niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPanda SecurityChroń swoje urządzenia i dane podczas wyjazdu

Chroń swoje urządzenia i dane podczas wyjazdu

Dla wszystkich, którzy urlop mają jeszcze przed sobą – kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa urządzeń mobilnych od Panda Security.

Zadbaj o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych przed podróżą

Chroń swoje urządzeniaPrzed wakacyjnym wyjazdem warto pamiętać nie tylko o zabezpieczeniu swojego domu przed kradzieżą. W dobie rozwoju technologii cyfrowych i stałej obecności w sieci należy też podjąć inne środki bezpieczeństwa, o czym przypominają specjaliści Panda Security.

Wyjazd bez smartfona w kieszeni? Niemożliwe. Przed podróżą przygotuj go jednak na najgorszy scenariusz, a uchronisz się przed groźnymi następstwami jego utraty. Zainstaluj aplikację lub kompleksowe rozwiązanie antywirusowe umożliwiające zlokalizowanie urządzenia, jego zdalne wyłączenie lub usunięcie cennych danych.

Jeśli zdecydujesz się również na wzięcie laptopa, nie zapomnij o przygotowaniu kopii zapasowej danych – to najlepszy ratunek w przypadku kradzieży lub uszkodzenia sprzętu, umożliwiający odzyskanie dokumentów i danych zapisanych w jego pamięci. Komputer również powinien zostać wyposażony w pakiet zabezpieczający, zaś zainstalowane na nim oprogramowanie – zaktualizowane do najnowszej dostępnej wersji.

Próby oszustw i ataków phishingowych

Choć trudno się oprzeć, to nie warto też informować w sieciach społecznościowych o planowanym wyjeździe, a przynajmniej nie udostępniać zbyt wielu szczegółów wakacyjnych podróży. Taka wiadomość to właściwie zaproszenie złodzieja do pustego mieszkania lub domu. Swoimi najlepszymi wspomnieniami z urlopu wystarczy podzielić się po powrocie. Nie wystarczy jednak ograniczyć publikacje na popularnych portalach społecznościowych, należy również wyłączyć GPS w zabieranym w podróż urządzeniu mobilnym. Jego współrzędne mogą bowiem zostać upublicznione i przejęte przez przestępców wykorzystujących złośliwe aplikacje.

Okres wakacyjny sprzyja też licznym próbom oszustw i wyłudzeń danych oraz pieniędzy użytkowników. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do wiadomości przychodzących na naszą skrzynkę mailową. Cyberprzestępcy, kierując się pozyskanymi podczas przeglądania stron www informacjami, mogą przesyłać e-maile o interesujących nas kierunkach podróży lub atrakcyjnych ofertach wyjazdów, zawierające złośliwe oprogramowanie phishingowe i mające na celu przejęcie najwrażliwszych danych, np. haseł logowania do bankowości online.

Kierowanie się tymi kilkoma zasadami nie jest czasochłonne ani trudne, może natomiast uchronić nas przed wieloma problemami i zagrożeniami oraz pozwoli cieszyć się spokojnymi i bezstresowymi wakacjami.

 

Źródło: pandasecurity.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?