poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyKolejny wzrost liczby ataków finansowych

Kolejny wzrost liczby ataków finansowych

Laboratorium Kaspersky w najnowszym raporcie potwierdza wzrost liczby internetowych ataków finansowych w II kwartale 2016 roku.

Miliony prób ataków online na całym świecie

klp_statystyki Specjaliści Kaspersky Lab, po analizie danych pochodzących z ich aktywnego oprogramowania antywirusowego stosowanego na całym świecie, przedstawili raport dotyczący zagrożeń finansowych online w drugim kwartale 2016 roku. W ciągu tego okresu pakiety ochronne zablokowały ponad 1,1 miliona prób ataków finansowych na ich użytkowników. Oznacza to kolejny wzrost ich liczby o 15,6% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Zgodnie z wynikami badań, programy Kaspersky zablokowały w sumie niemal 172 miliony prób ataków, z którymi musiał zmierzyć się co piąty właściciel komputera PC na całym świecie.

Jednym z powodów tego zjawiska jest rozwój współpracy pomiędzy twórcami złośliwego oprogramowania. Prym wciąż wiodą trojany bankowe, będące jednymi z najgroźniejszych i najbardziej podstępnych zagrożeń, z jakimi spotykają się Internauci. To one są odpowiedzialne między innymi za ataki phishingowe, polegające na zwabieniu użytkowników na zainfekowane lub fałszywe strony internetowe w celu kradzieży najwrażliwszych danych osobowych – haseł i loginów kont bankowych czy numery kart płatniczych.

Gdzie najbezpieczniej?

Według statystyk Kaspersky, najbardziej narażeni na ataki finansowe w ostatnim kwartale byli mieszkańcy Turcji – 3,45% użytkowników produktów Kaspersky w tym kraju była celem ataków przez ten rodzaj złośliwego oprogramowania. Na drugim miejscu znalazła się Rosja (2,9%), zaś na trzecim – Brazylia (2,6%). Najbezpieczniej mogą czuć się natomiast mieszkańcy Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii, gdzie mniej niż 0,5% użytkowników komputerów zetknęło się z atakami finansowymi.

Źródła wszystkich typów zagrożeń znajdują się w 191 krajach świata, lecz 81% z nich pochodziło zaledwie z 10 państw. Na ich czele znajdują się Stany Zjednoczone (35,4%), Rosja (10,3%) i Niemcy (8,9%). Najbezpieczniejszymi krajami do aktywności online są Kanada, Rumunia i Belgia, zaś największe ryzyko zainfekowania złośliwym oprogramowaniem dotyczy mieszkańców Azerbejdżanu, Rosji i Chin.

Aby uniknąć infekcji i ataków, a także ich poważnych następstw, eksperci laboratorium Kaspersky zalecają stosowanie solidnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa internetowego, bieżące aktualizowanie zainstalowanego oprogramowania, regularne skanowanie całego systemu urządzenia oraz zachowanie rozwagi podczas korzystania z sieci, przede wszystkim powstrzymywanie się od wprowadzania danych osobowych w razie jakichkolwiek podejrzeń lub niepewności co do bezpieczeństwa stron www.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?