niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBiznesInneBezpieczne korzystanie z bankowości internetowej

Bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” custom_margin=”-46px|auto||auto||” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_text _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”]

Komputer powoli przestaje kojarzyć się głównie z grami i sposobem na spędzanie wolnego czasu przez dzieci. O wiele częściej służy do pracy – szczególnie, gdy praca zdalna na stałe wpisała się w słownik pracowniczy – lub załatwiania innych spraw w Internecie. Rzadko kiedy wybieramy się na pocztę, by stać w kolejkach i opłacać rachunki lub wykonywać przelewy. O wiele bardziej lubimy wykonywać te czynności za pośrednictwem sieci. Pojawia się tu zasadniczy problem, a jest nim, jak zwykle, bezpieczeństwo korzystania z bankowości internetowej.

Bankowość w sieci

Bankowość internetowa to wygodny sposób na zarządzanie Twoim budżetem i transakcjami. Dzięki dostępowi do Twojego konta z poziomu wyszukiwarki na komputerze i za pośrednictwem aplikacji na smartfonie, możesz wykonywać przelewy, sprawdzać stan konta, a także korzystać z innych usług bankowych (nawet wziąć kredyt).

Korzystanie z bankowości elektronicznej jest szybkie, sprawne i wygodne, ale nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwie. Aby o nie zadbać, najlepiej stosować się do kilku złotych zasad, które uchronią Cię przed cyberprzestępstwami.

Uważaj na maile od oszustów

Jeśli nie chcesz aby Twoje hasło i login trafiły w niepowołane ręce, to nigdy nie odbieraj i nie odpowiadaj na maile, które zostały rzekomo wysłane do Ciebie przez bank i w których jesteś proszony o podanie poufnych informacji. Fakt jest taki, że banki nigdy czegoś takiego nie robią, więc jeśli na Twoją skrzynkę trafi taki mail, to możesz być w 100% pewien, że jest to oszustwo.

Oszuści oprócz wykorzystywania nazwy banku stosują również logo i identyfikację kolorystyczną łudząco podobną do Twojego banku. Wszystko po to, aby Cię nabrać, czyli złowić – stąd nazwa tego procederu, czyli phishing. Pamiętaj także, by nie naciskać żadnych odnośników w takim mailu, ponieważ w ten sposób najłatwiej zainfekujesz swój komputer. Więcej porad, jak bezpiecznie korzystać z poczty umieściliśmy w artykule: “Co zrobić, jeśli ktoś włamał się do Twojej skrzynki e-mail?

Zawsze patrz na adres logowania

Większość użytkowników bankowości internetowej wchodzi na swoje konta, nie wpisując całego adresu banku, ale wpisując jego nazwę w wyszukiwarkę. Takie działanie niesie ze sobą niebezpieczeństwo otwarcia strony, która jest praktycznie identyczna jak strona banku, ale w rzeczywistości służy do kradzieży danych logowania. To szczególnie niebezpieczne ze względu na fakt, że fałszywy adres może wyświetlić się pierwszy w wynikach wyszukiwania – jako reklama.

Jak upewnić się, że znalazłeś się na właściwej stronie i nie trafiłeś pod fałszywy adres?

W tym celu trzeba zwrócić uwagę, czy adres witryny, na której się logujesz, zaczyna się od „https://”, a obok niego wyświetla się symbol zamkniętej kłódki. Jeśli tak jest, to znak, że jesteś na prawdziwej stronie logowania. Jeśli nie, to padłeś ofiarą oszustwa i pod żadnym pozorem nie wpisuj tam loginu ani hasła! Najlepiej od razu wyjdź z tej strony. Aby ta metoda była skuteczna, należy wyrobić w sobie nawyk każdorazowego sprawdzania adresu logowania. Choć może to wydawać się dosyć niewygodne, to nauczysz się tego szybciej niż myślisz. Alternatywą dla leniwych jest zapisanie adresu bankowości internetowej na kartce i wpisywanie go za każdym razem w przeglądarce albo skorzystanie z menedżera haseł dostępnego już w większości programów antywirusowych.

Stosuj najlepsze programy antywirusowe

Bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej nie jest możliwe, jeśli na Twoim komputerze nie został zainstalowany odpowiednio wydajny program antywirusowy. O tym, jakimi kryteriami warto kierować się przy wyborze, możesz przeczytać w naszym najnowszym rankingu antywirusów. Na rynku znajdziesz szeroki wachlarz propozycji, wśród których na szczególną uwagę zasługują takie antywirusy jak Norton, ESET, czy Bitdefender. Godne uwagi są także Panda i AVG. Oprócz podstawowej ochrony antywirusowej zaawansowane programy zabezpieczające oferują rozwiązania dedykowane do ochrony bankowości internetowej.

