularna, a papierowy pieniądz zaczyna być rzadkością.

Nie wszyscy korzystający z bankowości online mają jednak świadomość, że na jej użytkowników czekają liczne zagrożenia. Internetowi przestępcy używają różnych sztuczek, aby przejąć dane logowania do bankowości elektronicznej i możliwość autoryzacji transakcji. Często też próbują uzyskać od ofiar numery kart płatniczych i w ten sposób wyczyszczać ich konta z oszczędności. Zauważenie braków na koncie może nie nastąpić od razu, a odwrócenie całej sytuacji przynosi wiele trudności, a nawet okazuje się niemożliwe.

Przed czym musisz się chronić, korzystając z bankowości internetowej?

Kradzież danych do bankowości elektronicznej oraz pieniędzy z kont to realne zagrożenie – zarówno dla firm, jak i indywidualnych klientów.

Dane do logowania na swoje konto możesz utracić na wiele sposobów. Jednym z najczęstszych jest złośliwe oprogramowanie – wirusy i programy szpiegujące, które wykradają dane do logowania, a także instalują na urządzeniu mobilnym szkodliwe aplikacje, które przekazują SMS-y od banku na urządzenia wykorzystywane przez przestępców.

Inna metoda stosowana przez hakerów to phishing. Polega na podszywaniu się przez cyberprzestępcę pod bank lub inną zaufaną instytucję w celu wyłudzenia istotnych informacji, np. danych do logowania na konto bankowe lub numerów kart płatniczych. Phishing najczęściej dotyczy wiadomości wysyłanych poprzez maile, komunikatory internetowe lub SMS-y. Przestępcy mogą też stworzyć fałszywą stronę banku, wyglądającą identycznie jak oryginalna, która będzie służyć do wyłudzania danych klientów banku. Dlatego właśnie tak ważne jest sprawdzanie wiarygodności strony – jej adresu oraz stosowanego szyfrowania, które można rozpoznać po symbolu kłódki obok paska adresu.

Za pomocą phishingu cyberprzestępcy wykradają dane logowania oraz dane kart płatniczych. Wiele niebezpieczeństw związanych z bankowością elektroniczną wynika jednak z nieostrożności samych użytkowników. Najczęściej popełniane błędy to korzystanie ze starego, nie aktualizowanego oprogramowania, które może posiadać błędy i luki w zabezpieczeniach, używanie niezabezpieczonego WiFi, które jest często słabo zabezpieczone i podatne na ataki hakerskie, a także pochopne podawanie danych na niezaufanych witrynach czy sklepach, z których mogą wyciec. Problemem jest również nieodpowiednie korzystanie z aplikacji mobilnych – np. niewylogowywanie się po zakończeniu ich używania lub rezygnacja ze stosowania dwuetapowego zatwierdzania transakcji.

Podczas korzystania z bankowości elektronicznej należy więc zachować odpowiednie środki ostrożności, zaczynając od czujności i zdrowego rozsądku, aż po odpowiednie programy zwiększające bezpieczeństwo bankowości internetowej. Więcej na temat najczęstszych sposobów, w jaki możesz stracić pieniądze, korzystając z bankowości elektronicznej przeczytasz tutaj.

Ochrona bankowości internetowej – co to jest?

Ochrona bankowości elektronicznej to dodatkowa warstwa zabezpieczeń nakładanych za pomocą odpowiedniego programu na aktywność użytkownika. Ma ona na celu zapewnienie ochrony danych finansowych podczas przeprowadzania transakcji przez internet – np. logowania do bankowości internetowej, robienia przelewów, płatności w sklepach internetowych itp.

Ochrona bankowości nie stanowi z reguły odrębnego programu, ale jest częścią pakietu antywirusowego. Ta funkcja gwarantuje wprowadzenie dodatkowej ochrony dla wszystkich transakcji online. Realizuje to poprzez zabezpieczenie witryny dodatkową warstwą ochrony – zwykle szyfrując komunikację pomiędzy przeglądarką a klawiaturą użytkownika. Jest to skuteczna ochrona przed złośliwymi programami, które przechwytują dane z klawiatury – tzw. keyloggerami. Taka nosi ona nazwę tzw. zabezpieczonej przeglądarki. Można ją odnaleźć m.in. w antywirusach firmy ESET lub Norton.

