piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyCzy Menedżer Haseł Google jest bezpieczny?

Czy Menedżer Haseł Google jest bezpieczny?

Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych w internecie? O tym, że silne i unikalne hasło jest podstawą ochrony posiadanych kont, wie niemal każdy. W praktyce bywa jednak różnie – wiele osób w dalszym ciągu używa domyślnych haseł lub tworzy jedno hasło dla wszystkich kont, jakie posiada.

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa doskonale wiedzą, że zapamiętanie dużej ilości silnych, unikalnych haseł może być kłopotliwe. Z pomocą przychodzą menedżery haseł – programy, które dają możliwość zapisywania loginów i haseł, automatyzując proces logowania. Część z nich jest oparta na przeglądarkach, inne stanowią autonomiczne programy.

Menedżer Haseł Google to program oparty na przeglądarce, który zapewnia integrację z wieloma usługami, co sprawia, że wielu użytkowników chętnie korzysta z tego rozwiązania. Ta funkcja jest bardzo wygodna, jednak stwarza również pewne zagrożenia bezpieczeństwa.

Dowiedz się, jak działa Menedżer Haseł Google, jakie są jego wady i zalety i czy istnieją programy, które lepiej poradzą sobie z zadaniem bezpiecznego przechowywania haseł.

Menedżer Haseł Google – jak działa?

Menedżer Haseł Google to program, który umożliwia Ci korzystanie z wielu różnych haseł bez konieczności ich zapamiętywania czy zapisywania w zeszycie. Przechowuje on hasła za Ciebie. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto Google, a poświadczenia nazw użytkownika i haseł będą wprowadzane za pomocą jednego kliknięcia.

Menedżer Haseł Google to wygodne i bardzo łatwe w użyciu rozwiązanie. Zapisywanie haseł odbywa się w prosty sposób i nie wymaga od użytkownika żadnych skomplikowanych działań:

  • Gdy odwiedzasz stronę internetową lub włączasz aplikację, która wymaga podania danych logowania, przeglądarka automatycznie pyta, czy chcesz zapisać hasło. Aby zapisać hasło do witryny lub aplikacji, kliknij Zapisz. Jeśli na swoim urządzeniu logujesz się na więcej niż jednym koncie Google, możesz wybrać, na którym koncie ma zostać zapisane hasło.
  • Gdy następnym razem odwiedzasz tę stronę, Menedżer Haseł Google automatycznie wypełnia formularze internetowe za Ciebie, dzięki czemu nie musisz pamiętać haseł i podejmować żadnych działań.

Zapisanymi hasłami możesz zarządzać, korzystając z na passwords.google.com lub Ustawień na Androidzie. 

Z haseł zapisanych na koncie Google możesz korzystać na różnych urządzeniach. Wystarczy, że włączysz synchronizację w Chrome na Androidzie lub zalogujesz się w Chrome na komputerze.

Wady i zalety Menedżera Haseł Google

Menedżer Haseł Google to program korzystający z zaawansowanych metod szyfrowania do przechowywania Twoich haseł, dlatego nikt – nawet Google – nie może zobaczyć Twojego hasła. Teoretycznie oznacza to, że nawet jeśli hakerzy przejmą Twoje dane logowania, nie będą w stanie ich odszyfrować.

Niestety, Menedżer Haseł Google w porównaniu z samodzielnymi menedżerami haseł ma ograniczone funkcje, a także jest mniej bezpieczny. Poznaj zalety i wady Menedżera Haseł Google.

Menedżer Haseł Google – zalety:

  • Wygodny w użyciu

Menedżer Haseł Google nie wymaga od Ciebie żadnych dodatkowych działań – np. ręcznego kopiowania i wklejania danych konta i haseł z aplikacji do witryny. Wykonuje całą pracę za Ciebie, oszczędzając Twój czas.

  • Działa na różnych urządzeniach

Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto Google, a możesz korzystać z zapisanych haseł na każdym urządzeniu – laptopie, komputerze stacjonarnym, telefonie czy tablecie.

