wtorek, 20 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyPoufność haseł internetowych

Poufność haseł internetowych

Laboratorium Kaspersky opublikowało raport dotyczący korzystania przez internautów z haseł do ich kont online.

Zachowaj hasła internetowe dla siebie

security-8Mimo nieustających ostrzeżeń i wskazówek o potrzebie stosowania właściwych środków bezpieczeństwa w Internecie, użytkownicy nadal podejmują ryzykowane zachowania, ułatwiające cyberprzestępcom dostęp do ich najbardziej wrażliwych danych. Brak zalecanej ochrony dotyczy także tak oczywistej sfery, jak właściwe obchodzenie się oraz przechowywanie haseł i loginów do kont online. Okazuje się bowiem, że zgodnie z najnowszą ankietą przeprowadzoną przez jednego z czołowych producentów oprogramowania antywirusowego – Kaspersky Lab, niemal połowa internautów (44%) przyznaje, że udostępnia swoje hasła innym osobom oraz pozostawia je zapisane w taki sposób, że są widoczne dla innych. Niewiele mniejsza jest grupa użytkowników, która swobodnie dzieli swoje hasła z innymi członkami rodziny (33%). Internauci udostępniają te dane także przyjaciołom (11%), a nawet kolegom (6%).

Dodatkowym niebezpieczeństwem okazuje się być także korzystanie z jednego adresu e-mail do wszystkich swoich potrzeb przez 38% ankietowanych. W razie przejęcia hasła niepowołane osoby mogą bowiem uzyskać dostęp do wszelkich informacji dotyczących aktywności online.

Silne hasła dla wszystkich kont

Uczestnicy badania Kaspersky Lab twierdzili również, że silnych, skomplikowanych i trudnych do rozszyfrowania haseł wymagają najbardziej wrażliwe obszary aktywności internetowej – bankowość online (54%), poczta elektroniczna (44%) czy serwisy social media (24%). Co zaskakujące, mniejszą wagę przywiązują oni do stron sklepów czy płatności online, choć przyznają, że również potrzebują one odpowiednio mocnego hasła. Tylko 29% respondentów uważa serwisy zakupów internetowych za ważne, jednak 38% uznało za uzasadnione stworzenie w nich silnego hasła. Jeszcze niższy wskaźnik odnotowano w przypadku systemów płatności online – tylko 23% traktuje je jako cenne, zaś 29% zgadza się, że potrzebują one silnych haseł.

Niepokojący jest także fakt, że pomimo uznania przez niemal 1/3 ankietowanych potrzeby stosowania skomplikowanych haseł dostępu do serwisów służących do przeprowadzania transakcji finansowych, to nadal 29% z nich uważa za zbędną dodatkową ochronę podczas korzystania z nich, opierając się na środkach bezpieczeństwa oferowanych przez portale.

Oczywiście nawet najbardziej skomplikowane hasła nie spełnią swojej roli, jeśli są widoczne dla innych użytkowników lub wymieniane z innymi osobami. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa ich używania i przechowywania zmniejsza ryzyko dostania się ich w niepowołane ręce, a co za tym idzie – wykorzystania osobistych i finansowych informacji oraz przejętych kont i tożsamości przez cyberprzestępców.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?