Korzystanie z ochrony bankowości internetowej wymaga z reguły niewielu działań ze strony użytkownika. Wszystko jest zaprojektowane tak, aby mechanizmy ochronne działały automatycznie, bez wcześniejszej skomplikowanej konfiguracji. Zwykle jedyne, co musisz zrobić, to potwierdzenie chęci użycia zabezpieczonej przeglądarki dla danej strony internetowej lub dodanie jej do listy stron, które mają być w ten sposób chronione.

Najważniejsze funkcje ochrony bankowości internetowej

Programy antywirusowe posiadające moduł ochrony bankowości internetowej znacznie zwiększają bezpieczeństwo Twoich środków na koncie. Podstawą ochrony jest tu dodatkowa, zabezpieczona przeglądarka, jednak w zależności od producenta programy te mogą posiadać więcej udogodnień. Oto najczęściej spotykane funkcje ochrony bankowości internetowej:

 • Zabezpieczenie podczas logowania

Polega na uruchomieniu po przejściu na stronę banku dodatkowego okna, w którym możesz bezpiecznie wprowadzić swoje dane logowania. Zwiększa to bezpieczeństwo procesu logowania oraz wszystkich wykonywanych później transakcji.

 • Ochrona antyphishingowa

Obejmuje wyszukiwanie i blokowanie stron internetowych,  które podszywają się pod witryny banków w celu kradzieży danych logowania, numerów kart kredytowych itp.

 • Automatyczne wypełnianie danych karty kredytowej

To wygodna opcja, która pozwala Ci bezpiecznie płacić kartą kredytową przez internet.

 • Wirtualna klawiatura

Wirtualna klawiatura umożliwia wpisywanie poufnych informacji bez użycia tradycyjnej klawiatury, co znacznie zmniejsza ryzyko wykradzenia danych.

 • Blokowanie przechwytywania

Blokowanie przechwytywania zapewnia bezpieczeństwo bankowości internetowej poprzez blokowanie możliwości przejęcia obrazu z kamery internetowej i ukrywanie historii przeglądania. Takie zabiegi pozwalają znacznie zmniejszyć ryzyko wykradzenia danych.

Antywirusy z ochroną bankowości internetowej posiadają też często wiele innych funkcji, które pomagają zabezpieczyć Twoje dane bankowe. Oprócz ochrony przed wirusami i innymi złośliwymi programami, które próbują wykraść Twoje dane bankowe, umożliwiają korzystanie np. z VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej, która zapewnia jeszcze wyższy poziom anonimowości i bezpieczeństwa. Bardzo istotną i przydatną opcją jest również menedżer haseł, który pozwala tworzyć silne hasła i przechowywać je w bezpiecznym sejfie. Niektóre programy, np. Norton, umożliwiają bezproblemowe działanie i współpracę funkcji ochrony bankowości oraz menedżera haseł.

Główne zalety ochrony bankowości internetowej

Choć banki dbają o konta swoich klientów, korzystanie z ochrony bankowości internetowej dodatkowo zabezpiecza przed różnego typu zagrożeniami, takimi jak:

 • Luki w przeglądarkach

Hakerzy tworzą wiele ataków, które są wycelowane bezpośrednio w przeglądarki internetowe i bazują na istniejących w nich lukach. Są to m.in. odmowa obsługi, przepełnienie stosu, kod wykonania, uzyskanie uprawnień, destrukcyjne rozszerzenia, uszkodzenie pamięci, wstrzyknięcie kodu SQL lub atak typu „directory traversal”, czyli niekontrolowany dostęp do katalogów. 

Twórcy przeglądarek często wprowadzają aktualizacje zawierające poprawki zabezpieczeń, jednak nie zawsze są one dostarczane na czas. Korzystanie z funkcji ochrony bankowości internetowej minimalizuje ryzyko ataku poprzez przeglądarkę dzięki dodatkowej, zabezpieczonej przeglądarce.

 • Próby wyłudzenia danych

Korzystanie z funkcji ochrony bankowości internetowej daje Ci pewność, że nikt nie wyłudzi Twoich danych, bo będziesz łączyć się tylko z wiarygodną witryną.

