niedziela, 21 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyJakie dodatkowe zabezpieczenia konta bankowego warto posiadać?

Jakie dodatkowe zabezpieczenia konta bankowego warto posiadać?

Masz konto internetowe w banku? Aktualnie to standard – większość osób w ten sposób przechowuje swoje pieniądze i rozporządza nimi. Niestety, hakerzy próbują wykorzystać ten fakt. Bankowość internetowa to jedno z najczęściej atakowanych miejsc w sieci. Cyberprzestępcy najczęściej biorą sobie na cel zwykłych klientów banku – o wiele łatwiej zaatakować ich niż całą infrastrukturę bankową.

Na szczęście nie pozostajesz sam w walce z oszustami. Możesz skorzystać z dodatkowych zabezpieczeń oferowanych przez banki, a także specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Ich stosowanie zabezpieczy Cię przed większością ataków stosowanych w ostatnich latach w Polsce i na Świecie. Poznaj 7 dodatkowych zabezpieczeń konta bankowego, które warto posiadać!

7 dodatkowych zabezpieczeń konta, na które warto zwrócić uwagę

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczną listę dodatkowych zabezpieczeń, które możesz stosować, korzystając ze swojego konta bankowego. Wiele z nich możesz wprowadzić od razu, bez posiadania technicznej wiedzy. Niektóre wydadzą Ci się wręcz oczywiste – warto jednak wspomnieć i o nich. Nawet takie oczywiste na pierwszy rzut oka porady chronią Cię przed włamaniami i manipulacjami stosowanymi przez hakerów.

1. Ustal odpowiednie limity w banku

Utrata wszystkich zgromadzonych oszczędności to straszna wizja. Możesz jednak uchronić się przed jednorazową akcją oszustów, ustawiając na swoim koncie odpowiednie limity. Ograniczą one ewentualne niechciane transakcje.

Masz tu kilka opcji – banki oferują zwykle możliwość ustawienia zarówno limitów dotyczących posiadanych kart płatniczych, jak i limitów dotyczących bankowości internetowej oraz bankowości mobilnej. Oto lista najczęściej oferowanych limitów, z których możesz skorzystać:

Limity w bankowości mobilnej:

 • maksymalna dzienna liczba transakcji,
 • maksymalna kwota pojedynczej transakcji.

Limity na karcie płatniczej:

 • maksymalna dzienna kwota na transakcje kartą,
 • maksymalna miesięczna kwota na transakcje kartą,
 • maksymalna dzienna liczba transakcji kartą,
 • wyłączenie płatności zbliżeniowych,
 • wyłącznie płatności zagranicznych.

Limity przelewów w serwisie transakcyjnym

 • maksymalna dzienna kwota.

Warto przemyśleć sprawę i ustalić na swoim koncie odpowiednie limity. To prosty i skuteczny sposób, by zabezpieczyć się przed wyprowadzeniem przez przestępcę wszystkich oszczędności z konta.

Ustawianie limitów musi jednak odbywać się z rozsądkiem. Prześledź historię swojego rachunku i zastanów się: jak często płacisz kartą? Jakie są to kwoty? Jak często i na jakie kwoty wykonujesz przelewy? Znając odpowiedź na te pytania, ustalisz limity, które nie ograniczą Twojego dostępu do własnych pieniędzy, a równocześnie zablokują złodzieja przed przejęciem większej kwoty.

Pamiętaj również, że ustawiony limit możesz w każdej chwili zwiększyć w razie potrzeby – np. w przy zakupie samochodu czy nieruchomości. Zwykle zmiany limitu można dokonać z pomocą aplikacji mobilnej lub telefonicznie, nie jest to więc duża niedogodność.

2. Włącz powiadomienia o transakcjach

Niektóre banki oferują możliwość otrzymywania powiadomień dokonywanych o transakcjach. Sprawdź, czy Twój bank daje Ci taką możliwość i jeśli tak, koniecznie z niej skorzystaj. Powiadomienia dadzą Ci pewność, że żadna transakcja nie umknie Ci w wirze codziennych obowiązków.

Ustawienie powiadomień pozwoli Ci szybko zareagować w momencie, gdy z Twojego konta znikną pieniądze, których Ty nie wydawałeś. Szybka reakcja daje Ci większą szansę na odzyskanie pieniędzy. Banki oferują zwykle dwie możliwości – powiadomienia push wysyłane poprzez aplikację mobilną banku lub wiadomości SMS. SMS-y bywają często dodatkowo płatne, dlatego zwykle najkorzystniejszy wybór to pierwsza opcja. 

3. Zrezygnuj z kodów SMS na rzecz mobilnej autoryzacji

Każda transakcja w banku musi być potwierdzona za pomocą tzw. drugiego składnika. To zabezpieczenie, które istnieje od dawna – na początku banki używały w tym celu jednorazowych zdrapek, później specjalnych tokenów. Dziś funkcję tę pełnią zwykle kody przesyłane za pomocą SMS-a.