  • Umożliwia generowanie haseł

Korzystając z Google, możesz użyć funkcji generowania hasła. Wystarczy, że klikniesz w pole tekstowe hasła i wybierzesz Zaproponuj silne hasło. Następnie, kliknij Użyj sugerowanego hasła. Wygenerowane hasło zostanie automatycznie zapisane na koncie Google.

  • Darmowy

Aby korzystać z Menedżera Haseł Google, nie musisz ponosić żadnych kosztów.

Menedżer Haseł Google – wady:

  • Brak możliwości korzystania z innych przeglądarek

Menedżer Haseł Google działa tylko w przeglądarce Chrome. Jeśli używasz innej przeglądarki lub kilku innych przeglądarek, np. Firefox, Edge czy Opera, nie masz możliwości korzystania z niego. Może to przysporzyć trudności, zwłaszcza jeśli zapiszesz w menedżerze hasła do wielu różnych kont.

  • Nie w pełni bezpieczny

Menedżer Haseł Google twierdzi, że hasła wszystkich użytkowników są zaszyfrowane, jednak nie posiada dodatkowych funkcji bezpieczeństwa. Niestety, głównym celem przeglądarki pozostaje pomoc w znajdowaniu informacji online, a nie ochrona Twoich danych logowania.

  • Ograniczone funkcje

Menedżer Haseł Google szyfruje Twoje hasła, jednak nie jest w stanie określić, czy potrzebuje ono wzmocnienia. Nie jest w stanie wykryć haseł używanych ponownie w kilku witrynach. Co prawda, Google wprowadziło jakiś czas temu funkcję sprawdzania haseł pod kątem wycieków danych, jednak nie jest to jeszcze pełna funkcjonalność odnośnie bezpieczeństwa.

  • Ryzyko przejęcia konta

Pamiętaj, że Menedżer Haseł Google nie jest chroniony żadnym dodatkowym hasłem – aby z niego korzystać, wystarczy zalogować się na swoje konto Google. Z tego względu korzystanie z niego wiąże się z dużym ryzykiem. Jeśli Twoje konto Google zostałoby pomyślnie przejęte przez hakerów, uzyskają oni również dostęp do wszystkich Twoich haseł.

W jakich sytuacjach Menedżer Haseł Google się nie sprawdzi?

Menedżer Haseł Google spełnia swoją główną funkcję – sprawia, że wszystkie hasła są przechowywane w jednym miejscu. Niestety, nie sprawdzi się on we wszystkich sytuacjach.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas korzystania z bankowości internetowej oraz wszystkich kont, za których pośrednictwem dokonujesz płatności – np. serwisów aukcyjnych i sprzedażowych, sklepów internetowych itp.

Zapisywanie haseł do bankowości elektronicznej i innych stron związanych z płatnościami nie jest szczytem bezpieczeństwa. Ryzyko utraty tych danych w przypadku menedżera haseł opartego na przeglądarce jest zbyt duże, by je podejmować. Dużo bezpieczniejsze będzie w tym wypadku korzystanie z samodzielnego menedżera haseł. Dobrą opcją jest tu wybór programu antywirusowego, który będzie posiadał w pakiecie nie tylko menedżer haseł, ale też wewnętrzną dedykowaną przeglądarkę do ochrony bankowości.

Programy antywirusowe posiadające moduł ochrony bankowości internetowej to najlepsza opcja chroniąca Twoje finanse w sieci. Skorzystasz tu z wielu funkcji, takich jak zabezpieczenie podczas logowania, ochrona antyphishingowa, automatyczne wypełnianie danych karty kredytowej, wirtualna klawiatura czy blokowanie przechwytywania danych – wszystko z zachowaniem najwyższych wymogów bezpieczeństwa.