 • Bankowe konie trojańskie

Bankowe konie trojańskie to podstępne i niebezpieczne szkodniki. Gdy bankowy koń trojański dostanie się na urządzenie, czeka, aż połączysz się z witryną bankową. Gdy do tego dojdzie, przechwytuje Twoje poświadczenia podczas logowania w witrynie i wysyła je hakerowi.

Gdy korzystasz z funkcji ochrony bankowości internetowej, koń trojański ma znacznie trudniejszy dostęp do Twoich danych, ponieważ dodatkowo zabezpieczona przeglądarka  maskuje oznakowanie witryn, z którego korzysta większość koni trojańskich. Szkodnik nie widzi więc połączenia z bankiem i nie jest w stanie przechwycić informacji.

Korzystanie z ochrony bankowości internetowej, oprócz korzyści wynikających z zabezpieczenia przed powyższymi zagrożeniami, ma również wiele innych zalet:

 • mechanizmy ochronne działają automatycznie, w odpowiednim czasie i właściwym miejscu, dzięki czemu użytkownik ma pewność wzmocnionej ochrony bez podejmowania dodatkowych działań,
 • użytkownik może w każdej chwili sprawdzić, że mechanizm ochronny jest aktywny i prawidłowo działa. Zwykle informuje go o tym zmodyfikowane okno przeglądarki lub zmieniony format adresu URL,
 • elastyczne ustawienia pozwalają dostosować usługi ochrony bankowości internetowej do swoich potrzeb, np. włączenie lub wyłączenie zabezpieczonej przeglądarki dla określonych stron,
 • niektóre moduły ochrony bankowości internetowej pozwalają na zabezpieczenie nie tylko internetowych transakcji bankowych, ale i wszystkich innych działań w internecie.

Z jakimi problemami powinien radzić sobie dobry program do ochrony bankowości elektronicznej?

Ochrona bankowości internetowej dodaje jeszcze jedną warstwę zabezpieczeń podczas logowania do banku i wykonywania transakcji. Przydaje się w sytuacjach, kiedy zachodzi potrzeba zabezpieczenia poufnych danych podczas korzystania z bankowości elektronicznej. 

Kradzież danych wprowadzanych do przeglądarki lub danych zapisanych w systemie Windows może odbywać się na różne sposoby, dlatego dobrze opracowany program antywirusowy zapewniający bezpieczeństwo bankowości internetowej powinien radzić sobie z różnymi problemami. Przed czym powinien chronić dobry antywirus z ochroną bankowości?

 • Przechwytywanie schowka

Program zapewniający ochronę bankowości internetowej powinien chronić zawartość schowka systemowego przed przechwytywaniem jego zawartości i wysłaniem jej do hakera.

 • Podmiana schowka

Zawartość schowka systemowego powinna być chroniona również przed jej zmianą, np. podmienieniem skopiowanego numeru konta bankowego na inny.

 • Atak Man-in-the-middle

Program chroniący bankowość internetową powinien chronić przed mechanizmami znanymi z tzw. ataków Man-in-the-middle – wstawianiem kodu HTML i kodu JavaScript do stron internetowych, a także przechwytywaniem poufnych informacji ze stron internetowych zabezpieczonych certyfikatem SSL.

 • Trojany bankowe

To szkodniki stanowiące szczególne zagrożenie podczas korzystania z bankowości elektronicznej.

 • Wykonywanie zrzutów ekranu

Ochrona bankowości internetowej powinna obejmować również protekcję przed wykonywaniem przez złośliwe oprogramowanie zrzutów ekranu podczas korzystania z bankowości internetowej.

 • Modyfikowanie pliku HOSTS

Program chroniący bankowość internetową powinien zabezpieczać przed manipulowaniem zawartością pliku HOSTS systemu Windows.

 • Przeszukiwanie RAM-u

Poufne informacje, np. numery kart kredytowych, hasła, loginy lub numery kont bankowych hakerzy mogą wyodrębniać również z pamięci RAM. Program zapewniający bezpieczeństwo bankowości internetowej powinien chronić przed taką ewentualnością.

 • Wstrzykiwanie bibliotek DLL

Aby ochrona bankowości internetowej była niezawodna, wstrzykiwanie złośliwych plików DLL do procesów tzw. bezpiecznej przeglądarki lub środowiska wirtualnego lub procesów antywirusa powinno być niemożliwe.