Niektóre banki dają też jednak możliwość potwierdzania transakcji za pomocą mobilnej autoryzacji w telefonie. Jeśli tylko Twój bank udostępnia Ci taką opcję, skorzystaj z niej. Powiadomienia w aplikacji mobilnej, które pozwalają Ci potwierdzić lub odrzucić transakcję, mają przewagę nad SMS-ami z wielu względów:

 • kod SMS może zostać przechwycony przez złośliwe oprogramowanie na Twoim smartfonie – do aplikacji mobilnej banku znacznie trudniej mu się dostać,
 • gdyby ktoś pozyskał w nielegalny sposób duplikat Twojej karty SIM, przejąłby wszystkie wiadomości SMS z kodami z banku – w przypadku aplikacji mobilnej nie grozi Ci takie niebezpieczeństwo,
 • w aplikacji banku przy autoryzacji otrzymujesz dane prezentowane w czytelniejszy sposób niż w wiadomości SMS – m.in. pełny numer konta. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zauważyć ewentualne nieścisłości.

4. Korzystaj z menedżera haseł

Ustawienie silnego hasła to pierwsza, podstawowa i najważniejsza zasada bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej. Hasło musi być unikalne i trudne do złamania. Możesz sam stworzyć takie hasło i je zapamiętać, jednak dużo lepszym sposobem będzie wybór dodatkowego zabezpieczenia w postaci menedżera haseł.

Menedżer haseł wygeneruje silne, długie, unikalne hasło za Ciebie i zapisze je w bezpiecznej, szyfrowanej bazie. Nie będziesz musiał pamiętać hasła – menedżer haseł automatycznie uzupełni login i hasło na stronie banku, sprawdzając równocześnie, czy nie jest ona fałszywa.

Korzystanie z menedżera znacznie zwiększa więc bezpieczeństwo Twojego hasła. Chroni Cię także przed sytuacjami, w których – przez nieuwagę czy pośpiech – mógłbyś podać swoje dane logowania na podstawionej, fałszywej stronie banku.

5. Szyfruj wyciągi bankowe

Otrzymujesz co miesiąc wyciąg z konta bankowego na adres e-mail? To przydatna funkcja, jednak jeśli ktoś włamałby się na Twoje konto e-mail, otrzymałby pełną informację na temat stanu Twoich finansów. Warto temu zapobiec, wybierając opcję szyfrowania wyciągów bankowych.

Gdy opcja szyfrowania wyciągów bankowych zostanie włączona, wszystkie wyciągi wysyłane na Twoją skrzynkę będą zaszyfrowane i zabezpieczone ustalonym przez Ciebie hasłem, które trzeba będzie podać, aby je odczytać. Dzięki temu nikt niepowołany nie uzyska wglądu w historię Twoich wszystkich zakupów, wydatków, płatności i przelewów.

6. Zainstaluj antywirus z funkcją ochrony bankowości

Kolejne dodatkowe zabezpieczenie Twojego konta wiąże się z instalacją programu antywirusowego na urządzeniach, z których korzystasz. Aktualne oprogramowanie antywirusowe dobrej marki chroni Cię przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem, a także różnego typu atakami, które mogą przyczynić się do wykradzenia Twoich danych logowania i pieniędzy z konta.

Szczególną uwagę powinieneś zwrócić jednak na funkcję ochrony bankowości, oferowaną przez najlepsze antywirusy. Gdy korzystasz z ochrony bankowości, wszystkie operacje finansowe dokonujesz za pośrednictwem specjalnie chronionej przeglądarki, która zabezpiecza przed oszustwami i próbami kradzieży. Ta funkcja może również bezpiecznie automatycznie wypełniać dane karty kredytowej.

Wybierając antywirus z funkcją ochrony bankowości, postaw na znane i sprawdzone marki, które dadzą Ci pewność, że proponowane zabezpieczenia są faktycznie skuteczne. My polecamy Norton (np. Norton 360 Standard, Norton 360 Deluxe, Norton 360 Premium lub Norton 360 Platinum), Bitdefender, ESET, Panda, McAfee i AVG.

7. Rozważ osobny numer telefonu dla banku lub osobne urządzenie

To rada, którą warto wprowadzić, jeśli na swoim koncie przechowujesz naprawdę duże pieniądze. Korzystają z niej np. prezesi większych firm.

Twój numer telefonu to metoda na kontakt banku z Tobą i uwierzytelnienie Cię. Na numer, który podasz, bank wysyła powiadomienia, z nim kontaktuje się w razie problemów. Z tego względu, jeśli ktoś wyłudzi u operatora duplikat Twojej karty SIM lub podszyje się pod Twój numer telefonu, dzwoniąc do banku, będzie mógł próbować przejąć Twoje środki.

Sposobem na zabezpieczenie może być więc założenie osobnego numeru telefonu, który znasz wyłącznie Ty i bank. Dodatkowo możesz również zakupić odrębne urządzenie (smartfon czy tablet), które będzie służyć tylko i wyłącznie do logowania się i wykonywania operacji online w Twoim banku. Bez żadnych dodatkowych aplikacji, wizyt na innych stronach itp. W ten sposób minimalizujesz ryzyko przejęcia Twojej gotówki do minimum. Pamiętaj jednak, że to odrębne urządzenie musi być odpowiednio zabezpieczone i aktualizowane na bieżąco.

Jak widzisz, istnieje wiele dodatkowych sposobów na zabezpieczenie swojego konta bankowego. Warto z nich korzystać, aby ochronić swoje pieniądze przed hakerskimi pułapkami. Bądź zapobiegliwy i nie daj się przestępcom, którzy podszywają się pod banki i chcą sięgnąć po Twoje pieniądze!

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?