niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoCo zrobić w przypadku kradzieży telefonu?

Co zrobić w przypadku kradzieży telefonu?

Czy pamiętasz, kiedy ostatnio spędziłeś dzień bez telefonu? Jeśli nie jesteś sobie w stanie przypomnieć, nie odstajesz od reszty społeczeństwa – według raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z telefonii komórkowej korzysta 93,1 % użytkowników prywatnych i 97,4 % firm. Telefony stały się niezbędnym narzędziem komunikacji prawie każdego człowieka.

Pamiętaj jednak, że telefonowanie i SMS-y to tylko jedna z wielu funkcji, jakie proponują współczesne urządzenia. Na smartfonie przechowujesz wiele prywatnych danych – zdjęć, dokumentów, notatek. Używasz go do przeglądania stron internetowych, robienia zakupów online, zdjęć, publikowania relacji w mediach społecznościowych, robienia przelewów, a nawet płacenia za towary w sklepie. Zgubienie lub kradzież telefonu w takim wypadku wiąże się więc z utratą prywatnych informacji i wynikającymi z tego konsekwencjami, m.in. utratą środków z konta bankowego.

Chcesz zabezpieczyć swoje dane na wypadek kradzieży? A może właśnie straciłeś telefon? Aby się chronić, musisz działać szybko. Skorzystaj z naszej listy i dowiedz się, co należy zrobić.

 1. Zablokuj kartę SIM

Pierwsze co powinieneś zrobić, to niezwłocznie skontaktować się ze swoim operatorem sieci komórkowej i zgłosić utratę sprzętu. Aby zablokować kartę SIM, możesz udać się do salonu lub zadzwonić na infolinię, a w wypadku niektórych sieci (np. Orange) możesz to zrobić również online, logując się na swoje konto.

Blokada SIM ochroni Cię przed obciążeniem kosztami połączeń wykonanych przez złodzieja za pomocą skradzionego smartfona. Jeśli używałeś aplikacji, które umożliwiały płatność w powiązaniu z numerem telefonu (np. za bilety lub parking), blokada SIM sprawi, że nie będą działać, co zabezpieczy Cię przed kolejnymi kosztami. Zablokowanie karty uniemożliwi również złodziejowi opłacenie nią wysokiego rachunku oraz dostęp do bankowości elektronicznej.

 1. Zgłoś kradzież na policję

Kradzież telefonu to przestępstwo jak każde inne. Rocznie dochodzi do kradzieży kilkunastu tysięcy telefonów i nic nie wskazuje na to, aby ta liczba miała spadać. Kolejnym krokiem po pozbawieniu sprawcy dostępu do karty SIM powinno więc być zgłoszenie zaistniałej sytuacji na policję.

Choć rozpoczęcie śledztwa przez policję może zająć kilka dni, zarejestrowanie przestępstwa przyda Ci się do zablokowania numeru IMEI u operatora sieci oraz do wystąpienia z roszczeniem ubezpieczeniowym, jeśli posiadasz polisę.

 1. Zablokuj numer IMEI

Gdy zablokujesz numer IMEI, uniemożliwisz złodziejowi korzystanie z urządzenia w każdej sieci w Polsce – stanie się więc ono dla niego bezużyteczne. Aby to zrobić, udaj się do swojego operatora i zabierz następujące rzeczy:

 • zgłoszenie kradzieży wydane przez policję,
 • dokument tożsamości,
 • dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem urządzenia (np. pudełko, dowód zakupu, umowę kupna-sprzedaży telefonu komórkowego, gwarancję, paragon, fakturę za urządzenie).

Posiadanie rzeczy z powyższej listy jest niezbędne – bez nich operator nie zablokuje Twojego urządzenia. Blokada IMEI działa natychmiast po zgłoszeniu jej w salonie, jednak firmy telekomunikacyjne przekazują sobie tę informację w przeciągu 24 godzin. Otrzymasz również dokument potwierdzający zlecenie blokady – zachowaj go.

Jeśli odzyskasz swój telefon, możesz zdjąć blokadę numeru IMEI. W tym celu, ponownie udaj się do salonu i zabierz ze sobą potwierdzenie zablokowania numeru, które otrzymałeś przy zleceniu blokady, dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem urządzenia.

 1. Zmień hasła i kody

Jeśli złodziej ma dostęp do Twojego telefonu, ma również dostęp do wszystkich Twoich danych i kont, na których jesteś zalogowany. Dotyczy to również usług w chmurze, np. iCloud, Dysk Google itp. Podobnie jest w wypadku, gdy ustawiłeś w przeglądarce zapamiętywanie haseł i logowanie bez konieczności podawania hasła.

To nie koniec zagrożeń – wielu użytkowników zapisuje hasła do aplikacji w notatnikach. Taka praktyka to podawanie złodziejowi swoich danych na tacy. Jeśli masz problem z zapamiętywaniem haseł, dużo lepszym sposobem będzie korzystanie z menedżera haseł. Taką funkcję znajdziesz np. w dobrych pakietach antywirusowych.