 • Rejestrowanie klawiszy

Hakerzy często przejmują dane logowania za pomocą programów do przechwytywania naciśnięć klawiszy, zwanych keyloggerami. Dobry program chroniący bankowość elektroniczną powinien niwelować takie zagrożenia, np. proponując korzystanie z wirtualnej klawiatury podczas wprowadzania ważnych informacji.

Bezpieczne korzystanie z bankowości elektronicznej – skuteczne praktyki

Programy do ochrony bankowości internetowej zabezpieczają transakcje bankowe przez wieloma zagrożeniami, jednak zdarza się, że do utraty danych logowania dochodzi w wyniku nieostrożności i nierozsądnych zachowań samego użytkownika. Warto trzymać się podstawowych praktyk bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej, aby zminimalizować ryzyko własnego błędu. Oto nasze rady:

 • nigdy nie zapisuj haseł do kont bankowych na żadnym urządzeniu mającym dostęp do sieci – nawet jeśli tylko Ty z niego korzystasz,
 • zainstaluj program antywirusowy przeznaczony dla systemu, na którym pracujesz,
 • przechowuj hasła w bezpiecznym miejscu – najlepiej używaj w tym celu menedżera haseł,
 • uważaj na nietypowe wiadomości pochodzące rzekomo z banku lub innych instytucji. Bądź ostrożny przy otwieraniu linków zawartych w wiadomościach SMS-owych lub mailowych,
 • nie dokonuj transakcji bankowych, korzystając z ogólnodostępnego Wi-Fi,
 • każdorazowo wylogowuj się z bankowości internetowej lub mobilnej, gdy tylko zakończysz operacje finansowe,
 • zawsze patrz na adres logowania – sprawdzaj, czy zaczyna się od „https://”, a obok niego wyświetla się symbol zamkniętej kłódki,
 • regularnie – najlepiej raz na dobę – sprawdzaj stan swojego konta bankowego. Pomoże Ci to szybko zauważyć każdą podejrzaną operację,
 • nigdy nie instaluj pochopnie niesprawdzonych programów z internetu – w sieci znajduje się mnóstwo trojanów bankowych, które są ukrywane pod postacią zwykłych aplikacji.
 • do przeprowadzania transakcji bankowych używaj tylko zaufanych i dobrze zabezpieczonych urządzeń.

Więcej o bezpiecznych praktykach podczas płatności online możesz przeczytać tutaj.

Czy ochrona bankowości internetowej jest konieczna również na urządzeniach mobilnych?

Ochrona urządzeń mobilnych to w dalszym ciągu zaniedbywany obszar. Wielu użytkowników pamięta o instalacji antywirusa na swoim komputerze stacjonarnym czy laptopie, ale pomija smartfona czy tablet. Czasy, w których zabezpieczenie telefonu przed wirusami i innymi zagrożeniami nie było konieczne, minęły jednak bardzo dawno temu.

Obecnie ochrona telefonu i innych urządzeń mobilnych odpowiednim programem antywirusowym z funkcją ochrony bankowości internetowej może być nawet potrzebniejsza, niż w przypadku tradycyjnych komputerów. Telefon niejednokrotnie służy do dokonywania płatności o wiele częściej, niż komputer – zwłaszcza, jeśli korzystamy z jego pomocą z aplikacji bankowej. Smartfon jest więc łakomym kąskiem dla hakera – dlatego wiele programów wykradających dane hakerzy projektują np. na Androida. 

Nie bez znaczenia jest tu fakt, że telefon często służy również do autoryzacji transakcji, zazwyczaj poprzez SMS-a. Gdy cyberprzestępcy uda się doprowadzić do zainstalowania na telefonie złośliwego oprogramowania, szybko przejmie on kontrolę nad telefonem i uzyska dostęp także do SMS-ów od banku, które będą wysyłane na urządzenia wykorzystywane przez przestępców.

Aby mieć pewność, że Twoje konta w banku są bezpieczne, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swojego smartfona za pomocą programu antywirusowego sprawdzonej firmy – koniecznie z funkcją ochrony bankowości internetowej.

Czy Mac potrzebuje ochrony bankowości internetowej?

MacOS w dalszym ciągu jest rzadziej atakowanym systemem niż Windows. Nie znaczy to, że Mac jest całkowicie odporny na wszystkiego rodzaju ataki. W ostatnich latach ilość zakażeń szkodliwym oprogramowaniem na tych maszynach znacznie wzrosła, ponieważ oprogramowanie Apple nie jest idealne i posiada luki, które wykorzystują hakerzy.