Samodzielny menedżer haseł – najbezpieczniejsze rozwiązanie

Samodzielne menedżery haseł to narzędzia niepowiązane bezpośrednio z przeglądarką. Są to produkty sprzedawane przez zewnętrzne firmy. Mogą stanowić część pakietu antywirusowego, dzięki czemu uzyskujesz jednorazowo ochronę na wielu płaszczyznach.

Tego typu menedżery haseł są wiele bardziej funkcjonalne i innowacyjne w porównaniu do menedżerów haseł opartych na przeglądarce, takich jak Menedżer Haseł Google. Samodzielne menedżery haseł mogą zapisywać nazwy użytkownika, hasła i inne poufne dane (takie jak np. dane karty kredytowej) za pomocą przechowywanie w chmurze lub na urządzeniu lokalnym.

Oba rozwiązania mają swoje zalety – menedżery haseł oparte na chmurze mogą być używane na wielu różnych urządzeniach i systemach, a te, które przechowują dane lokalnie, działają bez połączenia z internetem. Menedżery przechowujące hasła lokalnie to również najwyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ nie wykorzystują w tym celu serwera, do którego hakerzy łatwiej mogą się dostać.

Odrębny menedżer haseł, będący np. częścią pakietu antywirusowego, posiada świetne funkcje bezpieczeństwa – oprócz szyfrowania danych opiera się również na haśle głównym, a często nawet na uwierzytelnieniu dwuskładnikowym. Wiele menedżerów haseł tego typu jest w stanie monitorować ciemną sieć w celu sprawdzenia, czy Twoje dane nie wyciekły (np. Norton), przeprowadza regularne testy silnych haseł i posiada inne przydatne narzędzia, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. Mogą również generować dziesiątki silnych i unikalnych haseł, poprawiających poziom bezpieczeństwa Twoich kont w internecie.

Menedżery haseł działające jako odrębne programy posiadają ponadto wiele przydatnych dodatków, które jeszcze bardziej zwiększą Twój poziom bezpieczeństwa – np. VPN, ochronę bankowości itp. Niektóre programy, np. Norton, umożliwiają bezproblemowe działanie i współpracę funkcji ochrony bankowości oraz menedżera haseł.

Jedyną niedogodnością, jaką napotkasz przy tego typu menedżerach haseł, jest fakt, że zazwyczaj wymagana jest płatność. Weź jednak pod uwagę, że nie musisz kupować wielu osobnych programów, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Wystarczy jeden dobry pakiet antywirusowy zawierający menedżer haseł. Wraz z nim otrzymasz cały wachlarz funkcji, które zabezpieczą Twój sprzęt przed zagrożeniami różnego typu.

Pamiętaj –  jeśli planujesz używać menedżera haseł w dłuższej perspektywie, zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup wersji płatnej. Opracowanie zaawansowanej technologii wymaga czasu, wysiłku i pieniędzy. Z tego względu większość najlepszych i najbezpieczniejszych opcji zazwyczaj wymaga opłaty.

Aby wybrane rozwiązanie było skuteczne, radzimy postawić na rozwiązania sprawdzonych marek, takich jak wspomniany już wcześniej Norton, a także Bitdefender, Panda, ESET, McAfee lub AVG. To firmy, które posiadają wieloletnie doświadczenie i zasłużone zaufanie klientów.

Podsumowanie

To, czy wybierzesz Menedżer Haseł Google, czy też postawisz na rozwiązanie znanych firm antywirusowych, zależy od Ciebie. Menedżer Haseł Google może być bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu i zapewnia stosunkowo dobry (choć nie najlepszy) poziom bezpieczeństwa.

Znając cechy obu typów rozwiązań, jesteś w stanie określić, który z nich będzie dopasowany do Ciebie pod kątem bezpieczeństwa, funkcjonalności, kosztów, a także wygody użytkowania. Jeśli jednak pracujesz z dużą ilością poufnych i wrażliwych informacji, polecamy zainwestowanie w wysokiej jakości menedżera będącego częścią pakietu antywirusowego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?