#Przykład 1 – ESET Internet Security

Jeden z najpopularniejszych antywirusów, ESET Internet Security, oferuje zestaw narzędzi chroniących Ciebie od momentu, gdy trafisz na stronę banku. Program otwiera specjalne i odrębne okno przeglądarki, które jest zabezpieczone przed próbami przechwycenia Twoich danych logowania. W oknie dezaktywowane są wszystkie dodatki, np. pasek narzędzi, co gwarantuje wzmocnioną ochronę. Ponadto szyfruje komunikację między witryną banku a klawiaturą, co sprytnie zwodzi keyloggery. Ponadto, ESET Internet Security chroni Cię przed pułapkami phishingowymi oraz botnetami, które mogą zaatakować serwer Twojego banku.

#Przykład 2 – Bitdefender Internet Security

W podobny sposób działa funkcja SafePay w Bitdefender Internet Security. Jeśli ją aktywujesz, to przy każdym wejściu do banku strona logowania będzie wyświetlana w oddzielnej bezpiecznej przeglądarce. Wpisując swój login i hasło w tym miejscu masz pewność, że Twoje dane nie zostaną wykradzione, przechwycone i że nikt nie wykona nieautoryzowanego zrzutu z Twojego ekranu. Możesz też użyć wirtualnej klawiatury podczas wpisywania swoich danych, aby zagwarantować sobie maksymalne bezpieczeństwo. SafePay automatycznie aktywuje też VPN, jeśli łączyć się z siecią za pośrednictwem Wi-Fi.

Stosowanie najlepszych antywirusów to pewność, że Twoje dane nie zostaną zhakowane w chwili logowania i że będziesz mógł korzystać z bankowości w sposób wygodny, szybki i bezpieczny. Oczywiście pod warunkiem, że postawisz na oryginalne, najlepiej płatne oprogramowanie z aktualną bazą wirusów i narzędzi chroniących.

Korzystaj tylko z zaufanych urządzeń

Ta zasada jest bezpośrednio związana z rolą programów antywirusowych. Otóż korzystając z bankowości internetowej na Twoim komputerze stacjonarnym, tablecie, laptopie lub smartfonie masz pewność, że urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone i że nie ma na nim programów szpiegujących i wirusów. Jeśli jednak korzystasz z obcego i niesprawdzonego komputera, to takiej pewności nie możesz mieć. Oczywiście, możesz sprawdzić, czy jest na nim zainstalowany antywirus i zapytać o to właściciela, ale stuprocentowej pewności nie uzyskasz nigdy. Takie, wydawałoby się podstawowe środki ostrożności są dodatkowo utrudnione, gdy wykonujesz transakcje bankowe na komputerach publicznych. Dlatego też należy za wszelką cenę unikać wchodzenia na konto internetowe banku z innych urządzeń niż Twoje własne.

Nie zapomnij o połączeniu internetowym

Jeśli masz w ręku własne, sprawdzone urządzenie, to jeszcze nie znak, że jesteś całkowicie bezpieczny. Kolejnym bardzo istotnym parametrem mającym wpływ na Twoją ochronę jest rodzaj połączenia internetowego z jakiego aktualnie korzystasz. Jeśli jest to Twoja domowa sieć Wi-Fi lub sieć kogoś bliskiego, to nie ma powodu do obaw. Co innego, jeśli musisz wykonać szybki przelew internetowy, będąc w kawiarni lub na stacji kolejowej. Wtedy zawsze istnieje ryzyko, że ktoś podejrzy Twoje dane. Dobrze o tym pamiętać i w takich sytuacjach w miejsce otwartych hot-spotów używać własnego pakietu transferu danych.

Cyklicznie zmieniaj hasła i korzystaj z dwustopniowej weryfikacji

Na koniec pozostawiliśmy kwestię najbardziej podstawową, czyli Twoje hasło do banku. Choć pewnie to już wielokrotnie słyszałeś i czytałeś, to jednak warto to powtórzyć: im bardziej złożone hasło, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś je zhakuje. W przypadku dostępu do banku warto naprawdę się postarać i stworzyć hasło złożone z wielu symboli i zawierające małe i duże litery, cyfry, a także ciągi znaków, które trudno odgadnąć znając inne dane na Twój temat, np. imię psa, kogoś z rodziny, etc. Wykluczone jest stosowanie takiego samego hasła do bankowości internetowej jak do innych usług i serwisów, z których korzystasz. Jeśli przeraża Cię konieczność zapamiętania dwudziesto znakowego hasła, to zawsze możesz skorzystać z menedżera haseł – również dostępnego w wielu programach antywirusowych.

O ile dwustopniowa weryfikacja (potwierdzenie logowania czy też wykonania transakcji za pomocą aplikacji mobilnej banku lub SMSem) stała się w większości banków obowiązkiem i wielu z nas zdążyło się do tego przyzwyczaić, tak nadal problemem jest pamiętanie o systematycznej zmianie hasła. Taką czynność powinieneś wykonywać przynajmniej raz na 2-3 miesiące. Hasło musi być unikalne i silne. Takie działanie znacząco utrudni cyberprzestępcom próby dostępu do Twojego systemu transakcyjnego.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?