niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPanda SecurityBezpieczeństwo online w 2016 roku

Bezpieczeństwo online w 2016 roku

Producent oprogramowania antywirusowego Panda Security przedstawił swoje prognozy dotyczące bezpieczeństwa internetowego w 2016 roku.

Jeszcze więcej ataków i nowych zagrożeń online

bezpieczenstwo-2016-w-pandyJeden ze światowych liderów w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego – Panda Security – ogłosił swoje przewidywania dotyczące bezpieczeństwa IT w rozpoczynającym się roku. I niestety prognozuje on wzrost ilości zagrożeń i nowych próbek złośliwych programów, które będą bezpośrednio dotykać użytkowników prywatnych, małych firm oraz dużych korporacji. I to mimo, że w minionym roku mieliśmy do czynienia z rekordową liczbą 230 tysięcy nowych próbek dziennie!

Cyberprzestępcy nadal nie będą ustawać w poszukiwaniu skuteczniejszych sposobów na zaatakowanie jak największej liczby użytkowników, przy jednoczesnym osiągnięciu jak największego zysku. Nadal prognozowana jest więc większa liczba ataków, zarówno bezpośrednich, jak i masowych, również za pośrednictwem sieci komórkowych. Najbardziej zagrożeni będą właściciele urządzeń przenośnych z Android – najpopularniejszym systemem operacyjnym na rynku. Co więcej, zmieniać się będą typy zagrożeń dla smartfonów i tabletów – przewidywana jest bowiem większa ilość ataków wykorzystujących rootkity, które potrafią skutecznie ukrywać się w systemie i są jeszcze trudniejsze do zidentyfikowania i usunięcia przez oprogramowanie antywirusowe.

Specjaliści Panda informują też, że w 2016 roku przewidywany jest wzrost liczby ataków wykorzystujących luki w JavaScript oraz Powershell – narzędzia wbudowanego w system Windows 10, pozwalającego na wykonywanie wszystkich skryptów.

Internet Rzeczy i płatności online na celowniku

Rok 2016 ma być okresem gwałtownego rozwoju Internetu Przedmiotów i łączenia rekordowej liczby urządzeń z globalną siecią. Mając na uwadze to zjawisko, cyberprzestępcy będą doskonalić swoje metody ataków na nie, czego przedsmak mogliśmy poznać w minionym roku w przypadku ataków na oprogramowanie samochodów.

Nadal warto skupić się też na właściwej ochronie podczas dokonywania transakcji finansowych, dokonywanych zwłaszcza za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Ataki na bankowość internetową czy serwisy płatnicze będą najpopularniejszym sposobem cyberprzestępców na szybką i bezpośrednią kradzież pieniędzy.

Przewidywane są także liczne ataki na firmy, w tym korporacje o globalnym zasięgu, których celem będzie kradzież poufnych danych (np. finansowych, planów rozwoju, a nawet informacji dotyczących ich klientów) oraz próby uzyskania okupu za ich zwrot, co szczególnie może zaszkodzić ich reputacji, nadszarpnąć zaufanie ich klientów oraz narazić na poważne straty finansowe.

 

Źródło: pandasecurity.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?