środa, 21 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAVGAntywirusy a wykrywanie szkodliwych plików na komputerze

Antywirusy a wykrywanie szkodliwych plików na komputerze

Ośrodek AV-Comparatives przeprowadził szczegółowe badanie dotyczące zdolności wykrywania złośliwych plików w systemie przez programy antywirusowe.

file_detec_oct2014Najnowszy File Detection Test

Ten wyjątkowy test, przeprowadzany przez specjalistów AV-Comparatives, analizuje jedną, lecz niezwykle istotną funkcję oprogramowania chroniącego przed zagrożeniami komputerowymi – zdolność do wykrywania złośliwych plików w systemie. To jedno z najistotniejszych narzędzi, gwarantujących bezpieczeństwo urządzeń, zapisanych na nich danych oraz użytkowników, nie tylko podczas korzystania z Internetu. Dzięki niemu można bowiem zidentyfikować szkodliwe programy przeprowadzające ataki nie tylko z sieci i wykryć groźne pliki, które są już obecne w systemie.

Wykrywanie groźnych plików i brak fałszywych alarmów

Specjaliści z AV-Comparatives przeprowadzają File Detection Test co pół roku. Aktualne badanie, przeprowadzone w marcu 2015 r. na komputerach wyposażonych w system Windows 7 SP1 64-bit, dotyczyło 22 popularnych pakietów antywirusowych. Test przeprowadzono na najnowszych wersjach programów z ich ustawieniami domyślnymi, a wyszukiwanie szkodliwych plików odbywało się podczas standardowej procedury skanowania oferowanej przez pakiety. W czasie badania komputery miały stały dostęp do Internetu, dzięki czemu oprogramowanie mogło korzystać z usług dostępnych w chmurze.

Dla jak największej miarodajności testu specjaliści wykorzystali ponad 130 tys. próbek złośliwych programów. Wśród nich znalazły się najbardziej rozpowszechnione pliki zebrane w ciągu kilku miesięcy poprzedzających badanie.

Na ostateczne rezultaty File Detection Test, oprócz skuteczności w wykrywaniu groźnego oprogramowania zapisanego na komputerze, wpływ miała ilość zgłoszonych fałszywych alarmów (kiedy aplikacje uznały za szkodliwe te pliki, które są bezpieczne i pochodzą z pewnego źródła).

Najskuteczniejsze oprogramowanie antywirusowe

Testowane pakiety wypadły w tym teście bardzo dobrze – poziom detekcji ukrywających się na komputerze zagrożeń jest bardzo wysoki. Trzynaście spośród badanych programów osiągnęło ponad 99% skuteczność w wykrywaniu szkodliwych plików znajdujących się w systemie. Są to m. in. Avira Antivirus Pro, Kaspersky Internet Security, F-Secure Internet Security, Bitdefender Internet Security czy Quihoo 360 Antivirus.

W czasie skanowania zawartości komputerów użytkownicy mogą jednak spotkać się z uciążliwymi fałszywymi alarmami. Podczas testu okazało się jednak, że ich ilość nie jest aż tak duża, biorąc pod uwagę liczbę próbek z jakimi musiały się zmierzyć (ponad 130 tys.). Siedemnaście pakietów zgłosiło mniej niż 20 fałszywych alarmów (np. ESET Smart Security, Trend Micro Internet Security, Panda Free Antivirus, Bitdefender Internet Security, Kaspersky Internet Security, AVG Internet Security, BullGuard Internet Security czy F-Secure Internet Security). Niechlubnym wynikiem może pochwalić się natomiast program Baidu Antivirus, który 94 razy zgłosił fałszywy alarm.

Absolutnym rekordzistą jest Microsoft Security Essentials, który nie zgłosił żadnego fałszywego alarmu, jednak jednocześnie zajął ostatnie miejsce w rankingu wykrywania szkodliwych plików w systemie, uzyskując zaledwie 86,3% skuteczności.

Programami, które najlepiej zdały File Detection Test AV-Comparatives, osiągając najwyższy poziom skuteczności oraz najmniejszą liczbę fałszywych alarmów są Kaspersky Internet Security (99,9% i 9), Bitdefender Internet Security (99,7% i 9), i Fortinet FortiClient (99,6% i 6).

 

Źródło: av-comparatives.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?