Kwestia ochrony bankowości internetowej dotyczy użytkowników sprzętu z jabłuszkiem w takim samym stopniu jak osób posiadających komputery z Windowsem. Pod kątem technicznym  przeprowadzanie ataków na Maca jest tak samo możliwe, jak na Windowsa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że właściciele MacBooków to często bardziej majętne osoby, niż użytkownicy Windowsa, dlatego stanowią łakomy kąsek dla hakera. Przejęcie danych logowania do banku osoby korzystającej z MacBooka zwykle przynosi cyberprzestępcy spory zysk.

Nawet najbardziej fenomenalny system i największa ostrożność nie wykluczają ryzyka kradzieży Twoich danych bankowych. Właśnie dlatego użytkownicy komputerów Apple również potrzebują dodatkowej ochrony – programu antywirusowego, który rozpozna i zablokuje atak, zanim zdąży on zagrozić Twoim danym.

Wiele cenionych programów antywirusowych, np. Norton, Bitdefender, McAfee czy ESET posiadają swoją wersję dla komputerów MacOS. Przykładowo, program Norton Security Deluxe 2022 zapewnia takie same elementy ochrony zarówno dla komputerów PC, jaki i MacOS. Zapewnia on m.in. takie funkcje, jak bezpieczeństwo transakcji finansowych online i dodatkowa ochrona prywatnych danych przed nieautoryzowanym dostępem.

Jaki program do ochrony bankowości internetowej wybrać?

Wiele programów antywirusowych posiada specjalne komponenty do ochrony bankowości internetowej, które są dostępne pod różnymi nazwami np. “Bezpieczne pieniądze”, “Tryb bankowy”, “Safepay“ albo “Ochrona bankowości”. Większość z tych modułów jest bezpośrednio zintegrowana z pakietami bezpieczeństwa. Nie mogą więc być używane jako oddzielne oprogramowanie, ale jako element pakietu antywirusowego.

Ma to swoje uzasadnienie w tym, że do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa bankowości internetowej potrzebna jest nie tylko dodatkowo zabezpieczona przeglądarka czy wirtualna klawiatura, ale też skuteczna ochrona przed wirusami, końmi trojańskimi i innymi złośliwymi programami.

Funkcja ochrony bankowości internetowej dodaje jeszcze jedną warstwę zabezpieczeń podczas wykonywania transakcji online, jednak nie we wszystkich programach działa ona tak samo skutecznie. Niektóre programy ograniczają się tylko do podstawowych elementów ochrony bankowości internetowej i w rozbudowanych testach wypadają słabo.

Przykładowo, test oprogramowania do ochrony bankowości internetowej przeprowadzony w 2019 roku przez Fundację AVLab​ dla Cyberbezpieczeństwa wykazał, że wiele programów antywirusowych nie radzi sobie z ochroną bankowości. Bardzo słabo wypadł tu np. Windows Defender, który zdał tylko 2 z 11 przeprowadzonych testów. Niekwestionowanym liderem z kolei okazał się Norton Security, który uzyskał 100% wynik we wszystkich testach niezależnie od tego, czy włączone były ustawienia domyślne, czy też dokonano konfiguracji ustawień. Dobrze wypadły również takie programy, jak Panda (11/11 zdanych testów po konfiguracji ustawień), Bitdefender (10/11 zdanych testów po konfiguracji ustawień) oraz ESET (9/11 zdanych testów po konfiguracji ustawień).

Jak widzisz, kupując program antywirusowy, warto dokładnie przyjrzeć się proponowanym przez niego funkcjom, by mieć pewność, że rzeczywiście zapewni oczekiwaną ochronę. Zainstalowanie renomowanego programu antywirusowego, jak np. Norton, Panda, ESET, Bitdefender, McAfee czy AVG to bardzo dobry pomysł. 

Bankowość internetowa jest dobrodziejstwem naszych czasów. Pamiętaj jednak, że jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich finansów, dlatego powinieneś wykorzystać technologię do ich ochrony. My rekomendujemy korzystanie z funkcji ochrony bankowości internetowej, abyś miał pewność, że zrobiłeś wszystko, by chronić swoje konta bankowe.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?