piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBiznesPracaCzy praca informatyka jest trudna?

Czy praca informatyka jest trudna?

Często mówi się, że praca informatyka to jedno z najlepiej opłacanych i najbardziej poszukiwanych stanowisk. Rzeczywiście – branża IT to obecnie jedna z najaktywniejszych, dlatego osoby, które skończyły studia informatyczne zwykle nie mają problemu ze znalezieniem pracy.

Mimo to, wiele osób waha się przed rozpoczęciem nauki informatyki, uważając, że taka praca jest trudna i wymaga bardzo szerokiej wiedzy. Rozważania na ten temat można znaleźć praktycznie na wszystkich forach informatycznych i uczelnianych.

Warto mieć świadomość, że sam dyplom ukończonych studiów informatycznych nie czyni nikogo specjalistą. Zdarza się, że świetnym informatykiem jest samouk, który nie posiada w tej dziedzinie żadnych kwalifikacji, ale jest po prostu bardzo dobry w tym, co robi.

W tym artykule spróbujemy pomóc Ci w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, co decyduje o tym, czy praca informatyka rzeczywiście będzie dla Ciebie trudna.

Od czego zależy, czy praca informatyka będzie dla Ciebie trudna?

To oczywiste, że praca informatyka – jak każda – nie nadaje się dla wszystkich. Rozważając pracę w tej branży, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, decydujących o tym, czy dobrze sprawdzisz się jako pracownik działu IT, czy też może nie jest to dla Ciebie najlepsza opcja.

 • Predyspozycje

Podobnież wszystkiego można się nauczyć, jednak w wieku dorosłym z reguły każdy jest w stanie ocenić swoje predyspozycje do niektórych rzeczy. Predyspozycje, które przydadzą Ci się w zawodzie informatyka, to przede wszystkim:

 • zdolności analityczne,
 • logiczne myślenie,
 • umiejętność wysuwania trafnych wniosków,
 • chęć szukania niestandardowych rozwiązań,
 • chęć do ciągłego zdobywania i poszerzania wiedzy,
 • zdolności językowe – na początek przyda Ci się przede wszystkim język angielski,
 • komunikatywność,
 • umiejętność współpracy z innymi,
 • dobra organizacja pracy.
 • Wiedza

Jeśli do tej pory nauki ścisłe i przedmioty takie, jak matematyka czy fizyka napawały Cię wstrętem, trudno będzie Ci się wdrożyć w pracę informatyka. Im lepsza Twoja wiedza początkowa z przedmiotów ścisłych, tym łatwiej będzie Ci odnaleźć się w tym zawodzie.

Oczywiście najlepsza opcja to skończenie studiów informatycznych. Niektórzy pracodawcy wymagają odpowiedniego wykształcenia kierunkowego do podjęcia pracy na danym stanowisku.

Pamiętaj jednak, że w dzisiejszych czasach wiele osób się przebranżowuje i kariera informatyka nie jest dla Ciebie zamknięta, nawet jeśli skończyłeś zupełnie inny kierunek studiów. Najważniejsze jest to, co umiesz. Wiedzę i umiejętności możesz zdobyć samodzielnie lub korzystając z różnego rodzaju kursów – zarówno online, jak i stacjonarnych.

Kiedy osiągniesz już jakiś poziom zaawansowania, pamiętaj, aby znaleźć sposoby na udowodnienie pracodawcy, że faktycznie posiadasz daną wiedzę. Mogą to być certyfikaty ukończonych kursów, ale też linki do wykonanych przez Ciebie prac, np. stron internetowych czy programów.

 • Wybrana dziedzina

Pamiętaj, że informatyka to bardzo szerokie pojęcie. Najczęściej informatyków kojarzy się z programistami, jednak istnieje również wiele innych dziedzin informatyki i stanowisk z nimi związanych, np. bioinformatyka, grafika komputerowa, projektowanie stron internetowych, pisanie gier komputerowych, zarządzanie sieciami. Różnią się one poziomem trudności i zakresem wymaganej wiedzy. Nie każdy z nich musi być dla Ciebie tak samo wymagający.

Jak wygląda praca informatyka?

W społeczeństwie utrwalił się stereotyp informatyka jako osoby odizolowanej od ludzi, żyjącej głównie światem komputerów. Choć w wielu przypadkach tak to wygląda, nie jest to regułą. Wielu informatyków musi umieć pracować w zespole lub w terenie, by rozwiązywać różne problemy dotyczące kwestii informatycznych w danej firmie.

Najczęściej informatyk nie zajmuje się naprawami serwisowymi komputerów, choć powinien również znać się na konserwacji sprzętu. Większość informatyków musi jednak przede wszystkim zajmować się ustalaniem wszelkich usterek programowych, a niekiedy również technicznych.

Informatyk jest potrzebny niemal w każdej firmie, która choć w pewnym stopniu jest skomputeryzowana. Na takim stanowisku potrzebna jest osoba komunikatywna, posiadająca odpowiednią wiedzę i trafnie rozwiązująca problemy.

Początkujący informatyk zwykle nie zarabia więcej, niż najniższa krajowa, jednak wraz z nabywaniem doświadczenia i umiejętności jego stawka wzrasta do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy. Jak w każdej branży, zarobki mogą się sporo różnić w zależności od miejsca wykonywania pracy, firmy i wielu innych czynników.

Jednoznaczne stwierdzenie tego, czy praca informatyka jest trudna, czy nie, przysparza spore trudności. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, wiele zależy od wytrwałości, chęci ciągłego zdobywania wiedzy i czasu poświęconego na naukę. Dla osób mających techniczne przygotowanie, wykonywanie zadań informatycznych nie powinno przysparzać większych trudności, ale może stać się nieustającą przygodą – i to dobrze płatną.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?