Aby zminimalizować ryzyko utraty danych, usuń z ustawień konta używanej przez Ciebie przeglądarki zapamiętane hasła. Jeśli dojdzie do kradzieży, zmień kody i hasła do wszystkich swoich kont – nawet, jeśli wydaje Ci się, że dane logowania nie pozostały na skradzionym urządzeniu. Zacznij od tych najważniejszych – np. aplikacji bankowych.

 1. Skontaktuj się ze swoim bankiem

Gdy utracisz telefon, na którym korzystałeś z aplikacji bankowych lub portfela cyfrowego, skontaktuj się ze swoim bankiem. Może on zablokować Twoje urządzenie, aby złodziej nie używał Twojego telefonu do nielegalnych zakupów.

 1. Zlokalizuj swoje urządzenie

Jeśli staniesz przed faktem kradzieży, możesz podjąć działania mające na celu namierzenie i odzyskanie skradzionego telefonu. W internecie znajdziesz reklamy wielu serwisów oferujących taką możliwość, jednak nie zawsze cieszą się one dobrą opinią. Często nie dają również 100 % gwarancji znalezienia urządzenia.

Skuteczną funkcję lokalizacji zgubionego urządzenia oferują programy antywirusowe, np. Norton Security, Bitdefender, McAfee czy ESET. Możesz również skorzystać z aplikacji Menedżer Urządzeń Android od Google. Funkcje tego typu programów umożliwiają namierzenie telefonu z poziomu komputera oraz innego smartfona. Pamiętaj jednak, że działania powiodą się tylko wtedy, gdy w utraconym telefonie będzie aktywny GPS oraz transfer danych.

 1. Wykasuj swoje dane na odległość

Jeśli namierzenie telefonu się nie uda, spróbuj zadbać chociaż o swoje dane. Blokada karty SIM oraz numeru IMEI nie usuwa z urządzenia Twoich prywatnych zdjęć, plików, filmów itp. Aby złodziej ich nie wykorzystał, lepiej wymazać je z pamięci telefonu.

Po raz kolejny z pomocą przychodzą programy antywirusowe, np. Norton Security, które pozwalają na zdalne usuwanie danych z urządzeń mobilnych. Do usunięcia możesz użyć również Menedżera Urządzeń Android od Google lub – w przypadku urządzeń firmy Apple – skorzystać z opcji “wymaż iPhone”, logując się na swoje konto w witrynie internetowej.

 1. Skorzystaj z funkcji antykradzieżowych

Jeśli wcześniej pomyślisz o ochronie swojego telefonu, masz zdecydowanie większą szansę, że wyjdziesz z tej opresji bez szwanku. Zadbaj o instalację programu antywirusowego wyposażonego w funkcje antykradzieżowe, np. Norton Security, Bitdefender, McAfee, ESET lub Kaspersky, a będziesz mógł spać spokojnie. Co konkretnie oferują antywirusy?

Po pierwsze, z pomocą funkcji antykradzieżowych zlokalizujesz swój telefon, a także będziesz mógł śledzić go na mapie. Możesz zdalnie go zablokować, zdalnie usunąć dane, zdalnie wykonać zdjęcie złodziejowi, zdalnie uruchomić alarm, a także ustawić blokadę urządzenia w chwili usunięcia karty SIM. Następny krok to wysłanie wiadomości na utracone urządzenie.

Kolejna istotna funkcja antywirusów, która pomoże Ci zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży telefonu, to kopia zapasowa danych. Regularnie wykonywane kopie pozwolą na odzyskanie wszystkich zdjęć, filmów, dokumentów i pamiątek nawet w przypadku bezpowrotnej utraty sprzętu i konieczności zdalnego usunięcia danych.

 1. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową

Gdy upewnisz się, że ochroniłeś swoje dane osobowe i informacje dotyczące płatności, możesz jeszcze zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej – oczywiście jeśli masz polisę. Wśród wielu informacji, o które poproszą, będzie zgłoszenie kradzieży wydane przez policję. Ubezpieczyciel może w ramach polisy wymienić telefon lub zapłacić za zakup nowego.

 1. Działaj szybko!

To niezwykle ważne, abyś zareagował, gdy tylko zorientujesz się, że ktoś ukradł Twój telefon. Szybkie działanie ograniczy potencjalne szkody spowodowane przez złodzieja. Każdy krok zajmuje trochę czasu, jednak nie trać ani chwili – np. zmień hasła i zdalnie wykasuj dane z urządzenia, gdy czekasz na policji lub w banku.

Mamy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał wykorzystywać w praktyce powyższej listy. Nie warto jednak liczyć na to, że “nigdy nic się nie stanie”. Zabezpiecz swoje dane, korzystając z programu antywirusowego wyposażonego w funkcje antykradzieżowe. Pamiętaj również o regularnym tworzeniu kopii zapasowych. Jeśli staniesz się ofiarą kradzieży, koniecznie pamiętaj o zablokowaniu karty SIM u operatora, zmianie wszystkich haseł, zgłoszeniu kradzieży na policji i zablokowaniu numeru IMEI. Zawsze miej również włączony transfer danych i lokalizację – zwiększy to szansę na zlokalizowanie urządzenia i jego odnalezienie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?